It is currently Sun May 19, 2024 2:44 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Mar 04, 2010 9:58 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Poate trebuia un topic separat dedicat erorilor de diagnostic.
Am presupus ca toti cei 3 discusei au acelasi necaz : flagelate intestinale (de fapt inmultirea lor excesiva) rebele la metronidazol sau o cauza nidentificata, dar, oricum ridicarea temperaturii si baia de sare parea daca nu o solutie radicala, macar un sprijin pestanilor. Un turqoise era cel mai vioi din grup la inceputul izolarii. Dupa cateva zile, mi s-a parut cam prea vioi. Cu doua-trei zile in urma am bagat de seama niste tasniri pe care initial le-am pus pe seama vreunei sperieturii, mai ales ca in zona lucrez la resetarea acvariului in care normal sunt gazduiti discusii. Abia ieri seara l-am examinat mai atent: balonare, exoftalmie. Stupid me! O infectie bacteriana generatoare de hidropizie. In mod normal, bactopurul ar fi trebuit sa invinga bacteria, dar fie doza a fost insuficienta pentru stadiul bolii (se putea incepe cu baie de scurta durata), fie temperatura de 35,5 grade a accelerat infectia peste capacitatea medicamentului, fie pastila expirata, fie toate astea la un loc. Cert este ca evolutia a fost atat de rapida incat decesul pestelui m-a surprins cu general tonic in seringa, pregatind un bazinel separat.
Ceilalti doi mananca artemia, se plimba ca doi indragostiti la brat si asteapta cu nerabdare rvenirea in casa lor redecorata. De maine incep desalinizarea, revenirea temperaturii la 29 grade si acomodarea cu apa din bazinul de resedinta.
Bilantul ultimei "improspatari de efectiv" nu se poate numi chiar un succes (eufemistic vorbind): 2:2 (un alt turqoise a decedat la scurt timp dupa achizitie, din motive neelucidate.
@dragos: tizule, coborarea pH-ului nu stiu daca are o legatura directa cu agentul patogen cat mai degraba cu asigurarea unor conditii superioare de vietuire pestanului, deci sprijin sistemului imunitar. Sper sa nu mai fie nevoie, dar daca, o sa incerc sa prepar apa (RO + saruri + turba) de tratament. La primul drum prin Bucuresti sper sa nu ratez ocazia de aprovizionare. Grea e acvaristica in provincie!

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Mar 04, 2010 3:23 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Dragosdiscus wrote:
...coborarea pH-ului nu stiu daca are o legatura directa cu agentul patogen...
Are o legatura foarte stransa daca agentul patogen este o bacterie. pH-ul mic este un mediu neprielnic de dezvoltare pentru bacterii si ca atare, ajuta. Asta este si unul dintre motivele pentru care discusii au o imunitate scazuta la infectiile bacteriene - datorita pH-ului mic din mediul natural si implicit lipsa agresivitatii bacteriene, nu au dezvoltat un sistem de aparare corespunzator.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Thu Mar 04, 2010 9:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
De multe ori doar tinuti in apa cu un ph de 4-4,5 si ceva sare + temperatura de 32-33 gC(pt a accelera metabolismul bacteriilor facindu-le sa crape mai repede) vindeca pestii de infectii bacteriene mai bine ca medicamentele dedicate . Am incercat eu chestia asta de citeva ori si a avut rezultate bune in general . Mare atentie sa ai totusi kh macar 1-2.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Fri Mar 05, 2010 2:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca bagi sare sigur o sa ai kh macar 1-2. Gresesc?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Fri Mar 05, 2010 11:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
mariusvlad wrote:
Daca bagi sare sigur o sa ai kh macar 1-2. Gresesc?


KH nu se modifica de la NaCl . Doar gh se modifica si nu sunt sigur ca de la sare ci mai degraba cred ca de la impuritatile continute de sare deoarece se modifica destul de putin chiar daca adaugi o cantitate mare de sare . Bineinteles depinde si ce impuritati contine sarea . Doar respectivele impuritati pot modifica kh dar in limite neglijabile .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Sat Mar 06, 2010 3:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
De la adaosul de sare NaCl se modifica conductivitatea, nu KH-ul(duritatea de carbonati). La nevoie pentru ridicarea KH-ului se poate apela la bicarbonat de sodiu alimentar.

dragos wrote:
Da ai dreptate dar asta e solutia care mi s-a parut cel mai usor de aplicat cind nu ai spatiu suficient pentru a tine un discus in apa cit de cit ok in timpul tratamentului si am vazut ca functioneaza .Dealtfel m-am bazat si pe faptul ca in medicatia umana cantitatea antibioticelor nu trebuie sa scada pe durata tratamentului .Ma gindesc ca si la pesti ar trebui sa fie la fel . Poate mai intervine cineva care ne poate ,,lumina'' daca e ok sau nu sa schimbi apa cu adaos de medicament pt cantitatea schimbata :P


Bineinteles ca e in regula sa schimbi apa pana la finalizarea tratamentului atunci cand calitatea apei o cere si sa redozezi medicamentul pentru cantitatea de apa schimbata. :geek: In general e bine sa fie tratati in bazine fara substrat, filtru, plante etc. Atunci e bine sa nu fie indopati cu mancare tocmai pentru ca se deterioreaza calitatea apei si scade eficienta tratamentului. Ba chiar sa nu fie hraniti deloc in timpul tratamentului. Mai complicat la pui pentru ca-s in crestere.

Dragosdiscus wrote:
O infectie bacteriana generatoare de hidropizie. In mod normal, bactopurul ar fi trebuit sa invinga bacteria, dar fie doza a fost insuficienta pentru stadiul bolii (se putea incepe cu baie de scurta durata), fie temperatura de 35,5 grade a accelerat infectia peste capacitatea medicamentului, fie pastila expirata, fie toate astea la un loc.


Nifurpirinolul din Baktopur Direct nu are efect mereu chiar daca conform simptomelor "ar trebui". Sunt mai multe bacterii care pot cauza genul asta de simptome si care nu-s neaparat sensibile la nifurpirinol.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Rezistenta la metronidazol?
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 2:54 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Ciprian Marcu wrote:
Nifurpirinolul din Baktopur Direct nu are efect mereu chiar daca conform simptomelor "ar trebui". Sunt mai multe bacterii care pot cauza genul asta de simptome si care nu-s neaparat sensibile la nifurpirinol.

Cu riscul de off topic: Foarte corect, asa cum scriam mai sus, am incercat (de fapt intentionam, ca al mic n-a mai apucat) cu General Tonic de la Tetra. De regula nu am o parere prea buna despre acest medicament, dar am scapat macropodusii de hidropizie cu o singura aplicatie.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group