It is currently Tue Apr 30, 2024 3:13 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: discusi bolnavi
PostPosted: Wed Jan 08, 2014 3:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Salutare la toata lumea.Rasfoind prin topicurile acestui forum am gasit urmatoarea postare :"Daca sunt bolnavi, iti dai repede seama caci sunt retrasi, se intuneca la culoare nu tin aripiarele complect erecte sau respira repede. In acest caz trebuie tratati." si de aici mi s-a aprins beculetul in creierul meu . Studiind si urmarind cu atentie pestii mei mi-am dat seama ca prezinta cam aceleasi simptome cam de o saptamana si tot cam de atunci au inceput sa manance diferit.Aceeasi cantitate de hrana (mixtura) pe care le-o dadeam inainte si se luptau pe ea sa o termine acum sta in acvariu si doar o ciugulesc terminand de mancat in jumate sau chiar o ora.In ultima perioada nu am facut nici o schimbare in acvariu decat am mai adaugat ceva medii filtrante in filtru (cermec 500ml si micromec 1l )+ o sticluta de filter starter, temperatura a ramas 30 grade , mixtura e din acelasi lot. Simptomele sunt exact cele descrise mai sus inclusiv respiratie accelerata si i-am vazut pe unii ca stau cu gura aproape de suprafata ca si cum si-ar lua aer de acolo, cu toate ca la acvariu exista o pompa cu o piatra care il alimenteaza cu aer.Mentionez ca apa schimb 10% din 360 litri zilnic iar teste de apa nu am facut niciodata.In speranta ca o sa ma puteti ajuta va multumesc anticipat.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi bolnavi
PostPosted: Wed Jan 08, 2014 3:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
dadanel85 wrote:
.... iar teste de apa nu am facut niciodata.


Din pacate nu te putem ajuta! Asta din prisma celor scrise mai sus si a multor altor cauze. Sa iti explic:

- fara teste "noi" nu putem sti ce valori de amoniac/nitriti ai in apa.
- fara teste "noi" nu putem sti daca e o intoxicatie - o infectie bacteriana - un inceput de flagelate pe fondul stresului - viermi branhiali si lista poate continua...

- fara o poza clara de ansamblu, fara o descriere mai detaliata a simptomelor, fara un video scurt din care cei mai experimentati sa isi poata da seama de starea sau motivele "retragerii".... nimeni nu poate face nimic.
- fara ca TU sa stii "minimul necesar" de simptome ale celor mai comune boli e ca si cum ai suna tu acum la doctor si ii spui telefonic ca "Sunt bolnav, ce tratament imi recomandati?"

In primul rand revino cu detalii de genul:
- fecalele cum sunt? (albe - negre - lunguiete..etc)
- in ce sens "se inegresc"? Sunt negri permanent sau au perioade? Mucusul de pe ei cum este?
- Daca respira accelerat.... respira cu ambii operculi sau numai cu unul?
- Apa.... cum/ a ce miroase? (asta ca sa il citez tot pe Marius....)
- pestii cum se prezinta? au slabit? se freaca de obiecte sau furtun cu operculii? cum reactioneaza cand aprinzi lumina sau te apropii de acvariu? vin la mancare?
- 10% zilnic este putin.... mai bine schimbi 50% la 2-4 zile. Nu faci decat sa "diluezi" apa in ritm incet spre foarte incet.

................ vezi cate intrebari "doar ptr o boala"?

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi bolnavi
PostPosted: Wed Jan 08, 2014 3:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
da......foarte multe trebuiesc stiute.
o sa fac o filmare si revin si cu detaliile necesare.Multumesc.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi bolnavi
PostPosted: Wed Jan 08, 2014 4:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
dadanel85 wrote:
...decat am mai adaugat ceva medii filtrante in filtru (cermec 500ml si micromec 1l )+ o sticluta de filter starter..


Pai..... si sticluta de filterstarter ptr ce ai mai pus-o? Explicatie:
- Cermec = inele ceramice de la JBL = filtrare mecanica
- Micromech = inele ceramice de la Eheim = filtrare mecanica (l.e. corectie: filtrare biologica)

Tu tocmai "ai furat" spatiul la 1,5L de material filtrant BIOLOGIC....
Tie iti trebuie o filtrare biologica pe masura.... dat fiind ca hranesti cu mixtura, apa are 30 grade (= alterare rapida a mixturii), banuiesc ca nu aduni "resturile" de mancare care raman.... ele astfel se altereaza... produc amoniac... si´apa iti va mirosi ca la wc-ul scolii ;)

Daca tot revii cu un raspuns detaliat.... aminteste putin si despre ce filtrare ai si ce contine. O zi buna

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi bolnavi
PostPosted: Wed Jan 08, 2014 4:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
din cate stiu eu JBL MicroMec sunt bile ceramice pentru filtrare biologică intensivă .Este topicul meu "filtru extern home made"unde se poate vedea ce filtrare am.Resturile de mancare sunt sifonate zilnic cand schimb cei 10% din apa.Astept sa imi ajunga cei 4 litri de siporax pentru a mai completa filtrarea biologica.Voi reveni cu mai multe detalii si filmare pentru a stabili care este problema cu discusii mei sau....poate doar imi fac eu griji degeaba.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusi bolnavi
PostPosted: Fri Jan 10, 2014 4:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Dap... greseala mea, recunosc: eram cu gandul la Efimech... de la Eheim.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group