It is currently Tue Apr 30, 2024 4:25 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Moarte subita!!!!
PostPosted: Mon Dec 23, 2013 5:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Salut.
Am si eu o mare nedumerire, poate ma pateti ajuta.
Cand sa dau de mancare pestilor observ un peste care sta aplecat cu capul in jos in zona de misloc a bazinului. In prima faza am crezut ca nu are nimic, dar uitanduma mai atent vad ca ambii operculi nu se misca deloc si atunci am realizat ca pestele este mort. Interesant e ca pestele era vioi, se batea pana la ultima firimitura de mancare, era cu burtica plina de fiecare data cand le dadeam de mancare, dimineata nu avea absolut nimic, sau cel putin asa parea.
Din pacare este al doilea caz in care un peste imi moare subit fara nici un avertisment, un semn ca ceva nu ar fi in regula.
Pe corpul pestelui au aparut niste pete inchise la culoare, habar nu am daca este ceva specific unui peste mort sau este ciar cauza decesului. Am facut niste poze, sper sa se inteleaga ceva ca sa puteti trage o concluzie cat de mica.
Ceilalti duscusi nu au absolut nimic, ma apropi de sticla se inghesuie in speranta ca le mai dau de mancare, sunt ca niste nesatui.
Nu au nici un fel de pata, semne de fungus etc.
De mancare, le cumpart mixtura de la Hornbach, Petra-Aqua "Discus Life -Basic-", le dau de ceva vreme si par sa le placa la nebunie.
Image
Image
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moarte subita!!!!
PostPosted: Tue Dec 24, 2013 12:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
da-le mancare cu grija, nu foarte multa, altfel incet-incet o sa-i raresti in acest fel. cei care sunt mai lacomi sunt mai predispusi la asa ceva.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moarte subita!!!!
PostPosted: Sat Dec 28, 2013 1:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca le dai granule, inmoaie-le inainte de a le da de mancare.Ele se pot umfla prea tare in burta celor care mananca prea mult.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group