It is currently Thu May 02, 2024 6:20 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Problema discus
PostPosted: Sun Mar 16, 2014 1:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Salutare tuturor ! Dupa o lunga perioada de timp in care discusii mei nu au avut probleme, va supun atentiei problema mea :
Image
Datele problemei : bazin steril 500 litri, 14 discusi mari acompaniati de cca 80-90 neoni rosii , acesta este singurul care prezinta aceste simptome. Filtrare cu sump, incalzire si aerare in sump.
Am mai vazut asa ceva demult la discusii mei, atunci am pus-o pe seama unui soc de Ph, dar acum nu mai stiu ce sa zic... , mananca normal, este activ ca si ceilalti....
Nu am introdus nici un alt peste in bazin de 9-10 luni ( ma gandeam la ciuma discusului ).

PS Imi cerc scuze pentru dimensiunea fotografiei, dar am vrut sa se vada foarte bine detaliile.

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discus
PostPosted: Mon Mar 17, 2014 12:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca era ciuma discusului faceau mai multi si se inegreau.Ori s-a batut dar atunci trebuia sa aiba marginile ranilor albite de la fungi, ori vreo carenta de minerale.Daca era ceva genetic ar fi trebuit sa vezi de la inceput.Eu l-as mai urmari cateva zile si daca problema se agraveaza baga Baktopur.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discus
PostPosted: Mon Mar 17, 2014 12:38 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Poate fi o infectie bacteriana dublata, eventual, de o carenta de minerale. Poti incerca un tratament cu Baktopur urmat de un aport de minerale, dar daca varsta exemplarului este prea inaintata, nu stiu ce rezultate vei obtine.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discus
PostPosted: Mon Mar 17, 2014 12:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Mai am 8 pastile de baktopur direct si vreo 14 pastile de pastile de spirohexol. Faptul ca este slab si deschide un opercul mai putin ma duce cu gandul la flagelate si la metronidazol si la tratament cu sare. Am mai avut probleme cu flagelatele dar tratamentul cu sare si metronidazol a rezolvat problema. Niciodata insa nu am observat acea franjurare a inotatoarelor.

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discus
PostPosted: Mon Mar 17, 2014 1:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu am tuns cu foarfeca discusii care aveau inotatoare franjurate. In 3 din 4 cazuri au crescut frumos. Poti tampona inotatoarele cu baktopur imediat dupa ce le tai.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discus
PostPosted: Thu Mar 20, 2014 1:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Am hotarat azi sa fac tratamentul cu Baktopu direct. Am pus discusul bolnav ( din fotografie ) si inca 2 suspecti care mi se pareau mai slabi intr-un cub de 50 litri apa net. Conform prospectului, 1 tableta la 50 litri de apa. Aerare puternica, temperatura la 29 grade. Este corect ?
In prospect mai scrie ca dupa trei zile, se face schimb de apa. In ce proportie ? 80-90 % ? Cit ar trebui sa-i tin izolati in cub pe cei trei ? Pina incep sa se refaca aripioarele si se ingrasa ?
Care ar fi schema de hranire in astea 3 zile de tratament ? Normal/putin/deloc ?

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discus
PostPosted: Thu Mar 20, 2014 3:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Baktopur direct este pentru infectii interne. Nu ca nu ar merge si in cazul tau dar baktopurul simplu era mai usor tolerat de ficat.
Daca nu hranesti, nu schimbi apa. Apa se schimba doar daca consideri ca parametri ei se deterioreaza (resturi de hrana, excremente care duc la aparitia compusilor azotului) si atat cat trebuie si de cate ori trebuie pentru mentinerea calitatii apei. Daca nu poti verifica parametrii atunci procedezi ca la un bazin neciclat. Concentratia de antibiotic din acvariu trebuie mentinuta dupa complectarea cu apa.
Perioada minima de tratament este de 5 zile. Eu a-si trata 8 zile dar nu mai mult de 10.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discus
PostPosted: Fri Mar 21, 2014 9:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Am avut de ales intre baktopur direct, spirohexol si metronidazol. De mancat oricum nu mananca, sint foarte stresati de schimbare, si-au schimbat si culoarea, arata acum mult mai rau decat in bazinul comun. Nu le aprind lumina la cub, stau in semintuneric. Sa vedem cum evolueaza, o sa le schimb apa la 2 zile cu recompletarea dozei de medicament, asa cum mi-ai spus. Multumesc !

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discus
PostPosted: Wed Mar 26, 2014 5:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Update : cei trei discusi mananca , au revenit la culoarea normala ( cred ca stresul a fost cauza intunecarii lor ), dar unul din ei sta "in cap", dar mananca normal !! ( in acvariul comun se comporta normal, era doar slabit putin). Maine fac un schimb de 50% si refac doza de medicament.

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group