It is currently Fri May 03, 2024 4:53 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Problema discusi?
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 1:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
De ieri am observat ca am vreo cativa discusi care stau retrasi in colturile acvariului, au respiratia accelerata, aripioarele stranse pe langa corp si par apatici. Am mai observat din cand in cand ca vreo 2 stau putin oblic la suprafata apei (se vede in video), ca si cum ar sta putin pe o parte, stau putin si dupa isi revin. Acum nu stiu ce ar putea sa aiba. Discusii sunt din import si ii am de 10 zile. La inceput au fost ok, acum se pare ca nu mai sunt sau poate sunt eu prea cu ochii pe ei si mi se pare mie. Mentionez ca de cand i-am luat nu au pus botul pe mancare, indiferent ca a fost vorba de artemia, mixtura sau granule. Nu am facut decat un schimb de apa de cand i-am adus (25%), chiar nu stiu de la ce ar putea fi. I-am aclimatizat ca la carte, in decursul a 4-5 ore cand i-am adus. Poate ca inca nu s-au adaptat cum trebuie, sincer nu stiu dar mie nu mi se par a fi ok. Alt lucru important ar fi faptul ca au fost crescuti in steril si eu i-am pus in plantat. Discusii sunt maturi si au 15-17cm. Si cum un filmulet face cat o mie de cuvinte , am facut vreo 3 pe care le postez aici in speranta ca ma puteti ajuta. Imi cer scuze pt calitatea filmuletelor dar sunt filmate cu telefonul. Poate e doar in capul meu dar vreau sa fiu sigur si astept parerile voastre. Multumesc!





Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discusi?
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 2:04 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Din cele descrise si vazute, inclin sa cred ca este vorba de inadaptare la noii parametri ai apei (chiar daca la inceput a parut ca totul este ok). Aclimatizarea unui discus matur se face mult mai greu decat aclimatizarea puilor sau tineretului. Din cauza stresului ce insoteste acest soc, sistemul imunitar poate sa cada si diferiti agenti patogeni oportunisti sa-si faca de cap... Pe de-o parte, te-as sfatui sa apelezi la Aquatan, pe de alta parte, sa stingi lumina de deasupra bazinului (dar sa ai lumina in camera), pentru a le mai reduce din stres.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discusi?
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 3:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Furanol2 sau Furapond2(iesi mai ieftin), 1 lingura(nu lingurita) de sare la 10l apa, temperatura la 33-34 de grade, stingi neoanele si iti cam iei adio de la plante(asa iti trebuie daca le-ai bagat inaintea discusilor).Dupa 5-6 zile cand vezi ca incep sa-si deschida aripioarele schimbi 80% din apa cu apa direct de la retea.Ii hranesti in timpul asta doar odata pe zi daca vezi ca nu mananca bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discusi?
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 4:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsuri, urmaresc cu sufletul la gura acest topic!
Vad ca imi dati doua sfaturi diferite, si sincer sa fiu nu stiu pe care sa-l urmez!
Drdiscus, tu zici sa-i hranesc daca nu mananca bine dar, dupa cum am scris la inceputul topicului ei nu au pus gura pe nimic de cand i-am adus! Pe de alta parte daca nu au nimic, asa cum zice ADX, nu i-as trata cu medicamente! Pentru plante nu-mi fac probleme, daca se duc asta este, imi iau altele, discusii sa fie bine! In legatura cu plantele, nu le-am bagat inainte, au fost in acvariul comun in care nu am avut nimic o buna perioada de timp, decat cativa rummy nose tetra si ceva verdeata! Sarea sa fie grunjoasa? Lumina stinsa pe tot parcursul tratamentului? Si inca ceva, ce crezi ca au? Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discusi?
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 4:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ti-am scris sa le dai odata pe zi de mancare.Sarea sa fie grunjoasa si lumina stinsa pe toata perioada tratamentului.Eu banuiesc o boala de piele transmisa si de pe un incalzitor.Daca nu vrei sa bagi un tratament agresiv, atunci baga Medopond tot de la JBL si la primul semn de innegrire a discusilor faci tratamentul scris mai sus.Si, daca stau mai bine sa ma gandesc, asta as face.Baga doar Medopond, fara nimic altceva, lasa lumina cum este acum, temperatura la 33 de grade.Respecta prospectul.Daca incep sa se bage in colturi intunecate, daca se innegresc, daca incepe sa li se descuameze pielea(mucusul), atunci recurgi la tratamentul de mai sus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discusi?
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 9:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Mersi mult inca odata pentru raspuns!
Intre timp am observat ca la unul dintre discusii cu probleme a inceput sa i se descuameze mucusul, ce e de facut? Aplic tratamentul propus de tine la primul post? Intre timp am cumparat sare grunjoasa, Medopond si Furanol simplu, Furanol 2 nu am gasit! Trebuie neaparat Furanol2? Sa incerc pt moment cu Medopond sau nu are rost sa mai pierd timpul? Lumina am oprit-o inca de azi dimineata!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discusi?
PostPosted: Tue Sep 24, 2013 10:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca a inceput sa se descuameze mucusul, pune direct Furanol, sare si fara lumina, adica primul tratament.Era mai bun Furanol 2 dar este bun si Furanol.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discusi?
PostPosted: Tue Sep 24, 2013 12:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Drdiscus, intre timp, mai exact aseara am ridicat temperatura la 33 de grade si am pus Medopond dupa prospect. Se pare ca deja se simt mai bine, nu mai sunt ca ieri!
Ce sa fac, sa trec pe Furanol si sare sau sa mai astept? Deja am bagat Medopond...Mersi mult!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discusi?
PostPosted: Tue Sep 24, 2013 1:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca sunt mai bine, lasa Medopondul, cu respectarea prospectului.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema discusi?
PostPosted: Wed Sep 25, 2013 11:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Azi dimineata am gasit un bd pe fundul acvariului, se pare ca nu a mai rezistat cu toate ca nu dadea semne sa aiba ceva. Mai am un bd si un cobalt cu probleme, o sa postez un video cu cei afectati!
Trec la tratamentul cu furanol si sare? temperatura o am deja ridicata la 33 de grade de alalteri seara si am pus si o doza de medopond!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group