It is currently Wed May 22, 2024 1:53 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Am inceput lucrul la noua locuinta a discusilor.
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 12:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 25, 2010 10:01 pm
Posts: 37
Location: Argesi - Titesti
Inainte de sarbatori am inceput lucrul la un nou acvariu, spun nou pentru ca in ianuarie am mai facut unul de 150X52X60h, avand un volum efectiv de 443 l si l-am terminat cu succes. Pe acest bazin l-am populat cu ciclide africane de Malavi.
Acum m-am apucat de unul care are dimensiunile 200X60X60. Deja masa metalica am facut-o inainte de sarbatori si ieri am lipit acvariul.
Am pus geam de 10mm, la limita zic, dar sper sa fie bine, ramfortari trei de 15cm plus doua de 5cm la fiecare capat al bazinului, si cele de pe lungimea acvariului care tin deasupra pe cele trei, sunt de 170X5.
Nu sunt super meserias, dar sper ca Domnul sa ma ajute. Pentru acest acvariu, daca il executam la meseriasi ma costa 3000 lei, dar pe mine cu transport si silicon m-a dus doar la 1000 lei.
Astazi am terminat si pompa externa de realizat. Este executata dintr-o teava de fi 200 cu inaltimea de 70 cm. O sa pun in canistra o pompa de la ehaim 3000+. Mai am un filtru identic si la ciclide de care sunt foarte multumit. Dupa ce l-am terminat pe primul am schimbat un filtru de la JBL cristal profi 1500, de care nu am fost multumit, asa ca momentan il tin de muzeu si pe deasupra este si nou.
Acum as dori niste sfaturi pentru amenajarea interioara a acvariului, mai exact:
1. Ce substrat sa folosesc?
2. Ce nisip sa pun? eu unul m-am gandit la unul de 2-3 mm din cuart. Nu stiu daca merge la plante.
3. Cate neoane sa pun, si ce fel?
4. Ce plante rezista mai bine la temperatura?
Va multumesc pentru rabdare, si astept sfaturi.
Doamne ajuta!

_________________
"Nihil sine Deo"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am inceput lucrul la noua locuinta a discusilor.
PostPosted: Fri Apr 09, 2010 9:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Salutare,


Eu nu recomand substrat daca faci fertilizare in coloana apei.
Daca chiar vrei un substrat fertil, atunci mergi pe JBL Aquabasis peste care pui un strat de 5 cm de pietris 2-3mm de cuart.
Neoane sa folosesti T5 de 80W.
Osram 865 sunt foarte bune si ieftine. Cel putin 4 bucati = 320W pentru a incepe cu plante. Daca faci astea ar fi recomandat sa pui si un CO2.
Plantele rezita pana pe la 31 grade zic eu.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group