It is currently Fri May 17, 2024 10:19 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject: Tratament pui de 2 saptamani
PostPosted: Sat Mar 13, 2010 9:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Astazi cind am dat de mincare puilor am observat ca 2 dintre ei nu prea se inghesuie la nauplii .Puii au implinit astazi 2 saptamini de la iesirea la zbor si au intre 7 - 10 mm cu tot cu coada . Unul dintre puii care nu minca cara dupa el un ditamai ,,cirnatul'' care mi s-a parut a fi albicios (dar e greu sa-ti dai seama sigur la marimea asta...) . Cred ca au inceput flagelatele sa dea in ei...
Intrebarea e daca la aceasta virsta puii rezista la vreo-un tratament contra flagelatelor ? Am in casa flagellol de la sera si metronidazol si pot face rapid rost si de spirohexol . A tratat cineva pui asa mici cu vreo unu dintre aceste medicamente ? Deocamdata am scos cei doi pui din bazin pt a nu ii infesta si pe ceilalti si am schimbat 50% din apa dar....probabil daca au fost flagelate vor mai aparea si la altii si va fi nevoie de tratament...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tratament pui de 2 saptamani
PostPosted: Sun Mar 14, 2010 11:48 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 25, 2010 10:16 am
Posts: 63
Location: constanta
Eu zic sa incepi tratamentul. Daca da randament ii scapi, daca mai astepti stii si tu ce se va intampla. Eu in locul tau as incepe tratamentul cat mai repede, fara sa mai pied timp.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tratament pui de 2 saptamani
PostPosted: Mon Mar 15, 2010 11:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Totusi nu cred ca au fost flagelate, deoarece in afara de cei 2 pui care nu au mincat atunci nu a mai aparut nimic la nici un alt pui. Daca ar fi fost flagelate probabil ca in doua zile cit au trecut de atunci ar mai fi fost si altii afectati. Cu o zi inainte cind am sifonat am tras fara sa-mi dau seama si 2 pui pe furtun. In aceiasi galeata am mai sifonat si mizeria din alt acvariu inainte sa vad puii in galeata si sa-i bag inapoi si ma gindesc ca cei doi care nu mincau e posibil sa fie cei doi trasi pe furtun. Au fost probabil afectati de schimbarea de ph si de temperatura cit au fost in galeata .
Oricum puii asa de mici e greu de crezut ca rezista la un tratament cu medicamente ....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group