It is currently Thu Mar 28, 2024 11:27 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Thu Jan 16, 2014 8:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Salut tuturor!
In primul rand doresc sa mentionez ca ce o sa scriu in continuare, reprezinta o experienta personala, si nu inseamna ca acesta este singurul mod, in care problema care o sa o relatez poate fii gestionata.

Si acum sa va prezint situatia.
Am intr-unul dintre acvariile de 180l,
-29-26 de discusi de 7-8cm in diametru
-un ghiveci ceramic cu un Nimphea lotus
-filtrare: 2 bolborositoare cu talpa ingreunata, 140mm in diametru,
-lumina de la un neon de 36w,
-incalzitor resun 200w, temperatura in acvariu 29-30* C,
-ph 6.5 - 7,
-GH-ul nu il cunosc dar apa de la noi de la retea e moale, uneori chiar prea moale,
-schimb zilnic de apa 30%
-pestii ii hranesc de 2 ori pe zi cu mixtura de inima de vita si spanac, o data cu granule, si inca odata cu artemia congelata.

Tin sa va spun ca mai vazusem simptomele de mai jos la un grup de pui si i-am pierdut pe toti in 3-4 zile.
Simptome:
La inceputul lunii Decembrie, peste noapte, pestii de mai sus (29 la numar) s-au innegrit, li s-au franjurat innotatoarele si stateau retrasi in colturi , veneau la mancare dar mancau foarte putin. Pana a doua zi a aparut pe ei o pelicula albaicioasa, mata care incepea sa se desprinda de pe ei. Acum o sptamana din se repeta povestea(prima data i-am scapat). Seamana foarte bine cu ceea ce se numeste Ciuma discusului sau "discus plague", pe forumurile din afara, dar in acelasi timp poate fi si altceva. Nu se stie ce-i "ciuma" asta. Unii zic ca e de natura virala altii cred ca e de fapt un cumul de factori atat cimici cat si biologici (bacterii) etc, dar din cauza ca s-a tratat cu antibiotice eu cred ca e de natura bacteriana. Inca odata spun nu dati cu paru ca nu stiu prea multe.
Mai vazusem simptomele de mai jos la un grup de pui in urma cu un an jumate, doi, si i-am pierdut pe toti in 3-4 zile.
Acum din noroc inainte cu cateva zile sa se intample treaba de mai sus citeam pe o pagina web de afara despre un "leac minune" care vindeca discusii de "ciuma" in 24 de ore.
Ce-i drept mi s-a parut cam ireal si speram sa nu mai am niciodata de a face cu asa ceva. Din pacate pestii au fost loviti de chestia asta (cel mai probabil din cauza ca adusesem niste pui de ancistus de la o cunostinta).
In lipsa de alternative si stiind care e oricum, rezultatul cu celelalte metode de tratament incercate (nu le detaliez ca nu-s bune), m-am dus si am cumparat LINCOSPECTIN. Asta este leacul minune, care se gaseste la farmaciile veterinare in 2 variante:
-una romaneasca la care-i spune LINCOMICINA-SPECTINOMICINA si care costa 39 de lei
-si una straina produsa de Pfizer la care-i zice LINCO-SPECTIN si care costa vreo 70 de lei.
Eu am luat varianta romaneasca. Se prezinta la flacon de 100 mll.
Tratamentul consta in scaderea temperaturii in acvariu la 26-27*C (da am scris corect, se scade temperatura, nu stiu de ce dar stiu ca la temperatura mai mare nu isi face efectul la fel de repede). Am incercat prima data la 34*C, obisnuit fiind cu celelalte tratamente, si necitind atent articolul din care am preluat informatiile, si unde scria clar ca se scade temperatura; se adauga 2mll de Lincospectin /100l de apa.
Prima data la episodul din Decembrie la 33-34 de grade mi-au murit 3 pesti iar restul si-au revenit complet pana in a 3-a zi.
A II-a oara saptamana trecuta la 26-27*C au scapat toti si in a 2-a zi veneau la geam sa ceara mancare.
Mai e de mentionat ca:
- Inainte de inceperea tratamentului se scot toti buretii/ filtrele si ghivecele cu plante daca exista
-lumina stinsa pe toata perioada tratamentului
- se aspira acvariul in fiecare zi, si se scoate 50% din apa si se readministreaza 2mll/100l la fiecare 24 de ore timp de 3 zile. In cele 3 zile de tratament eu nu hranesc pestii.
Sper sa fie de ajutor, dar in acelasi timp sper sa nu aveti nevoie de acest tratament. Dar daca totusi se intampla, merita incercat. La mine a functionat. Nu in 24 de ore cum zicea Strainezu', dar in 48 cu siguranta era alta viata.

Seara faina si ape limpezi!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Fri Jan 17, 2014 3:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 5:25 pm
Posts: 195
Location: Campia-Turzii, jud Cluj
Multumim pentru informatie. :goodpost:

_________________
Zambeste , maine poate sa fie mai rau...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Fri Jan 17, 2014 1:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Am notat.Multumesc pentru informatie.Eu am tratat ciuma cu Furapond dar sunt curios si de acest tratament pe care, ca toata lumea, sper sa nu fiu nevoit sa-l aplic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Fri Jan 17, 2014 2:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Multumim de postare , cum ai spus sa nu fie nevoie de asta dar e bine de stiut :goodpost:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Fri Jan 17, 2014 2:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
E un antibiotic puternic cu spectru larg care acopera cam toata plaja (gram pozitiv si gram negativ). Ca orice antibiotic isi va face bine treaba la inceput. Trebuie folosit insa cu precautie deoarece... In vrabie nu tragi cu tunul.
Problema este ca timpul de reactie al acestui antibiotic este de o ora si mi se ridica parul pe spate cand privesc in viitor. Cu alte cuvinte daca ai tratat cu el, antibioticele uzuale devin apa de ploaie.
Folositi-l doar atunci cand nu mai aveti alternative.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Sat Jan 18, 2014 2:44 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
L-am facut sticky, poate mai primim si alte confirmari despre eficienta acestui tratament.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Sat Jan 18, 2014 4:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
mariusvlad wrote:
In vrabie nu tragi cu tunul.
In vrabia asta-i mai bine sa tragi cu toate tunurile de care dispui si sa mai imprumuti cateva, ca daca scapa ai sfeclit-o cum nu se poate mai rau.

mariusvlad wrote:
Problema este ca timpul de reactie al acestui antibiotic este de o ora si mi se ridica parul pe spate cand privesc in viitor.
De acord cu tine, la gandul ca daca-i folosit incorect în acvaristica, nu mai poti vindeca cu el nici oamenii din spitale!!!
mariusvlad wrote:
Cu alte cuvinte daca ai tratat cu el, antibioticele uzuale devin apa de ploaie. Folositi-l doar atunci cand nu mai aveti alternative.
Daca scapa vreo "vrabie" din asta cu viata devine rezistenta la tratament.
- Ce se intampla cu apa dupa tratament?
- Ajunge in mediul inconjurator, se dilueaza, din cauza asta ii scade eficienta si creeaza germeni rezistenti care ucid oameni!
- Acesti oameni pot fi copiii nostri!
Pe de alta parte realizez cat naiv este ce am scris eu mai sus, stiind ca in cresterea animaleleor pentru alimentatia publica din intreaga lume se creaza rezistente imens mai mari decat s-ar putea intampla vreodata in acvaristica.
Diferenta dintre importanta celor doua domenii comparate sunt explicatia pentru care se musamalizeaza daunele produse de catre zootehnie si se accentueaza cele produse de catre acvaristica.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Sat Jan 18, 2014 4:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
:goodpost:

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Sun Jan 19, 2014 5:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Multumim pt info!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Mon Jan 20, 2014 3:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
M-am gandit si eu la "efectele secundare" care pot deriva din acest gen de tratament, dar avand in vedere ca situatia cu "ciuma" nu se intampla in fiecare zi si ca la nivelul la care se face tratamentul in cazul acestui hobby, este mult mai mic riscul de a produce "vrabii" rezistente decat in cazul zootehniei, cum spunea si Ioan mai sus.
Nu de putine au fost cazurile in care ma plimbam pe malul diverselor ape de la noi din judet (Alba), pescar fiind, si gaseam pungi intregi de recipiente de medicamente folosite pe jumate si mai apoi aruncate in albia raurilor. Asta e genul de atitudine care naste "vrabii" pe steroizi...
Oricum situatia antibioticelor, in general, la nivel mondial este foarte asemanatoare cu "povestea drobului de sare"....


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group