It is currently Thu Mar 28, 2024 11:25 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 10:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
mariusvlad wrote:
Problema este ca timpul de reactie al acestui antibiotic este de o ora si mi se ridica parul pe spate cand privesc in viitor.

Marius poti sa explici putin ce inseamna "timpul de reactie" al antibioticului? Este de rau daca perioada asta e mai scurta sau mai lunga? Inseamna ca are efect mai putin sau mai mult. Detaliaza te rog.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 4:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Timpul de reactie este timpul dupa care un antibiotic incepe sa isi faca efectul.
Faptul ca timpul de reactie este foarte mic, 1 ora in cazul de fata, denota ca
antibioticul este extrem de puternic si chiar daca la primul tratament vei iesi
bine in 100% din cazuri la urmatorul eventual tratament va trebui sa folosesti
un antibiotic cel putin la fel de puternic pentru a razbi in lupta cu bacteriile.
Ceea ce e grav este faptul ca ficatul nu cred ca rezista la mai multe asemenea tratamente.
Nu spun ca ar fi gresit sa tratezi cu acest antibiotic ciuma dar discusii tratati
ar fi greu sau imposibil de tratat la o eventuala urmatoare problema medicala.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Fri Jan 30, 2015 9:33 pm 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Mai exista, dupa Lincopsectim / Spectam, tratament tipic si uzual pentru salmonela la pasari (de regula) care nu garanteaza o "imunitate", dar poate da o anumita rezistenta si modificare a bacteriei (din cate stiam, nu sunt sigur, exista 200 de tipuri de salmonela, poate de-aici si motivul ca nu exista tratament perfect curativ si nici vaccin 100%), un alt inlocuitor mai puternic - Baytril! Dincolo, nu mai exista, nimic! De preferat sa nu le folositi in nici un caz, poate ca orice experienta si dorinta de vindecare a unor exemplare valoroase.
Multumesc totusi pentru sfat! (macar stiu ca ca se pastreaza formula corecta si concentratia antibioticului, fara a fi o chinezarie.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ciuma discusului sau "discus plague" - tratament
PostPosted: Wed Feb 04, 2015 12:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Inca un tratament care poate fi aplicat in tratarea ciumei discusului si care vindeca pestii in cca o ora sau ii omoara in 5 minute este urmatorul :

Se pun 4-5 pumni de sare (un pumn de sare cred ca inseamna cca 6-8 linguri) si se dizolva bine intr-o galeata pe jumatate plina cu apa si cu aerare nu foarte puternica pt a vedea pestii cind se intorc pe o parte . Se mai pregateste o galeata cu apa proaspata si cu furtune de aer care sa agite apa cit mai tare . Se scot discusii bolnavi din acvariu unul cite unul si se baga in galeata cu saramura .Se lasa acolo pina se ridica pe o parte la suprafata si inca vreo citeva secunde - de preferat minim 15-20 secunde (daca in 20 de secunde nu se intorc cu roatele'n sus inseamna ca nu este destula sare in galeata) apoi se scot si se baga in galeata cu apa proaspata si aerare puternica unde se mai lasa 2-3 minute pt a se curata mucusul cit mai bine de pe ei. Se scot discusii din galeata si se baga intr-un bazin cu apa proaspata , temp 28 g, lumina stinsa sau cit mai slaba, si aerare buna (nu se baga inapoi in bazinul din care au fost scosi). Dupa o ora discusii sunt curatati de mucus si cersesc mincare sau .... sunt morti. Daca la unii pesti nu s-a curatat mucusul in totalitate se repeta tratamentul ziua urmatoare.
Tratamentul acesta are rezultate foarte bune la pestii de peste 10 cm. La pestii mai mici daca faci acest tratament vei pierde multi deoarece nu rezista la acea concentratie de sare. La maturi si juvenili de peste 10-11 cm eu nu am pierdut nici unul acum vreo 5 ani cind am avut acea boala prin bazine.
Partea buna la acest tratament este ca vindeci boala folosind sistemul imunitar al pestilor. Sarea o folosesti doar pt a ii da jos mucusul de pe el si a ii da o sansa sa invinga boala. Practic pestii se vindeca formindu-si singuri rezistenta la boala.
Dupa vindecare pestii vor transmite boala multe luni. Tratamentul acesta este mai eficient daca se aplica la 2-3 zile de la primele semne de imbolnavire , adica nici prea devreme nici prea tirziu. Daca tratamentul se aplica la primele simptome de boala (in prima zi) adica atunci cind apar primele semne de innegrire si de matuire a mucusului aproape sigur va trebui repetat la unii pesti deoarece nu se vor vindeca.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group