It is currently Tue Apr 30, 2024 3:32 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: problema cu un discus
PostPosted: Sat Sep 14, 2013 10:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jan 21, 2013 12:55 pm
Posts: 143
Location: bucuresti
Salutare, este vorba despre femela red cover, de 3 saptamani este in cub cu masculul, depune periodic, sambata, perechea are 6 depuneri pana acum, la ultimele 2 depuneri au eclozat ceva icre, schimburi de apa la 2 zile aproximativ 40% , burete bolborositor cu talpa ingreunata. Problema este ca de la ultima depunere a ramas inchisa la culoare si a slabit foarte mult, mananca foarte putin, fecalele sant rosii pentru ca maninca numai tetra discus foarte putina mixtura or altceva, azi a depus din nou, ieri a avut o stare apatica dar nu tine inotatoarele stranse in afara de acea stare cu masculul se comporta normal, masculul este ok mananca si este vioi, ce ma sfatuiti sa fac in afara de lingura de sare pe care o pun la schimbul de apa, iar maine urmeaza sa cumpar ceva vitamine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema cu un discus
PostPosted: Sun Sep 15, 2013 9:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
@gabi22, din cele povestite de tine despre cum procedezi cu "perechea", pentru ca vom vb. despre "statutul de pereche" al discusilor, sunt cateva "greseli" pe care le faci in "rutina".
Perechea fiind intr-un cub, cu dimensiuni si volum si asa la limita pentru cei 2 pesti, filtrarea mult subdimensionata pentru a ii putea trata la fel ca si in acvariul comun unde de obicei avem o filtrare mai "imbunatatita", asa ca hranirea cu mixtura ar trebui intrerupta, strica apa multa mai repede decat granulatul. Fiind din Bucuresti banuiesc ca folosesti apa de retea... atunci in cele 2 zile nu prea are timp ph-ul sa scada, iar apa sa se "stabilizeze"...iti recomand sa folosesti un saculet cu turba pentru a influenta scaderea ph-ului. Sarea, nu prea are ce cauta intr-un cub cu o pereche la depus, apa trebuie sa aiba o conductivitate cat mai mica pentru a avea o reusita, sarea creste presiunea osmotica....
Din ce spui, probabil ca femela "a luat in serios statutul de viitoare mama" desi ar fi trebuit sa devina un pic mai agitata odata cu inegrirea....sau ai dat-o un pic peste cap odata cu "instabilitatea"...iti recomand sa opresti hranirea cu mixtura, treci doar pe Tetra, schimburile de apa acum cate putin si dese cat sa elimini eventualele substante nedorite (amoniac, no2, no3) niste teste pentru a tine sub observatie aceste valori....apoi...hraniti 1-2ori pe zi cu granulat cat mananca ei in 5 min si asteptat...schimburile iti recomand sa le faci cu apa cu valori ~egale(temp., ph, duritate)...niste poze ar fi de ajutor.
Multa bafta!

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema cu un discus
PostPosted: Mon Sep 16, 2013 8:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu-i o idee buna sa tii perechea mult timp in bazinul de reproducere. Daca tot nu obtii pui de la ei ar fi mai bine sa le dai o pauza intr-un acvariu mai mare, cu alti discusi. Daca depune asa des, i se termina si ei resursele candva. Daca vrei pui si nu eclozeaza in bazinul de reproducere, scoate icrele si creste tu puii, fara parinti, in apa mai potrivita pentru icre.
Pe de alta parte, citesc din descriere ca ar putea fi bolnava! Daca nu vrei s-o pierzi, trebuie sa fi foarte atent cum procedezi acum. Nu oricare discus suporta sa stea singur, dar majoritatea.
Eu as incerca, daca da semne de inbolnavire, s-o las acolo singura si sa adaug o cantitate mica de vitamine in hrana usor de digerat, larve albe sau negre, curate, sau granulat in care trebuie sa fi atent
sa nu supradimensionezi doza de vitamine!
Apa ar trebui sa aiba de acum inainte, pana la intremare, o duritate ceva mai ridicata, intre 200-300µS/cm.
Ridicarea temperaturii ar fi o masura foarte folositoare, dar trebuie urmarita evolutia cu maxim de atentie, 2-3°C/zi, daca nu da semne de indispozitie, pana la 35,5°C. Durata tratamentului termic depinde si ea de starea pestelui si se poate opri daca se simte pestele bine, pentru ca unii discusi nu-l suporta totdeauna cu usurinta. Impotriva parerii generale, o variatie a temperaturii intre 28-32°C, intre zi/nopte, cateva zile la rand, da deseori rezulate bune. Temperatura mai ridicata de 31°C poate declansa o infectie interna cu bacterii! Se intampla in 5% din cazuri, asa ca nu poate fi eliminata probabilitatea.
Daca nu da semne vadite de inbolnavire nici nu trebuie tratata abuziv!
Sarea, ma gandesc ca n-ai folosit-o si pana acum, ci intentionai s-o folosesti de acum inainte, ca sa ajuti la o eventuala vindecare?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema cu un discus
PostPosted: Mon Sep 16, 2013 9:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jan 21, 2013 12:55 pm
Posts: 143
Location: bucuresti
Multumesc pentru ajutor, sarea este pentru prima oara cand o folosesc, ieri dimineata am pus si vitamine si la masa de pranz a fost foarte mancacioasa, nici culoarea nu mai este asa inchisa si este mult mai activa , vor mai sta 4-5 zile in cub dupa care vor trece in 200 l plantat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema cu un discus
PostPosted: Mon Sep 16, 2013 9:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ma bucur ca le merge bine! :goodjob:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema cu un discus
PostPosted: Mon Sep 16, 2013 8:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
:red:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group