It is currently Sun May 19, 2024 1:02 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: probleme medicale
PostPosted: Wed Dec 26, 2012 1:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Se pare că nu la toţi a venit moşul cu bucurii. Unora le mai aduce şi bătăi de cap.
Deci cum stau lucrurile. Acvariile cu checkerboard turqoise, perechea de xingu şi pui de xingu sunt cu probleme şi anume:
- în acvariul de 300 l cu cei 6 checkerboard turqoise, acum cca. 2 săptămâni am introdus un mascul de red marlboro, întrucât era mai agresiv (pe acesta îl am încă din vară şi nu am avut cu el niciun fel de probleme medicale), rezultatul a fost înbolnăvirea "sahiştilor", care după un tratament început în 23 decembrie cu furanol 2 (o pastilă lsa 20 l apă şi cu oodinol 7 ml/100 l), se prezintă în felul următor :cry: :


- apoi perechea de xingu, care acum se află poziţionată sub un cub în care este o pereche de red marlboro/red face... se prezintă şi ea în felul următor :cry:


- iar cireaşa de pe tort este faptul că puii de xingu, probabil din cauza apei, se prezintă şi ei în felul următor :cry:


Orice sugestie este binevenită, mai ales că din 29 decembrie voi pleca până prin 3 ianuarie perioadă în care îi voi lăsa să se descurce singuri.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme medicale
PostPosted: Wed Dec 26, 2012 2:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jul 29, 2010 5:25 pm
Posts: 106
Location: pitesti
Ieri dimineata dupa un schimb de apa de 70% la un acvariu de 200l cu 16 pui de xingu aveau comportament asemanator alor tai.
Am ridicat temperatura la 32 grade,am crescut aerisirea si am bagat o lingurita de sare la fiecare 10l de apa.Acum dau semne ca isi revin.
Multa bafta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme medicale
PostPosted: Wed Dec 26, 2012 2:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Am avut o problema asemanatoare la inceputul primaverii.Seamana cu ce a fost si la mine.Incearca sa stingi lumina daca poti sa faci intuneric total o saptamana.Eu am observat ca la schimburile de apa sunt mai sensibili in starea asta, deci o data pe zi scoti doar ce pica de pe ei, nu cantitate mare de apa, maxim 20 %.Nu i-am hranit deloc in perioada asta.Temperatura am tinut-o la 28-30 maxim.La temperatura mai mare am avut decese.La unii li s-au ros toate inotatoarele mici si au inceput sa stea in cap, dar si-au revenit in o saptamana maxim una jumate.Puii sunt mai vulnerabili daca nu au macar 5-6 cm in diametru.Ca si "medicament" am folosit in prima faza FMG(care a tinut doar boala pe loc sa zic asa) si mai tarziu permanganat de potasiu, dozat direct in bazin pana s-a colorat apa in roz (acesta din urma fiind mai eficient, dar am facut rost foarte greu de el).Apropo am cumparat de la o domnisoara din Arad.Daca ai mai multe bazine, cum a fost la mine, e foarte probabil sa treaca toti prin faza asta.La mine s-a intamplat la intervale de 2-3 saptamani, cu toate masurile de prevenire posibile.Pestii cei maturi, daca i-am observat din prima zi, si am facut ce am scris mai sus, au scapat toti.la pui e mai greu putin.Dar daca sunt maricei scapa si ei dar aici am avut probleme cu flagelatele dupa.I-am scapat cu spanac.Era singura mancare la care veneau.
sper sa te ajute ceva din ce am scris aici.
Revin mai tarziu cu detalii despre permanganat si numar de telefon de unde poti face rost.Trebuie sa caut.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme medicale
PostPosted: Wed Dec 26, 2012 4:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Am măsurat valorile apei de la rețea: PH 7,5, KH 9 și GH 18(?) iar la pui am Ph 7,5, Kh 8
și GH 10.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme medicale
PostPosted: Wed Dec 26, 2012 11:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Mi se pare totusi ciudat ca aceleasi simplome sa le ai in trei bazine diferite, in acelasi timp si sa dam vina pe un Red Melon... Nu e ceva ciudat la apa ta in ultima vreme? Clor? Var? diferente sesizabile la pH sau GH?
Ar fi bine sa verifici si daca e cazul sa tratezi apa inainte de schimburi.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme medicale
PostPosted: Thu Dec 27, 2012 8:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
reisz-medre wrote:
rezultatul a fost înbolnăvirea "sahiştilor", care după un tratament început în 23 decembrie cu furanol 2 (o pastilă lsa 20 l apă şi cu oodinol 7 ml/100 l), se prezintă în felul următor
A doua zi dupa inbolnavire cum aratau?
reisz-medre wrote:
apoi perechea de xingu, care acum se află poziţionată sub un cub în care este o pereche de red marlboro/red face... se prezintă şi ea în felul următor
Crezi ca s-ar putea sa se fi transmis boala de la primii la ei?
reisz-medre wrote:
iar cireaşa de pe tort este faptul că puii de xingu, probabil din cauza apei, se prezintă şi ei în felul următor
De ce "Din cauza apei"?
Nu-i posibil sa se fi inbolnavit toti de la cel adaugat mai nou?
Ma gandesc ca-i o infectie cu bacterii si cu paraziti externi, primita de la cel adaugat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme medicale
PostPosted: Thu Dec 27, 2012 8:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Nu ştiu precis/nu pot să-mi dau seama dacă îmbolnăvirea provine de la cel adăugat cu ei, mai ales că este la mine de astă vară (dacă nu mă înşel), perioadă în care a mai stat şi cu alţii împreună şi care nu au avut nicio problemă în acest sens. Însă faptul că această "boală" s-a transmis celor trei acvarii cam în acelaşi timp, după ce i-am pus împreună şi bineânţeles că am folosit aceleaşi ustensile în toate acvariile, mă duce cu gândul la posibilitatea ca transmiterea să se fi făcut de la el.
Ioane - a doua zi după îmbolnăvire, erau înegriţi, stăteau retraşi.
Perechea de xingu s-a înegrit şi ea, este apatică, nu vine la mâncare.
Parametri apei sunt aceia pe care i-am scris mai sus. GH-ul mi se pare că a urcat la apa de la reţea. Astăzi voi încerca să obţin un buletin de analize al apei.
PS. Brownii de la birou beneficiază de aceeaşi sursă de apă (biroul se află la o stradă de locuinţă), chiar ieri făcându-le un schimb de apă şi nu au nimic, chiar au şi depus la jumătate de oră de la schimb.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme medicale
PostPosted: Thu Dec 27, 2012 1:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
reisz-medre wrote:
Brownii de la birou beneficiază de aceeaşi sursă de apă (biroul se află la o stradă de locuinţă), .

Nu baga mina in foc pentru asta.Sint probleme cu apa in toata tara,eu am avut mereu probleme in preajma sarbatorilor de iarna.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme medicale
PostPosted: Thu Dec 27, 2012 2:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Se pare ca in aceasta perioada multe statii de epurare folosesc sulfat de aluminiu pentru tratarea apelor. Singura metoda de indepartare a sulfatului de aluminiu se pare ca este osmoza deoarece conditionerii actioneaza doar asupra metalelor grele, clasa din care nu face parte aluminiul.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme medicale
PostPosted: Thu Dec 27, 2012 5:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Din pacate, pot spune IDEM, la problemele mentionate de colegul reisz-medre.
Dupa ce am "trecut" de problemele de pe viewtopic.php?f=18&t=5152 10 noiembrie, am ramas cu cativa Discusi, in acele momente multi dintre colegii de pe forum mi-au fost alaturi, dar Dl. Reisz-medre s-a oferit sa imi ofere si un ajutor material, asa ca pe data de 16 decembrie, pe la 3 dim. a ajuns la mine femela de Red melon ca si donatie. Am aclimatizat, totul in regula...
Pe data de 15 seara am facut un schimb de la retea + osmoza de ~100l , la un volum total de 400l in rastel..
Tot pe data de 16 decembrie seara, a ajuns la mine o ponta de Xingu, pesti pe care trebuia sa ii tin pentru un prieten, asa ca le-am facut si acestora aclimatizare, apoi i-am adaugat in unul din bazinele din rastel pe care il aveam fara pesti... seara am mai facut un mic schimb tot cu apa preparata, dar doar cat sa elimin mizeria din cele 2 bazine, deci ~10-20l apa...
A doua zi, pe 17dec. dimineata s-a luat curentul de pe la 4 pana pe la 9,30... pe la 7.20 cand m-am trezit am vazut ca priza programabila era oprita de la 4 asa ca am facut un schimb de apa cu apa de la retea, de ~20%, toti maturii erau inchisi la culoare, cu gura la suprafata, iar Xingu aveau barele de stres vizibile si mult mai retrasi decat cu o zi inainte...
Pe 17 seara, pentru a nu risca sa dau peste cap puii, am ales sa separ maturii ramasi in rastel, asa ca i-am pus intr-un cub de 100l, cu oxigenare puternica, temp 29grade, apa mix retea+osmoza+apa din rastel...am adaugat 1 lingurita de sare la 10l apa, dar a inceput sa le apara foarte mult mucus...
Am ridicat temp in cub la 32 grade, pentru a imi da seama daca e infectie bacteriana, si asa a fost, au inceput toti sa stea cu capul in jos, parca vroiau si se chinuiau sa se duca la fund, dar ceva ii tragea la suprafata...urmand ca in cateva zile sa ii pierd pe toti...
Intre timp m-am informat si in urma unor informatii neoficiale, am inteles ca in statia de epurare s-a adaugat recent clorura de aluminiu in cantitati mai mari...
Din cei 40 de xingu primiti, au inceput la fel ca si maturii sa se inegreasca si sa elimine mult mucus, au inceput sa moara pe capete, cei mai multi am gasit 8 morti odata....majoritatea stateau cu gura la suprafata, desi la schimburi am inceput sa folosesc apa de retea prefiltrata prin filtru de 5microni+carbune activ si inca un filtru de carbune activ granulatie mai mare... la fiecare schimb am folosit conditioner, dar degeaba...asa ca astazi mai sunt 17 xingu, dar din pacate nici acestia nu se prezinta bine, am comandat antibiotic dar serviciile acum de sarabatori au fost blocate, sper sa imi ajunga zilele astea...
Xingu arata si se comporta identic cu cei ai lui Reisz-medre, maturii care mi-au murit la fel doar ca nu avut la indemana antibiotic, iar temp. marita cred ca le-a scurtat repede viata.
Voi reveni cu poze si valori ale apei din aceasta perioada(momentan sunt la servici, diseara adaug)
Un alt amic discusar din Roman, a intampinat la fel probleme in urma unui schimb de apa, de 10l la un bazin de 200l, apa preparata osmoza +retea, conditioner, in urma schimbului o parte din pesti s-au inegrit si au refuzat mancarea pentru cateva zile, situatia ameliorandu-se ulterior la el.
Acum cine este de vina sau ce, inca nu o pot spune, astfel ca am incercat pe rand sa le iau prin eliminare(apa retea, osmoza, mancare)....dar citind postarea colegului, despre adaugarea red-melonului, poate fi vreo legatura intre cele 2 situatii ~ la fel?

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group