It is currently Tue Apr 30, 2024 6:34 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: probleme cu apa
PostPosted: Sun May 12, 2013 5:13 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 27, 2013 1:10 am
Posts: 70
Location: constanta
se pare ca e foarte greu sa cresti discusi in constanta fara apa filtrata,ori am eu ghinion....dupa un schimb de apa toti pestii refuza mancarea usor usor....primele 12 ore s-au frecat insistent de obictele din acvariu, astazi am facut un schimb de apa de 35% si am adaugat jbl biotopol , ce sfaturi imi dati? sa cumpar un filtru de apa de calitate? sa folosesc uv non stop? astept orice sfat si nu am supar daca imi spuneti ca gresesc cu ceva. ms
ps: am uitat sa precizez ca le-am schimbat si mancarea tot in perioada asta...pana acum vechea mixtura nu continea usturoi iar spanac in cantitati mai mici, problema e ca refuza si vechea mixtura.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu apa
PostPosted: Sun May 12, 2013 7:41 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
La mine cresc foarte bine pesti cu apa de la retea fara nici o problema!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu apa
PostPosted: Mon May 13, 2013 11:55 am 
Offline

Joined: Wed Mar 27, 2013 1:10 am
Posts: 70
Location: constanta
si la mune au crescut foarte repede dar e a 2 a oara cand am probleme din cauza apei....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu apa
PostPosted: Mon May 13, 2013 1:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
A fost apa intrerupta inainte de a schimba apa?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu apa
PostPosted: Mon May 13, 2013 1:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Salut, problema cu apa "de retea" este....relativa....discusii pot trai perfect in apa de retea, dar cu anumite "conditii"... intervalul la care se face schimbul de apa si cat de mare...ar trebui verificati in prealabil daca in bazin au loc schimbari "majore" in privinta parametrilor chimici de la un schimb la altul, in timpul schimbului, pe cat posibil sa pastrezi aceiasi temperature a apei cu cea din bazin, fluctuatiile sa nu depaseasca 1 grad celsius mai ales in cazul maturilor care sunt mai sensibili. Atentie daca nu cumva la centrala apa calda trece prin filtrul cu polifosfati....poate fi...cauza problemelor.
O alta problema care poate aparea in urma unui schimb de apa, este embolia gazoasa. Merita sa citesti despre aceasta problema, in unele cazuri poate provoca probleme majore iremediabile.
Succes si ape limpezi!

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu apa
PostPosted: Mon May 13, 2013 2:24 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Apa de retea... Care retea? Mai ales in cazul unui oras cum este Constanta, ma indoiesc ca este o singura sursa de alimentare. Mai sunt apoi conductele (care de Pb, care de te-miri-ce), la care se mai aduga aspectele aduse de @Mustang.
Asa ca e greu de concluzionat categoric ca merge TOT TIMPUL apa de retea, fara nici o interventie prealabila. Fiecare cu experienta chiuvetei lui.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu apa
PostPosted: Mon May 13, 2013 3:46 pm 
Offline

Joined: Wed Mar 27, 2013 1:10 am
Posts: 70
Location: constanta
da....chiar m-am ocupat de ei .. schimburi zilnice, paramertrii apei nornali, temperatura la schimburile de apa este identica ... nu scade nici un grad,filtrare buna,e normal sa nu intelegi:)
astazi am adaugat in apa sareo lungira la 20l, nu voi mai schimba apa 4 zile deorece se executa lucrari in constanta si la fi oprita si apa...nu ma mai risc.. am ridicat temperatura la 34 de grade cate 1 grad la 12 ore toti pestii au inceput sa manance ca de obicei, doar unul vad ca nu mananca , culoare lui este normala, sta putin mai retras ( este unul din cei care crestea cel mai bine) ,de ce trebuie sa ramana tot timpul unul?:) si daca are flagelate nu am cu sa-l tratez.. doar termic atat,din cauza ca nu pot schimba apa.
ps:luna viitoare o sa achizitionez un purificator de apa si cu siguranta problemele se vor rezolva


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group