It is currently Fri Mar 29, 2024 8:50 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Discus cu gura umflata
PostPosted: Thu Jul 19, 2012 4:34 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Nu stiu cat de mare e buretele respectiv, dar daca vrei sa-l inlocuiesti ai grija ca o iei de la capat cu ciclarea(bacteriile din sticluta se aseaza pe buretele asta iar cand il schimbi....ia bacteriile de unde nu-s), poti merge un timp in paralel cu ambii bureti (sau poti sa mergi tot timpul cu ambii - mai bine :) )pe asta il lasi la sp-2500 iar la jumbo bagi o pompa de aer si asa sigur nu o sa ai probleme cu filtrarea, ai grija doar sa nu faci curenti prea mari prin acvariu.
Bafta cu pestanii !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus cu gura umflata
PostPosted: Thu Jul 19, 2012 10:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 13, 2012 9:49 am
Posts: 13
Location: Brasov
Acvariu merge bine,nu este curent puternic discusi par in regula,am pus o pompa de aer in paralel cu un burete de 10cm-10cm-14cm. Unul din pesti este infectat cu Trematode ( Dactylogyrus ) si vreau sa incep un tratament cu sare in prima faza, sa nu trec direct la fomol. Ceva sugestii ? Pt tratament cu sare PH-ul trebuie sa fie neaparat sub 6?
Mersi valy sa fie. ca ma lovesc de o groaza de boli noi pentru mine si incerc, sper sa si reusesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus cu gura umflata
PostPosted: Fri Jul 20, 2012 7:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Incearca sa nu bagi medicamente decit in ultima faza. Eu prefer sa arunc jumatate de ponta decit sa ii tratez pe cei slabi cit sunt mici deoarece ii vei avea bolnaviciosi mult timp dupa tratamente si ai sanse sa ii sensibilizezi si pe cei puternici daca ai facut tratamente la comun. De viermii de branhii mai poti scapa si cu schimburi dese si mari de apa.Daca nu scapi de ei cu sare si schimburi de apa atunci poti sa intervii cu formol sau praziquantel.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus cu gura umflata
PostPosted: Fri Jul 20, 2012 10:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 13, 2012 9:49 am
Posts: 13
Location: Brasov
Mersi Dragos, o sa urmez sfatul tau.Discusi sunt bine deocamdata au inceput sa manance normal.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus cu gura umflata
PostPosted: Fri Jul 27, 2012 3:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 13, 2012 9:49 am
Posts: 13
Location: Brasov
Salut
Dupa o saptamana de tratament cu sare ,discusi mananca tot mai bine,au crescut .
Duminica sa spart un acvariu de 160l si de la agitatie s-au speriat discusi (toate vietuitoarele din acvariu plantat sunt bine am cumparat alt acvariu ) Acum stau mai mult ascunsi dar vin la geam cand ma apropii de acvariu .Stiu ca e bine sa fie o apa mai intunecata si lumina mai putina dar in conditiile astea nu devin mai speriati la diferentele de lumina din camera?
Ma gandeam sa folosesc filtrul de la acvariu care sa spart si sa adaug si turba ca medie de filtrare ce parere aveti? Filtrul extern homemade are 50l o sa pun o poza
http://www.e-poze.ro/foto/speedryder/se ... .jpeg.html


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus cu gura umflata
PostPosted: Fri Jul 27, 2012 4:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Poti folosi filtrul dar fara turba. Turba inainte de a o folosi chiar si cind faci apa pt inmultire trebuie sa stii foarte bine care sunt ceilalti parametri ai apei (kh-ul sau mai bine spus cantitatea de baze dizolvate in apa) deoarece altfel poti ori sa nu faci nimic cu ea (cind sunt multe baze in apa, adica la o duritate mare) ori sa scazi ph-ul asa de mult incit sa omori pestii (cind duritatea apei este mica si sunt putine baze dizolvate in apa, de exemplu la apa de osmoza cu kh sub 0,5-1).Deci mai bine nu o folosi.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus cu gura umflata
PostPosted: Fri Jul 31, 2015 12:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 03, 2012 11:33 pm
Posts: 83
Location: Timisoara
Salut.
Apropo de gura umflata, am o mare problema cu o femela.
In urma unor incaierari repetate cu o alta femela din acvariu, femela in cauza sa ales cu o rana pe buza inferioara.
Am neglijat problema crezand ca rana se va vindeca de la sine, timp indelungat rana nu a evoluat dar nici nu dadea semne sa se vindece. Dar in urma temperaturilor sufocante din ultimele trei saptamani si o temp de 33 in apa, situatia a degenerat cu o viteza ametitoare. Femela nu se mai hraneste.
Am pregatit un acvariu spital cu baktopur direct si am inceput tratamentul comform prospectului.
Miine implineste doua saptamana de tratamente repetate si nici o imbunatatire.
Sugesti, propuneri.......
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus cu gura umflata
PostPosted: Sun Aug 16, 2015 11:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Femela ta are flagelate si pare destul de slabita incearca sa pui niste vitamine in apa dupa care ar trebui tratament cu metronidazol.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus cu gura umflata
PostPosted: Wed Aug 19, 2015 4:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Este foarte greu sa o mai recuperezi.
Gura pe mancare nu mai pune curand deoarece sufera atunci cand incearca sa manance.
Bactopurul a distrus flora intestinala iar flagelatele isi fac de cap.
Eu a-si pune-o deocamdata in apa curata cu adaos de vitamine si a-si incerca hrana vie pana incepe sa puna botul.
Metronidazolul nu prea merge la temperaturi scazute iar temperatura ridicata ai ai zis ca ii face rau.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group