It is currently Tue Apr 30, 2024 6:45 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Boala gaurilor in cap
PostPosted: Tue May 07, 2013 7:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
dragos wrote:
mariusvlad wrote:
Gaurile exista, ai spus-o si tu (canale) si se pot observa usor la discusii maturi, sanatosi, daca privesti atent cu o lupa. Acelasi fenomen se intampla si la om daca blochezi canalele glandelor sebacee, adica va aparea un cos care lasa in urma lui un mic crater.Problema este ca pana nu se infecteaza nu le vezi caci sunt foarte mici.

Marius eu nu prea inteleg ,dupa ce inainte m-ai contrazis in privinta aceasta mai sus ai scris exact cea am zis si eu ca banuiesc ca este aceasta boala.
Suntem de aceiasi parere ? adica si tu crezi ca acele chestii sunt acele minuscule canale inflamate, cu alte cuvinte niste simple ''cosuri'' asa cum banuiesc si eu sau ....?

Dragos, eu ma gandesc ca acele canale se infecteaza datorita aparitiei bolii. Adica ceva nu merge bine in organismul pestilor iar sistemul imunitar nu face fata dupa care apar aceste simptome vizibile, cosurile. Deci cosurile apar ca efect secundar al bolii. Parerea mea.

In alta ordine de idei acum ca am vazut ''grasanul'' lui Ioan nu pot sa nu ma gandesc la o legatura intre grasimea din fruntea cichlidelor si gaurile precedate de cosurile din aceeasi zona. Oare pot fi astupate canalele glandelor care produc mucus cu grasime? Cu aceasta ipoteza vin in sprijinul ideii emise de tine.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala gaurilor in cap
PostPosted: Sun May 12, 2013 9:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ar fi bine ca cei care au mai avut discusi cu aceasta boala sa spuna in ce imprejurari apareau gaurile daca isi mai amintesc. Astfel poate reusim sa ne dam seama de mai multe lucruri legate de aceasta afectiune. In continuare eu nu cred ca este cauzata de o carenta de elemente sau de flagelate.

Ma mai gindesc la un lucru: Daca am acecepta ca acele cosuri sunt niste ...cosuri, am putea banui si ca ele se formeaza asemenea cosurilor la om, adica din cauza unor chestii care ar putea infunda acele canale cum ar fi: mucus, mizerie, grasime, particule de ''praf'' din apa(gen pref din nisip sau din materialul filtrant sau din carbunele activ sau....)
La fel ca si la oameni si la discusi ar putea fi posibil ca unele exemplare sunt mai predispuse sa faca ''cosuri'' decit altele si din aceasta cauza apar doar la unii discusi.
Astea sunt doar supozitii si banuieli insa...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala gaurilor in cap
PostPosted: Sun May 12, 2013 5:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Urmaresc zilele astea evolutia de-a dreptul razanta a bolii la un Hypselecara temporalis lung de ca.17 cm. La 4 zile dupa aparitia primelor mici puncte albe, pestele pare sa fi pierdut contactul cu lumea inconjuratoare. Inoata apatic si necontrolat, ca in transa. Toata zona frontala, pana deasupra ochilor, se descompune. In acelasi bazin se mai afla inca 4 exemplare care nu par sa fie afectate. Cu doua zile inaintea aparitiei punctelor albe am schimbat 35% din apa, reducand duritatea cu ca. 20% pentru ca se pregateau sa depuna icre.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala gaurilor in cap
PostPosted: Mon May 13, 2013 1:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Am patit treaba asta la carasii Oranda.Se facea ca un cos care eroda inclusiv craniul.Asocilin sau un unguent oftalmic cu canamicina.Badijonaj local.Punctele apar apoi in alt loc.Acelasi tratament.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala gaurilor in cap
PostPosted: Mon May 13, 2013 7:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ioan C. wrote:
.....Cu doua zile inaintea aparitiei punctelor albe am schimbat 35% din apa, reducand duritatea cu ca. 20% pentru ca se pregateau sa depuna icre.


Oare a aparut boala pt ca se pregateau sa depuna sau pt ca ai redus duritatea?
La alti pesti nu am avut boala niciodata, doar la discusi.


Catalin- Oare la carasi este posibil sa fie alta boala sau sa fie aceiasi care apare si la ciclide ?

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala gaurilor in cap
PostPosted: Tue May 14, 2013 10:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
dragos wrote:


Catalin- Oare la carasi este posibil sa fie alta boala sau sa fie aceiasi care apare si la ciclide ?

Eu zic ca este aceeasi care apare si la chiclidae si anume o suprainfectie aparuta datorita scaderii imunitatii pestelui.De ce spun asta?Pentru ca tratam un cos si aparea altul in alta parte.Totusi, eu nu cred ca este acelasi agent patogen in cazul bolii gaurilor in cap de la discusi cu cea a aparitiei cosurilor la chiclidae sau la carasi.Personal, nu am avut niciun discus cu aceasta boala, pentru a o studia indeaproape dar din cate am auzit apare in special la pestii tinuti in apa de osmoza.De aici am tras concluzia ca poate fi o infectie a unui peste cu osteoporoza.Noi vedem gaurile ca sunt pe cap, dar a studiat cineva daca nu cumva sunt si in scheletul pestelui?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group