It is currently Fri Mar 29, 2024 10:59 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Overflow.
PostPosted: Tue Sep 05, 2017 12:47 am 
Offline

Joined: Mon Feb 07, 2011 9:46 pm
Posts: 34
Location: galati
Are cineva timp si experienta sa-mi faca si mie 4 buc overflow pentru niste bazine de 400l?
Nu am nici timp si nici nu ma pricep.
Contra cost bineinteles.
Nu are importanta modelul sau sa arate ca pentru expozitie vreau doar sa functioneze bine ca eu nu inteleg deloc sistemul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Overflow.
PostPosted: Thu Sep 07, 2017 1:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
E mult mai usor sa-i inveti principiul de functionare si sa-l construiesti singur,
decat sa-l platesti, daca nu esti cumva cineva pentru care au banii o valoare mult mai redusa decat o au pentru muritorii de rand.
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Overflow.
PostPosted: Fri Sep 08, 2017 11:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Hai ca maine poate imi fac timp sa trec prin Dede sa iti fac poza la unul construit la raion daca nu ai priceput nici din schema postata de Ioan!
Altfel vorbind, TREBUIE sa`i intelegi principiul de functionare ca sa stii ce sa ajustezi si unde si de ce la fata locului daca intampini probleme.

L.E. Nu am reusit s ajung astazi la Dede dar ma compensez cu niste videouri:
- https://www.youtube.com/watch?v=UZytENJZtJw
- daca banii nu sunt o problema poti opta pt modelul asta:
https://www.youtube.com/watch?v=-zVGwdRVHU4
- daca vrei sa fie silentios si sa ai si un plus de siguranta in caz ca se infunda o teava , poti opta pt sistemul bean animal descris de colegul nostru aici: viewtopic.php?f=16&t=5822
- daca nu ai stres in a da gauri poti incerca: https://www.youtube.com/watch?v=22hAWJKArLM sau sistemul clasic cu gaura in fundul acvariului si teava de 32 pana la luciul apei cum foloseste colegul Marius Vlad: https://www.youtube.com/watch?v=_ZYUj6kf1Gk
Acum alegi tu ce si cum in functie de spatiu, debit, silentiozitate,...
Eu am folosit cu succes sistemul din primul link iar acum folosesc bean animal pe care l`am inteles din explicatiile colegului nostru kirucd.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Overflow.
PostPosted: Mon Sep 11, 2017 2:08 am 
Offline

Joined: Mon Feb 07, 2011 9:46 pm
Posts: 34
Location: galati
Cel din primul link mi se pare si mie bun.
Ce nu inteleg e l-a ce foloseste pompa de aer.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Overflow.
PostPosted: Mon Sep 11, 2017 9:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Am refacut overflow`ul de l`am folosit in trecut + alte poze de le`am considerat utile: https://img.plici.ro/album/Du
Acolo cu ala transparent in colt este ceea ce iti sugeram in discutia din privat.

Pompa aia de aer defapt scoate apa ca sa amorseze sistemul. Tu uita de ea ca sa nu fie si mai complicat.
Incerc sa explic cu ale mele cuvinte functionarea overflow`ului pus in poze si folosit de mine:
- dupa cum vezi sistemul este compus practic din 2 parti: una ca o vaza, pahar, eprubeta ...adica cu fundul acoperit! - ce se afla in acvariu, este fixa si ar putea fi ca cea din prima poza din albumul postat de mine si a doua parte reprezentand trompeta vietii, adica acele vreo 3 tevi intortocheate si legate intre ele(o sa le zicem 2 de "U")
- Buza "paharului" da practic nivelul de apa din bazin! Pe acolo intra apa in "pahar". Aici trebuie sa bricolezi un sistem de dinti in partea de sus ca sa nu intre pesti, plante si sa infunde "trompeta"!
- Aici ar trebui amorsat sistemul pt a continua explicatia! Amorsarea inseamna sa ai grija ca in primul "U intors", adica cu primul picior al "U"`ului in "pahar" si al doilea in exteriorul acvariului sa fie apa! Vezi clipul postat de mine cum face amorsarea omul.
- coloana de apa care se afla/intra in "pahar" preseaza prin greutatea ei asupra coloanei de apa din sa`i zicem "primul "U intors" al "trompetei" ce se afla cu o teava in "pahar" si una in exteriorul acvariului!
- presand`o o impinge mai departe pe traseul "trompetei" in urmatorul "U" pozitionat normal.
- In al doilea picior al "U"`ului pozitionat normal apa intalneste un teu/bifurcatie si, desigur, alege calea cea mai lesne, adica spre sump.
- Acest al doilea picior al "U"`ului ce are si teul ce duce catre sump, trebuie sa fie mai inalt decat primul "U" intors invers si sa aibe un capac/dop cu gaura ca sa traga aer si ca sa diminueze zgomotul produs de trecerea apei prin teu- vezi poza postata in album.
- eu in acel dop cu gaura aveam pus un pic de burete(optional - vezi/testeaza zgomot)
- foarte important: diferenta de nivel intre buza primului picior al "U"`ului ce se afla in "pahar" pe fundul acestuia si teul celui de`al doilea "U" din exteriorul acvariului sa fie de ~10 cm! Daca nu e diferenta, nu functioneaza! Eu am aproximat 10 cm. Daca e mai mica vei amorsa mai greu. Daca e mai mare mai usor. Teul da nivelul de apa din pahar!
- Daca ai zgomot in "pahar" atunci iti recomand sa umpli spatiul ramas cu bioballs sau burete grosier! Eu asa am facut si a fost ok.
- Daca ai zgomot in exterior, adica in ultimul picior al "U"`ului, inseamna ca nu i`ai pus dop cu gaura sau ca dopului trebuie sa ii pui niste burete/perlon pe interior ca sa minimalizeze zgomotul.

Sper ca am explicat in asa fel incat sa intelegi! In mintea mea e clar, dar nu stiu cat de bine am putut sa redau in scris principiul de functionare.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Overflow.
PostPosted: Thu Sep 14, 2017 9:04 am 
Offline

Joined: Mon Feb 07, 2011 9:46 pm
Posts: 34
Location: galati
Da,de data asta am inteles cum sta treaba cu "mecanismul" asta,multumesc frumos de explicatiile detaliate si pentru poze care ma ajuta mult.
Multam frumos si domnului Ion pentru explicatiile date de altfel.
Ma apuc de ele si sper sa-mi iasa pana l-a urma.
I singura intrebare mai am si anume ca nu stiu cam ce pompa ar trebui sa folosesc la cele 4 bazine sa fie eficient ele avand cate 400 de l si aici ma refer l-a litri pe ora sau daca o sa-mi vina mai usor sa fac cate un sump pentru 2 bazine.
Deci daca bag toate 4 in acelasi filteu cam ce putere a pompei ar trebui sau cat ar trebui sa aiba cele doua pompe ptr cate 2 bazine.
Multumesc anticipat si repet am mult respect ptr.astfel de oameni ca dvs.,domnul Ion si ceilalti care au incercat sa ajute.
Respect si multam frumos.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Overflow.
PostPosted: Thu Sep 14, 2017 10:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Ma bucur ca ai inteles principiul de functionare al respectivului overflow! Poate te ajuta in gasirea raspunsurilor tale legate pompa si topicul asta: viewtopic.php?f=16&t=4238&hilit=rastel+mustang
Eu nu folosesc, dar multa lume cocheteaza cu pompele Jebao DC sau AC avand un bun randament pret/consum/debit/dimensiuni!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Overflow.
PostPosted: Sat Oct 14, 2017 8:28 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 07, 2011 9:46 pm
Posts: 34
Location: galati
https://www.echipamenteacvarii.ro/fitin ... retur-sens
Imi poate cineva spune va rog l-a ce foloseste asta si cum?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Overflow.
PostPosted: Sat Oct 14, 2017 9:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 25, 2017 9:30 pm
Posts: 21
Location: Suceava
bogdan wrote:
https://www.echipamenteacvarii.ro/fiting/supapa-antiretur-sens
Imi poate cineva spune va rog l-a ce foloseste asta si cum?


Salut.
Denumirea piesei este "Supapa antiretur" si rolul acesteia este sa permita trecerea apei doar intr-o directie. Spre exemplu acvariul este la 1,5 m de podea, sumpul este pe podea, pompa care trimite apa din sump in acvariu daca din motive doar de Eon/Enel stiute nu mai are curent electric si se opreste, atunci datorita diferentei de nivel apa vine din acvariu, inapoi in sump pe furtunul de retur...ce zici merita sa montezi o astfel de supapa pe furtunul de retur pentru ca sa previna un asemenea dezastru ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Overflow.
PostPosted: Sun Oct 15, 2017 1:09 am 
Offline

Joined: Mon Feb 07, 2011 9:46 pm
Posts: 34
Location: galati
Da am inteles acum,
Multumesc pentru raspuns.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group