It is currently Sat May 18, 2024 3:49 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Probleme de adaptare
PostPosted: Sun Feb 28, 2010 12:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
bazil88 are dreptate, fa cum a zis el, ai rabdare cu iluminarea.iar cu schimburile de apa, mai degraba fa de 2 ori pe saptamana cate 20 procente decat o data 40.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: buna seara!
PostPosted: Sun Feb 28, 2010 9:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cam mare KH pentru ph-ul masurat! Indicatorul permanent nu ofera indicatii suficient de bune. Tulburarea apei sau transparenta redusa/laptoasa ma face sa cred ca e plina apa de infuzori, sau mai rau, ca nu functioneaza filtrarea biologica cum trebuie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme de adaptare
PostPosted: Sun Feb 28, 2010 11:34 am 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
ceva sfaturi legate de filtrarea biologica? momentan eu am o canistra HM de 4litri cu 5 sertare:
1- perlon
2- burete fin
3- burete grosier
4- Tetra Bio-balls
5- inele ceramice
Astazi dupa hranire, yellow pigeon-ul a mancat si sa retras in locul lui umbrit sub o frunza mare de lotus, si bate pe oricare se apropie de zona lui!
Dupa o lectura pe forum, am decis sa aduc la cunostiinta faptul ca au si un "coleg" marlboro-red de aproximativ 6cm achizitionat recent, care e foarte bataus, mai ales dupa hranire! ceva sfaturi pentru el?
am impresia ca el mentine o stare de stres in bazin, prin comportamentul lui!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme de adaptare
PostPosted: Sun Feb 28, 2010 12:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
florin.calin wrote:
ceva sfaturi legate de filtrarea biologica? momentan eu am o canistra HM de 4litri cu 5 sertare:
1- perlon
2- burete fin
3- burete grosier
4- Tetra Bio-balls
5- inele ceramice


Perlon = Nu
Burete fin = bunicel
Burete grosier = Nu
Inele ceramice = slab

Incearca sa schimbi in timp cate un sertar si sa pui material filtrant de calitate gen Siporax, Bile Ehein, Bile Jgl ....... si nu uita de buretele de pe tur ca te va scuti de umblat la canistra si le va face bine bacteriilor.

florin.calin wrote:
Astazi dupa hranire, yellow pigeon-ul a mancat si sa retras in locul lui umbrit sub o frunza mare de lotus, si bate pe oricare se apropie de zona lui!
Dupa o lectura pe forum, am decis sa aduc la cunostiinta faptul ca au si un "coleg" marlboro-red de aproximativ 6cm achizitionat recent, care e foarte bataus, mai ales dupa hranire! ceva sfaturi pentru el?
am impresia ca el mentine o stare de stres in bazin, prin comportamentul lui!

Foarte probabil.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: buna seara!
PostPosted: Sun Feb 28, 2010 3:58 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
mariusvlad wrote:
Se stie ca in timpul tratamentelor cu antibiotice se recomanda reducerea iluminarii.

Pentru protectia medicamentului, nu a pacientului.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme de adaptare
PostPosted: Sun Feb 28, 2010 4:21 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
am realizat un schimb de apa in proportie de 40% prin aspirare de substrat, valorile momentan sunt
Ph- 7,2 Kh-12
ar trebui sa incep cu aditia de co2? mi se par cam mari valoriile astea totusi!

daca as putea primi un sfat referitor la tratamentul cu sare, sa aplic ceva preventiv pina rezolv de ceva medicamentatie?

yellow pigeon-ul a iesit totusi la mancare, dar tot sub frunza de Lotus se ascunde!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme de adaptare
PostPosted: Sun Feb 28, 2010 4:28 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
La un kH de 12, nu vad ce sanse ai la o modificare a pH-ului care-i pacat sa fie asa marisor daca tot faci aditie de CO2.
Pigeon-ul are clar o problema de adaptare la mediu. Pe langa lumina, decor, trebuie luat in calcul si in ce apa a fost crescut si unde a ajuns. Discusii rezista si in conditii mai rele, dar adaptarea dureaza.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: buna seara!
PostPosted: Sun Feb 28, 2010 6:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
mariusvlad wrote:
mariusvlad wrote:
Se stie ca in timpul tratamentelor cu antibiotice se recomanda reducerea iluminarii.

Dragosdiscus wrote:
Pentru protectia medicamentului, nu a pacientului.[/quote]
Eu stiam ca fotofobia in timpul anumitor afectiuni interne, apare inclusiv la om. Dar poate ma insel.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme de adaptare
PostPosted: Sun Feb 28, 2010 6:49 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:08 pm
Posts: 29
Location: Lugoj
deci concluzie ar fi, sa am rabdare cu el, si sa urmez "tratamentul" cu lumina, sau as putea incerca un tratament preventiv, spre exemplu cu sare?

daca este o solutie si sarea, eventual ceva sugestii, cantitati!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: buna seara!
PostPosted: Sun Feb 28, 2010 7:50 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
mariusvlad wrote:
Eu stiam ca fotofobia in timpul anumitor afectiuni interne, apare inclusiv la om. Dar poate ma insel.

Nu te inseli de loc. E numai vorba despre alt aspect: fotofobia (cum este si hidrofobia in cazul rabiei) este un rezultat al afectiunii, un semn clinic ... (nu mai insist ca se va gasi precis un medic pe site si ma pune la zid). Ca stingem lumina la acvarii (sau aplicam tratamentul seara) o facem ca sa protejam medicamentul, multe antibiotice (si nu numai) fiind sensibile la lumina. Din manifestarile tipice ale multor afectiuni generate de bacterii, lipseste fotofobia.
Un peste bolnav, adeseori tinde sa se ascunda, dar nu datorita vreunui efect advers al luminii, ci numai pentru a se proteja: exemplarele in suferinta au miscari si degaja substante din gama feromonilor ce induce agresivitatea comunitatii. Fenomenul se observa si in bazinele "comunitare", chiar cand sunt puse laolalta specii din toate colturile lumii.
Concluziile sunt evidente.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 36 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group