It is currently Thu May 16, 2024 8:14 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: oscari cu viermi branhiali
PostPosted: Thu May 06, 2010 12:57 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
de vreo cateva zile am observat un jack dempsey ca respira cu un singur opercul. nu am dat prea mare importanta acestui lucru, iar acum vad ca toti pestii ( cei 3 JD si cei 3 oscari) respira doar cu un opercul. pestii vin la mancare fara probleme, dar oscarii parca sunt mai inchisi la culoare fata de cum erau de obicei. cei 3 gibicepsi si plecostomusul nu dau nici un semn ca ar avea ceva, dar poate nu observ eu. mai acum vreo luna am avut aceeasi problema cu discusii dar i-am scapat cu formol. tinand cont ca nu am bazin liber mai mare disponibil as avea cateva intrebari/nelamuriri:
1- la discusi am pus 1ml formol la 40L de apa. sa pun mai mult la oscari? pestii au de la 20-22 cm in sus si vreo 300-320L de apa in acvariu.
2- ma bate gandul sa schimb la suportul acvariului. daca tot umblu la suport si scot acvariul as mai adauga o foaie de 10mm pe fund si as schimba si nisipul. pot pestii sa mai astepte o saptamana si ceva pana termin eu "lucrarile"? sau scot nisipul acum si le fac tratamentul?
3- se poate sa fi luat viermii de la discusi? sau e din cauza ca ii hranesc doar cu mixtura?
4- in acvariu mai am 3 gibicepsi, 1 plecostomus, 1 fosilis, 1 sinodontis si inca unul care uit cum ii zice( un fel de somn). ii afecteaza cumva formolul?
5- temperatura apei este undeva la 27 de grade. mai maresc sau o las asa? momentan incalzitoarele le am oprite.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group