It is currently Fri Mar 29, 2024 7:35 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: pareri despre filtru tip butoi 30L - acvariu cu discusi
PostPosted: Thu Jul 07, 2016 2:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 296
Location: Cluj Napoca
dj_ando_83 wrote:
Parerea mea e ca mai bine cumperi un filtru de firma. Am incercat de-a lungul timpului tot felul de "variante". Concluzia : timp si bani pierduti/ aruncati .


Am inteles, multumesc. Deja ma doua filtre externe de firma(Tetra si JBL) si ma gandeam sa schimb Tetra cu butoiul....... dar nu sunt convins de beneficii

_________________
Acvariu 450L scalari manacapuru si rio nanay: https://www.youtube.com/watch?v=ITj_jHQ4PxU
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=OfJ7Ksm4AsA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pareri despre filtru tip butoi 30L - acvariu cu discusi
PostPosted: Sun Jul 10, 2016 1:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Am tacut din gura pana acum, dar tu fiind prieten si sperand ca la randul tau ma consideri la fel...mi-am zis hai sa iti spun parerea mea si in public, ca daca iti spun la telefon nu ma asculti si nu ma crezi...parca eu ti-as vrea raul...
Prietene: asa cum ti-am spus si personal, nu vad rostul sa te gandesti la "butoi" sau alte copilarii...Tu detii un bazin de 450 l, aproape ca si mine...Filtrarea pe care o ai este super suficienta daca o combini cu schimburile de apa de rigoare. Deci, nu are rost sa te gandesti la tot felul de plusuri, ca nu obtii nimic in plus. Daca cei care au experienta mai mare in detinutul discusilor decat mine, ma contrazic, imi asum responsabilitatea de a-i contrazice...Dar tu chiar nu ai nevoie...ai doua filtre externe bune pline cu siporax, care trebuie sa asigure o filrare excelenta la aefectivul de pesti pe care il ai tu si nu necesita o filtrare si mai eficienta. Nu inteleg de ce nu ai inteles acest lucru, fara a mai deschide acest topic???
Culmea e ca m-ai intrebat de acest aspect...iar eu ti-am spus ca nu e nevoie...NU ma dau rotund cu experienta mea in detinutul discusilor, dar ti-am spus ca nu ai nevoie...Filtrarea pe care o ai tu, poate sustine si un efectiv de 15-20 de pesti de 13-14-15 cm daca schimbi apa de minim trei ori pe saptamana in proportie de 50%, fara ca sa te gandesti la o filtrare extrema...! Dar ma rog...daca tu tii neaparat sa ai in portofoliu zeci de comentarii...Go On...

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pareri despre filtru tip butoi 30L - acvariu cu discusi
PostPosted: Mon Jul 11, 2016 11:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 296
Location: Cluj Napoca
Romeo wrote:
Am tacut din gura pana acum, dar tu fiind prieten si sperand ca la randul tau ma consideri la fel...mi-am zis hai sa iti spun parerea mea si in public, ca daca iti spun la telefon nu ma asculti si nu ma crezi...parca eu ti-as vrea raul...
Prietene: asa cum ti-am spus si personal, nu vad rostul sa te gandesti la "butoi" sau alte copilarii...Tu detii un bazin de 450 l, aproape ca si mine...Filtrarea pe care o ai este super suficienta daca o combini cu schimburile de apa de rigoare. Deci, nu are rost sa te gandesti la tot felul de plusuri, ca nu obtii nimic in plus. Daca cei care au experienta mai mare in detinutul discusilor decat mine, ma contrazic, imi asum responsabilitatea de a-i contrazice...Dar tu chiar nu ai nevoie...ai doua filtre externe bune pline cu siporax, care trebuie sa asigure o filrare excelenta la aefectivul de pesti pe care il ai tu si nu necesita o filtrare si mai eficienta. Nu inteleg de ce nu ai inteles acest lucru, fara a mai deschide acest topic???
Culmea e ca m-ai intrebat de acest aspect...iar eu ti-am spus ca nu e nevoie...NU ma dau rotund cu experienta mea in detinutul discusilor, dar ti-am spus ca nu ai nevoie...Filtrarea pe care o ai tu, poate sustine si un efectiv de 15-20 de pesti de 13-14-15 cm daca schimbi apa de minim trei ori pe saptamana in proportie de 50%, fara ca sa te gandesti la o filtrare extrema...! Dar ma rog...daca tu tii neaparat sa ai in portofoliu zeci de comentarii...Go On...


Romeo, te inteleg perfect si sa stii ca nu am deschis topicul doar asa sa am posturi (crede ma ca am multe altele mai bune de facut) dar am vrut sa fie un ajutor ptr mine cat si pentru alti colegi acest topic...
Din pacate doar colegul Alexandru a raspuns si a confirmat ca detine acest tip de filtru... :) .....in rest vad ca nimeni pana acum.

Stiu ca am filtrare buna in momentul de fata :) dar daca se poate mai bine de ce nu? .... doar ca nu sunt convins inca de butoi si mi e groaza sa mi complic viata :) .... asa raman cu filtrele ce le am si vedem in viitor ce va fi...

_________________
Acvariu 450L scalari manacapuru si rio nanay: https://www.youtube.com/watch?v=ITj_jHQ4PxU
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=OfJ7Ksm4AsA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pareri despre filtru tip butoi 30L - acvariu cu discusi
PostPosted: Wed Jul 13, 2016 11:30 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
alin , faza e ca sunt multe de ales. eu unul am ales butoiul poate nu a fost cea mai buna alegere , dar daca ar fii sa aleg tot butoi as alege. poate nu as mai baga siporax in el si as baga piatra ponce.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pareri despre filtru tip butoi 30L - acvariu cu discusi
PostPosted: Wed Jul 13, 2016 4:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Eu am si siporax si piatra ponce-amestecate intr-un bidon, initial doar ponce a fost ,dar sa stii ca siporaxul e mai bun, un mare atu ca nu se sfarama, ponce cum o misti un pic (sa o spelide ex.) se zdrobeste si mai conteaza provenienta ei, nu toate sursele sunt la fel de bune, da cand e vorba de buget limitat asta e cea mai optima solutie, asta sau roca vulcanica (de fapt si ponce tot provenienta vulcanica are) dar roca vulcanica nu se sfarama asa usor-poate ca nu are atata porozitate ca ponce..


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group