It is currently Fri May 17, 2024 6:09 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Feb 18, 2010 1:12 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Semne clinice clasice: lipsa apetit, apatici, retrasi, tendinta de inegrire la cei pe albastru, fecale albe fie filamentoase fir cu aspect de carnat neumplut. Numai pigeon-ul din avatar continua sa fie vesel, dar cu nazuri la mancare.
Trec la tratamentul clasic: metronidazol (gasit cu greutate) 250 mg la 22 l (volum util apa calculat). Doza zilnica, precedata de schimb de apa. Dupa 5 zile de tratament, adaug si sare, 2 lingurite la 10 l. Dupa 2 saptamani, semne bune la unul singur (un blue de origine incerta). 2solid blue snake skin si 1 turqoise suparati, pititi si ei stiu ce mananca (mai putin 1 ssbss care de la bun inceput a avut o stare mai buna).
Pana una-alta, sunt in continuare pe tratament, dar rezultatele vad ca intarzie cam mult fata de asteptarile mele. Nu am avut niciodata nevoie de mai mult de 10 zile de metro, in conditii de doza zilnica, iar si atunci, semnele de vindecare apareau cam la 7 zile.
Sugestii?

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Feb 18, 2010 3:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 18, 2010 10:31 am
Posts: 89
Location: BUCURESTI
stai linistit, eu am incercat cu metro peste 2 saptamani :x + sare + fishtamin... si dupa o luna am scos-o la liman cu ei! oricum, metro nu se mai gaseste prin Bucuresti, ci numai Flagyl, care este mai scump! :evil:

_________________
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci, vei avea succes
Galeria personala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Feb 18, 2010 3:27 pm 
Daca temperatura este sub 33grade metro nu da roade deloc.....incearca s-a aplici tratamentul seara dupa care stinge lumina bazinului .


Top
  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Feb 18, 2010 4:03 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Da, nu am precizat: solutia o prepar seara. Administrarea dureaza ceva, pentru ca intai dizolv in apa luata din acvariu. Pana umplu la loc acvariul/acvariile ... Se aduna cam o ora inainte de stingerea luminii la bazin (mai ramane ceva timp lumina ambientala din camera).
Temperatura este spre 30 grade. Greu sa o ridic peste, dar si mai greu sa o pastrez constanta.
Cat este de eficient metro sub 30 grade ... Nu te contrazic (ar fi si culmea !), dar am in vedere doua aspecte:
1. Am mai facut tratamente, fara a ridica peste 30 grade (chiar si la 28,5) cu rezultate asa cum am spus la 10 zile.
2. Sunt sanse ca numai prin ridicarea temperatrii sa scapi pestanii de multi paraziti.
Combinatia este evident de preferat (scapa de una, da de alta), dar de cand @sebaolariu a fiert un Marlboro ...

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Sat Feb 20, 2010 12:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca vreti sa nu dati ocazia la surprize folositi 2-3 incalzitoare in acvariul in care incalziti apa la 35,5° care sa nu poata incalzi fiecare singur apa peste temperatura dorita, daca ramane blocat in functionare. Metronidazolul a fost conceput initial sa dea cele mai bune rezultate la temperatura specifica corpului omenesc, ceea ce explica eficienta sa mai buna la temperaturi de peste 30°. Probabil ca e doar o chestie de timp pana nu va mai avea efectul scontat in acvaristica. Primele tratamente se faceau timp de 4 zile cu doza de 500mg/100L cu o singura administrare, si Untergasser afirma ca o doza marita nu influenteaza eficacitatea, ci dimpotriva agraveaza efectele secundare ale medicamentului, producand pestilor daune ale caror urmari apar mai tarziu. Acum faceti comparatie cu forma de tratament care se aplica in prezent. Temperatura de 35-36° apare frecvent in biotopul lor si nu le dauneaza.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Sat Feb 20, 2010 8:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Dragos sunt si flagelate care nu sunt sensibile la metronidazol. Le-ai dat vreo hrana vie sau congelata mai dubioasa?
Daca incalzitorul e ceva mai mic decat 1W/litru sau e frig in camera, poti sa incerci sa izolezi 2-3pereti ai bazinului cu polistiren pe durata tratamentului si sa-ti mai creasca astfel temperatura in acvariu. Asta daca nu decupleaza termostatul indiferent de reglare la 30 gr.C sau mai jos.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Sun Feb 21, 2010 12:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Rezistenta la metro e explicabila la pestii carora le-a mai fost administrat tratamentul, dar cine imi poate explica de ce a trebuit marita concentratia metronidazolului acum fata de tratamentele aplicate in urma cu 20 ani. Eu stiam ca flagelatele nu sunt transmisibile (sau ma insel?). Daca discusii crescuti de la 2 saptamani separati de parinti vor face candva flagelate, cum de aceste flagelate sunt mai rezistente la metro? Cine si cum le transmite informatia pentru a se putea modifica genetic?
Poate e prea tarziu si nu ma mai duce capul, dar mi-ar fi de ajutor o explicatie stintifica.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Sun Feb 21, 2010 12:22 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Numai sa nu ai surpriza sa fie bacterii interne . Acum ceva timp eram sigur ca un peste are flagelate ...avea toate simptomele .Nici metro nici flagelolul nu au dat rezultate chiar daca t era 33-34 grade si chiar daca pestele era matur deci destul de rezistent la flagelate.Dupa vreo 2-3 saptamini in care nu a mincat nimic am observat ca a inceput sa i se umfle putin abdomenul si abia atunci mi-a picat fisa ca probabil sunt bacterii .L-am tratat cu bactopur direct+sare si s-a insanatosit .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Sun Feb 21, 2010 6:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
mariusvlad wrote:
de ce a trebuit marita concentratia metronidazolului acum fata de tratamentele aplicate in urma cu 20 ani. Eu stiam ca flagelatele nu sunt transmisibile (sau ma insel?). Daca discusii crescuti de la 2 saptamani separati de parinti vor face candva flagelate, cum de aceste flagelate sunt mai rezistente la metro? Cine si cum le transmite informatia pentru a se putea modifica genetic?
Poate e prea tarziu si nu ma mai duce capul, dar mi-ar fi de ajutor o explicatie stintifica.


Flagelatele se inmultesc si ele in urma selectiei naturale . Noi in ultimii 20 de ani de care vb tu am facut selectia naturala a flagelatelor din acvariile noastre .Adica le-am lasat sa supravietuiasca si sa se inmulteasca doar pe alea care nu au murit in timpul tratamentelor obtinind fara sa vrem o populatie de flagelate mari , frumoase si rezistente la metronidazol .Din acelasi motiv a trebuit marita si concentratia la metro probabil . La fel pentru oameni acum citeva zeci e ani nu existau decut citeva antibiotice care erau bune la tate bolile provocate de bacterii dar noi in timp am selectat doar acele bacterii rezistente la acele antibiotice asa ca am fabricat alte medicamente .

PS: am vrut sa unesc cele doua posturi consecutive dar nu am reusit sa sterg unu dintre ele . Ori nu m-am priceput eu cum ori...nu se poate :lol:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Sun Feb 21, 2010 9:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
mariusvlad wrote:
cine imi poate explica de ce a trebuit marita concentratia metronidazolului acum fata de tratamentele aplicate in urma cu 20 ani.
Nu trebuia. Un peste care nu se vindeca la concentratia prestabilita a medicamentului nu se vindeca nici la una mai mare, pentru ca peste o anumita concentratie obligatorie medicamentul face acelasi lucru, indiferent de concentratie, iar daca au aparut rezistente la flagelate, acestea vor rezista la actiunea medicamentului tot indiferent de concentratie.
mariusvlad wrote:
Eu stiam ca flagelatele nu sunt transmisibile (sau ma insel?).
Da. Flagelatele eliminate de pesti o data cu fecalele se imprastie prin acvariu si sunt preluate de alti pesti o data cu hrana. Flagelatele sunt apte sa supravietuiasca luni de zile in apa in care nu se afla alte vietuitoare.
mariusvlad wrote:
Daca discusii crescuti de la 2 saptamani separati de parinti vor face candva flagelate, cum de aceste flagelate sunt mai rezistente la metro? Cine si cum le transmite informatia pentru a se putea modifica genetic?
Parintii. La pui de 14 zile va fi imposibil sa nu fie deja infectati, daca au stat cu parinti infectati. Flagelatele nu se fac in pesti, ci se transmit. In general, vietuitoarele nu "se fac" (din lut caruia-i insufli viata :) ) ci se reproduc. (Unii dintre noi se pricep si la asa ceva! :) )


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group