It is currently Tue Apr 30, 2024 3:14 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: AJUTOR,discusii scuipa mancarea
PostPosted: Sun Sep 22, 2013 9:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Salutare tuturol pasionatilor de discusi.Ma numesc Bogdan si de 6-7 luni am contactat microbul cresterii pestelui discus de la drdiscus.Atunci m-am imbolnavit de aceasta pasiune, mi-am facut un acvariu de 350 litri,cu cateva plante in care am bagat 17 discusi la 7 cm pe care i-am luat de la discusmaniac.De cand i-am adus nu am avut nici o problema cu ei,au fost foarte mancaciosi ,mancau tot ce cadea in acvariu, dar de o saptamana am urmatoarea problema.......
-dupa ce le-am facut schimbul de apa (50-70%,cu apa direct de la canal cum le-am facut de cand i-am luat)discusii stau mai mult la suprafata apei si coboara numai cand intru in camera.Problema asta o au numai in prima zi dupa schimbul de apa ,apoi isi revin.Mentionez ca schimbul de apa il fac de 2 ori pe saptamana,totodata fac si aspirarea substratului.
-acum am gasit 2 discusi morti si mai sunt inca 2 care sunt vioi, vin la mancare dar....iau mixtura in gura dupa care o scuipa.I-am urmarit si am constatat ca cei doi discusi nu inghit nimic din ce le dau de mancare si sunt slabanogi.
Va rog sa ma ajutati,sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac ,unde gresesc?

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: AJUTOR,discusii scuipa mancarea
PostPosted: Sun Sep 22, 2013 9:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Din cate stiu, cat de excelenta e apa si pe la voi, nu stiu daca e bine sa faci schimburi de 70% dintr-un foc.
Eu as spune ca ii cam sochezi. Mai bine fa schimburi de 30% dar mai des. Pererea mea.

Sa-i mute cineva topicul la locul potrivit.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: AJUTOR,discusii scuipa mancarea
PostPosted: Sun Sep 22, 2013 11:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
asa e, topicul ar trebui mutat la locul potrivit. cat despre schimb de apa de 70 la suta de la robinet...fiecare face cum doreste...fiecare ar trebui sa-si cunoasca apa, sa stie ce poate sa faca si ce nu...eu personal, la pestii mei din crescatorie, unde consider ca am o apa buna , nu schimb mai mult de 30% o data, maxim o treime, direct de la robinet. nu contest faptul ca se poate schimba si mai mult, dar nu recomand acest lucru. pt. ca pot fi momente cand apa de la robinet are mai multe noxe in ea ca de obicei...la mine, cel putin,sa schimb mai multcu apa direct de la robinet, nu e ok...poate la altii da, nu contest,daca functioneaza poate fi ok, dar eu nu risc in acest fel...ce merge o data, de 10 sau de 100 ori, nu e obligatoriu sa mearga si a 101-a oara...acum, nu e obligatoriu ca schimbul de apa sa-i fi omorat pe cei 2. iar faptul ca ceilalti 2 scuipa mancarea nu e neaparat de la schimbul de apa. daca mai sunt si slabi, inseamna ca problemele ar putea fi de ceva timp, au avut timp sa slabeasca. pot fi mai multe posibile cauze, mi-e greu sa imi dau seama care anume ar putea fi. de aceea pot fi si mai multe variante de tratament, in functie de cauza sau parazitul vinovat. eventual da-mi mai multe detalii la telefon.bafta.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: AJUTOR,discusii scuipa mancarea
PostPosted: Sun Sep 22, 2013 11:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Corect!

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: AJUTOR,discusii scuipa mancarea
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 3:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ai pompa de oxigen la bazin?Ce temperatura are apa in bazin?Cand schimbi apa are aceeasi temperatura cea de la retea cu cea din acvariu?Ai mai adaugat alti pesti dupa cei luati de la Ciprian?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: AJUTOR,discusii scuipa mancarea
PostPosted: Mon Sep 23, 2013 8:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
butelie de oxigen nu am momentan,amo pompa de aer resun AC-9603 DEBIT AER 270 l / h,presiune 0.014Mpa cu 2 iesiri( 2 pietre de aer),temperatura are 29-30 grade si de fiecare data cand schimb apa o potrivesc la aceeasi temperatura iar pesti nu am mai achizitionat in afara de cei de la domnul Ciprian.Nu am facut alte schimbari de cand am acesti discusi,le dau aceeasi hrana (mixtura , tetradiscus , artemia congelata) ,intotdeauna le-am schimbat la fel apa.Trebuie sa fac niste teste de apa ca asta nu am facut niciodata, poate gasesc raspunsul la aceasta problema.Cum faceti voi testele de apa, ce teste sa cumpar, ce imi recomandati?

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: AJUTOR,discusii scuipa mancarea
PostPosted: Tue Sep 24, 2013 11:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu ai nevoie de butelie de oxigen.Intrebam daca ai o sursa de oxigen pentru ei si vad ca ai.Eu nu folosesc niciodata pentru cresterea discusilor teste de apa.Eu am pesti de la Ciprian si le ofer acelasi tratament ca la ceilalti.Schimburi saptamanale de 80% apa de canal si papa bun.A, ca-ti mai moare cate unul?Atata timp cat nu este o epidemie, nu ma intereseaza.Mai mult dau pe medicamente decat pe un discus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: AJUTOR,discusii scuipa mancarea
PostPosted: Tue Sep 24, 2013 12:59 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 04, 2010 3:58 pm
Posts: 363
Location: Iasi
Ce filtrare ai?Cata hrana le dai odata?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: AJUTOR,discusii scuipa mancarea
PostPosted: Tue Sep 24, 2013 1:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
asa este ,nu vreau sa bag bani in tratamente ca mi-au murit 2 discusi,dar nu stiu de ce scuipa mancarea ceilalti 2, desi in afara faptului ca sunt mai slabuti fata de ceilalti nu mai au si alte simptome....sunt vioi,respira normal,vin la mancare,nu stau retrasi.Tin cont si de selectia naturala,stiu ca supravietuiesc doar cei puternici dar m-am ingrijorat cand am vazut ca 2 au murit si alti doi nu mai inghit mancarea si toate astea intr-o saptamana,deci ar trebui sa fie o problema pe undeva,nu?

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group