It is currently Fri May 17, 2024 10:22 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Feb 25, 2010 12:07 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Diary. Day 2.
Temperatura oscileaza lent intre 35,2 si 35,5 grade. Pestii se simt chiar suspect de bine, tinand cont ca bazinul nu este nici pe departe cu ce au fost obisnuiti.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Feb 25, 2010 12:22 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Mda... ma asteptam... Totusi, sa nu exagerezi cu temperatura...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Feb 25, 2010 1:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
dragos wrote:
Sunt si diverse medicamente cu efect bacterostatic la care bacteriile capata rezistenta mult mai greu decit la unele bactericide .Metronidazolul chiar daca nu e considerat antibiotic e considerat bacterostatic si se foloseste in combinatie cu alte bactericide.Spre exemplu contra la helicobacter piloris ca tratament se foloseste meto + alte antibiotice care se schimba periodic a.i. bacteria sa nu devina imuna la acestea .Meto in schimb se da tot timpul cu toate antibioticele .


Metronidazolul este antibiotic doar ca are aplicatii si efect antiprozoare. Cum si alte antibiotice au efect si asupra altor microorganisme chiar daca nu au fost concepute special pentru asa ceva.

Ioan C. wrote:
Tocmai ca doza de 500mg/100L pentru flagelate a fost stabilita pentru a le distruge, nu pentru a le face "Na-na!" cu degetul. Din pacate nu avem cum sa facem proba pe exemplu, pentru ca daca tratam un peste cu 500mg/100L si altul cu 1500mg/100L se poate foarte bine sa avem acelasi rezultat ca la tratarea ambilor cu aceeasi doza: unul se vindeca, celalalt nu, iar asta se poate intampla la oricare din cele doua dozari, datorita diferentei dintre pesti. Un efect revelator ar putea fi obtinut prin tratarea cu dozari diferite a cate 10-20 de pesti care-s in stare asemanatoare, sau a doua conglomerari de flagelate. Cine se angajeaza?


Raman de samanta :) si dupa tratament dupa cum stii. Poate atunci erau flagelatele mai slab pregatite :lol: si erau rapuse de doze mai mici. Conteaza si modul de aplicare din experienta mea, sistemul imunitar al pestilor, momentul cand se incepe tratamentul etc. Difera de la caz la caz dar si concentratia e importanta. Ca sa citez dintr-un studiu: "However, the success of individual treatments was dependent on both drug concentration and time of exposure". Si cum bine spui, unii discusi este posibil sa-si revina si la doze mai mici depinzand de sistemul imunitar al fiecarui peste in parte. Treaba e relativa.

Ioan C. wrote:
Probabil ca e doar o chestie de timp pana nu va mai avea efectul scontat in acvaristica. Primele tratamente se faceau timp de 4 zile cu doza de 500mg/100L cu o singura administrare, si Untergasser afirma ca o doza marita nu influenteaza eficacitatea, ci dimpotriva agraveaza efectele secundare ale medicamentului, producand pestilor daune ale caror urmari apar mai tarziu. Acum faceti comparatie cu forma de tratament care se aplica in prezent. Temperatura de 35-36° apare frecvent in biotopul lor si nu le dauneaza.


Pentru a evita rezistenta ar fi benefic de alternat metronidazolul cu alte medicamente de uz acvaristic....mult mai scumpe din pacate. Intr-o carte Untergasser recomanda 500mg/100l timp de 3 zile apoi schimbat 30%din apa si filtrat prin carbune activ. Prin faptul ca dupa schimb de apa ramane metronidazol sub doza de tratament in apa este de asteptat sa apara oaresce rezistenta. Intr-o discutie in 2002 recomanda ca tratamentul sa se desfasoare de-a lungul a 5 zile si apoi sa se schimbe multa apa plus filtrare prin carbune activ. Eu nu as lua ca "litera de lege" tot ce spune Untergasser, am mai spus-o si cu alte ocazii de ce. In plus s-au mai schimbat lucrurile de-a lungul timpului....nu in bine din pacate. Sunt unele bacterii sau paraziti "de import" extrem de rezistenti la tratamente dedicate. Chiar si "grisul" uneori e inaintea firmelor si tratamentelor de profil si nu numai. Vorbesc din experienta(e).

Dragosdiscus wrote:
Mergand pe aceasta idee, daca as folosi metro + eritromicina (1 pastila/30l)?


Merg combinate dar e bine daca ai avea acces la un microscop mai pricopsit sa studiezi fecalele cu pricina. Parca era Facultate de piscicultura in Targoviste din ce-mi aduc aminte si ar trebui sa aiba "sculele" si cunostintele necesare. Ei nu pot sa dea o mana de ajutor? ;)
Nu mereu este necesara ridicarea temperaturii dar cu siguranta ajuta...creste metabolismul pestilor si "pune bete in roate" flagelatelor. La 28-31gr.C inca le merge bine flagelatelor. ;) Daca pestii dau semne de revenire momeste-i cu artemia sau rame tocate...mai usor de digerat decat alte tipuri de hrana in momentul asta.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Feb 25, 2010 8:33 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Cu ramele, mai la vara. Tot ma batea gandul la o crescatorie.
Pentru ca la vederea mea au inceput sa stearga geamul din fata, le-am dat de curiozitate 3-4 granule de tetradiscus. Nu au parut interesati de oferta, fapt ce mi-a creat deja o problema: tratamentul cu bactopur a deciclat categoric filtrul ala amarat, asa ca am introdus o sursa de amoniac/amoniu (pH-ul este 7) a carui procesare nu o vad. Schimburile de apa incep de abia maine, si atunci cu maxima prudenta din cauza saramurii. Probleme...
Dar, categoric este o schimbare in bine de-a dreptul spectaculoasa.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Feb 25, 2010 9:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Eu cind fac citeodata tratament cu bacto intr-un bazin prea mic tohmai datorita calitatii apei schimb apa in proportie de 50-100% zilnic sau de cite ori e necesar (functie ce bors se face in 24 h ) adaugind bactopur pt cantitatea de apa schimbata . Dupa tratament schimb de obicei toata apa ca sa nu mai ramina medicament in acv . Daca ai ph sub 6,5-7(MAXIM) nu iti face prea multe probleme atita timp cit nu apare no2 deoarece la ph sub 7 apar compusi ai NH de tipul nh4 sau cu mai mult H care nu sunt foarte toxici si pot fi suportati in cantitati mult mai mari de catre pestani decit nh3 care apare la ph peste 7 .La mine insa de obicei nu crapa toate bacteriile care descompun amoniacul si imi apare no2....de asta schimb asa multa apa...In general la tratamentele contra bacteriilor scad si ph pina la 4-5 cu turba dar incerc sa am totusi kh cel putin 1-2.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Fri Feb 26, 2010 12:11 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Stai putin, ca nu-i chiar asa:
- Tratamentul cu Bactopur dureaza 3 zile, dar asta nu inseamna ca pe toata durata este aceeasi concentratie. Nifurpirinolul patrunde in organism pentru a-si face treaba lui cu bacteriile aerobe si anaerobe. Cu alte cuvinte, concentratia scade progresiv. La final, schimb de apa si filtrare cu carbune.
- Destul de dificil sa schimbi apa la 35,5 grade; riscul unor concentratii diferite de sare, care la aceasta temperatura sunt cu atat mai periculoase.
pH-ul e chiar "pe craca" : 7, de aceea am si spus ca poate aparea amoniac sau amoniu.
Lucrez cu apa stabilizata (kH = 5-7) din acvariul de origine.
Ar fi fost tare bine sa fi coborat pH-ul, dar ma gandeam ca si asa pestii sunt supusi atator schimbari: temperatura, salinitate ... un soc de pH le mai trebuia ...

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Fri Feb 26, 2010 5:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Dragosdiscus wrote:
Stai putin, ca nu-i chiar asa:
- Tratamentul cu Bactopur dureaza 3 zile, dar asta nu inseamna ca pe toata durata este aceeasi concentratie. Nifurpirinolul patrunde in organism pentru a-si face treaba lui cu bacteriile aerobe si anaerobe. Cu alte cuvinte, concentratia scade progresiv. La final, schimb de apa si filtrare cu carbune.
...

Da ai dreptate dar asta e solutia care mi s-a parut cel mai usor de aplicat cind nu ai spatiu suficient pentru a tine un discus in apa cit de cit ok in timpul tratamentului si am vazut ca functioneaza .Dealtfel m-am bazat si pe faptul ca in medicatia umana cantitatea antibioticelor nu trebuie sa scada pe durata tratamentului .Ma gindesc ca si la pesti ar trebui sa fie la fel . Poate mai intervine cineva care ne poate ,,lumina'' daca e ok sau nu sa schimbi apa cu adaos de medicament pt cantitatea schimbata :P

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Fri Feb 26, 2010 6:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Mie mi se pare logic, daca facem schimburi de apa pe perioada unui tratament, sa completam medicamentul cu doza corespunzatoare cantitatii inlocuite.
Pe majoritatea prospectelor NU scrie nimic de schimburi de apa in timpul tratamentelor, ci dupa.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Tue Mar 02, 2010 4:52 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Discus Diary. Day 7.
I-am clatit de bactopur dupa 3 zile , dar pastrez concentratia de sare. 2 dintre ei mananca artemia, unul numai "tine cardul' cand se duc spre mancare. Schimb zilnic 40%, cu compensarea salinitatii. De 2 zile am pus si cate o pastila de metro, dar nu observ modificari comportamentale.
Am in gand urmatoarea faza: repetarea bactopur+ mycopur si dupa cele 3 zile reducerea salinitatii.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Tue Mar 02, 2010 10:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Sa speram ca va fi miscarea corecta . Totusi incearca sa duci PH macar cu 0,2-0,3 sub 7 inainte de tratament . Eu in locul tau l-as duce chiar mai mult pe la 4-5 dar la apa ta cu kh mare e greu sa faci asta . Am observat ca discusii tinuti in apa cu ph sub 5 se imbolnavesc mult mai rar decit cei tinuti in ph mare.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group