It is currently Thu Apr 25, 2024 10:25 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Paraziti sau ce?
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 2:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
Am deschis acet topic pentru ca nu am gasit printre cele deja existente raspunsul, sau poate nu am cautat destul. Am avut o ponta, 50 de pui de brown,pana la varsta de 10 zile parea sa fie totul ok,mancau, cresteau normal, cand au inceput sa prinda forma mi-am dat seama ca au toti COAMA LIPITA DE CORP, apoi au inceput sa moara. Care ar putea fi cauza? Precizez ca asta e a doua ponta din aceeasi pereche, cu aceeasi problema.
Acum mai sunt vreo 30, sincer mi-e cam mila sa-i arunc dar nu cred ca mai au vreo sansa.
Stie cineva care ar putea fi cauza?Ma gandesc ca ar fi ceva paraziti, as vrea sa pun perechea la depus din nou dar inainte de asta, cu ce ar trebui sa-i tratez?

Va multumesc, o zi buna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paraziti sau ce?
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 4:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu suspectez o bacterie dar in cazul acesta pectoralele parintilor ar trebui sa fie lipsite de ultima portiune (filament) din aceeasi cauza.
Daca pectoralele parintilor au lungimea adecvata ar putea fi defect genetic dar in acest caz ar trebui sa ai un procent de minim 30% din pui cu dorsala normala.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paraziti sau ce?
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 6:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
Chiar m-am uitat atent aseara la pui si doar vreo 2 sunt normali..pot atasa vreo 2 poze cu parintii, eu ii vad normali, poate vede altcineva vreun defect. O sa incerc sa le mai fac un tratament inainte de urmatoarea depunere..dar nici nu stiu cu ce sa incep


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paraziti sau ce?
PostPosted: Fri Jan 24, 2014 12:51 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
ar trebui sa vedem o poza si cu puii...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paraziti sau ce?
PostPosted: Fri Jan 24, 2014 1:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
manny23 wrote:
au toti COAMA LIPITA DE CORP.
Te-ai exprimat corect sau este coama doar lasata pe spate, ca si cand le merge rau? N-o pot ridica sa stea normal?
Raspunsul depinde de calitatea pozelor.
Una trebuie sa prezinte un pui cat mai afectat, fotografiat clar de la distanta cat mai mica, eventual cu "Macro".
Cealalta trebuie sa prezinte acvariul in intregime. Daca-i filmezi incearca sa menti imaginea stabila.
Diagnoze corecte sunt greu de facut pe nevazute.
Ar putea fi vorba de viermi in branchii, dar la 10 zile e cam timpuriu pentru asa ceva, chiar daca nu imposibil.
Viermii iti pot decima puii in cateva ore, daca mananca puii mult si repede/in timp scurt.
mariusvlad wrote:
Daca pectoralele parintilor au lungimea adecvata ar putea fi defect genetic dar in acest caz ar trebui sa ai un procent de minim 30% din pui cu dorsala normala.
Daca eclozeaza un numar aprox. egal din icrele cu gene diferite. :?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paraziti sau ce?
PostPosted: Fri Jan 24, 2014 12:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
Va multumesc pentru raspunsuri, poze nu va mai pot arata pentru ca puiutii i-am aruncat deja :(. E a doua serie, primii i-am lasat mai mult sa creasca am tot sperat ca isi vor reveni,dar nimic..
Puii aveau coama lipita nu o puteau dezlipi...o sa le fac un tratament impotriva viermilor branhiali.Ce am mai observat, la varsta de 12 zle ei deja se "scarpinau" de parinti, asa cum fac cei mari atunci cand ii deranjeaza viermii branhiali.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paraziti sau ce?
PostPosted: Fri Jan 24, 2014 5:47 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Faptul ca i-ai aruncat nu are de-a face cu faptul ca s-au solicitat poze. Pozele erau necesare pentru a dezbate un subiect in cat mai buna cunostinta de cauza. Era ajutorul pe care ni l-ai fi putut acorda, ca sa formulam, macar, niste pareri. Acum, suntem mai "bogati" cu inca un topic sec, plin de vorbe, dar lipsit de continut.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paraziti sau ce?
PostPosted: Fri Jan 24, 2014 9:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
In primul rand, nu scapati de mine asa usor :) , o sa va tin la curent cu noutatile, voi continua cu tratamentul si voi gasi o rezolvare, trebuie sa o gasesc, altfel nu se poate.
In al doilea rand, din pacate,nu am un aparat foto atat de performant incat sa fotografiez pui atat de mici si sa fie vizibile detaliile.
O sa tin topicul activ, cu detalii despre urmatoarea ponta dupa tratament, iar daca, urmatoarea ponta va fi la fel, voi face rost de un aparat foto si promit ca voi atasa si poze cu puii.Sper ca nu va mai fi nevoie si voi atasa poze cu o ponta sanatoasa.
Intentia mea nu a fost accea de a "polua" acest forum cu topicuri seci, chiar am vrut sa gasesc o rezolvare si poate nu doar pentru mine, ci si pentru viitorii cititiori ai topicului.

I'll be back soon! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paraziti sau ce?
PostPosted: Sat Jan 25, 2014 2:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Incearca sa faci rost de alta apa si hraneste parintii cu hrana cat mai variata, dar fara Artemia.
Ce fel de lampa folosesti la ei?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paraziti sau ce?
PostPosted: Sat Jan 25, 2014 3:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 26, 2012 11:43 pm
Posts: 181
Location: Galati
Folosesc un neon de 6w la 2 cuburi.
Inca o intrebare, Sera Tremazol, omoara bacteriile din filtre?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group