It is currently Wed May 15, 2024 3:23 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariu reproducere
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 5:04 pm 
Offline

Joined: Sat May 29, 2010 10:23 am
Posts: 53
Location: Bucuresti - Drumul Taberei
Schimbul de apa il fac in felul urmator:
-de 2 ori zilnic, dimineata si seara cate ~15litri, in conditiile in care in acvariu am 60-70 litri (perioada cand puii isi cautau printii am tinut nivelul apei mai coborat).
In apa adaugam in prealabil albastru de metil si 5ml Ph minus. Acum am renuntat la albastru de metil si am redus Ph minus la 3ml, urmand sa il elimin si pe acesta.
E ok daca adaug in apa in momentul cand ii hranesc vitamine sub forma de picaturi gen JBL Atvitol?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu reproducere
PostPosted: Thu Aug 05, 2010 5:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
2scus wrote:
E ok daca adaug in apa in momentul cand ii hranesc vitamine sub forma de picaturi gen JBL Atvitol?


E ok in hrana atunci cand incep sa manance granule.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu reproducere
PostPosted: Fri Aug 06, 2010 11:43 am 
Offline

Joined: Sat May 29, 2010 10:23 am
Posts: 53
Location: Bucuresti - Drumul Taberei
De dimineata masculul era foarte agitat si fugarea puii. L-am surprins strivindu-l pe unu, asa ca i-am mutat in acvariu separat. Cele 2 acvarii sunt lipite unul de celalalt si atat puii cat si parintii stau lipiti de geam si incearca sa ajunga unii la ceilalti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu reproducere
PostPosted: Sat Aug 07, 2010 12:46 pm 
Offline

Joined: Sat May 29, 2010 10:23 am
Posts: 53
Location: Bucuresti - Drumul Taberei
Am mare nevoie de ajutor.
Dupa cum am mai spus, puii si parintii sunt in 2 acvarii cu cate un perete lipit, astfel ca se vad foarte bine. In schimb parintii sunt foarte disperati sa ajunga la pui si in continuare nu ii intereseaza mancarea. Mai mult, au inceput sa se ciondaneasca si mi-e teama sa ne se agraveze conflictul. Femela (cara a tinut puii pe ea cea mai mare parte a timpului) are pe o parte pielea usor degradata si parca ea arata putin interes pentru mancare.
E momentul sa nu ii mai las sa se vada puii cu parintii (am incercat pentru 5 min dar parintii au devenit foarte agitati), sau sa separ perechea, sau ambele?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu reproducere
PostPosted: Sat Aug 07, 2010 1:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
E chin mare pentru parinti sa isi vada puii si sa nu poata ajunge la ei.
In primul rand trebuie sa faci ceva sa nu isi mai vada puii. Apoi, daca incep luptele trebuie separati.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu reproducere
PostPosted: Sat Aug 07, 2010 2:41 pm 
Offline

Joined: Sat May 29, 2010 10:23 am
Posts: 53
Location: Bucuresti - Drumul Taberei
Am separat vizual cele 2 acvarii si am stins lumina in acvariul parintilor.
Momentan stau linistiti. Am pregatit totusi un "perete" de separatie pt. orice eventualitate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu reproducere
PostPosted: Mon Aug 09, 2010 11:40 am 
Offline

Joined: Sat May 29, 2010 10:23 am
Posts: 53
Location: Bucuresti - Drumul Taberei
Se pare ca trucul cu lumina stinsa a avut efect. De ieri perechea sta linistita.
Ramane insa problema hranei. Pur si simplu cand le dau mancare, vin spre mine, cereceteaza parca mancarea si o lasa sa cada pe langa ei. Apoi nu ii mai intereseaza.
Nu par sa prezinte nici un fel de simptome de boala, au excremente solide si colorate (foarte rar si mici din cauza ca nu prea au ce), apa este in parametri normali, schimburile sunt frecvente (cel putin 1 data pe zi), iar coloritul lor este in regula. Au pierdut culoarea intunecata datorata mucusului cu care isi hraneau puii, iar femela nu mai prezinta acea piele degradata de care vorbeam mai sus. Stresati nu par sa fie mai mult decat de obicei - se mai sperie rar cand ma apropii de acvariu sau cand apare cineva brusc in raza lor vizuala - si dau o tura ca nebunii dar asta s-a intamplat intotdeauna. In rest pot sa pun mana pe ei fara nici o problema, chiar ma incurca cand aspir fundul acvariului. Nici macar cand le-am luat puii nu s-au sinchisit deloc. A fost doar o scurta perioada in care s-au ciondanit, dar nimic grav.
Nu stiu ce sa fac insa sa ii fac sa manance.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu reproducere
PostPosted: Mon Aug 09, 2010 11:44 am 
Offline

Joined: Thu Feb 25, 2010 10:16 am
Posts: 63
Location: constanta
incearca niste hrana vie si vitamine lichide in apa


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu reproducere
PostPosted: Mon Aug 09, 2010 4:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
2scus wrote:
Nu stiu ce sa fac insa sa ii fac sa manance.


Larve rosii nu ar trebui sa refuze.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu reproducere
PostPosted: Mon Aug 09, 2010 8:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Le va trece lor in citeva zile . Am un mascul care zici ca moare de fiecare data cind ii scot puii . Am invatat sa ii las tot timpul unu sau doi pui pt inca o zi sau doua . La prima serie de pui dupa ce i-am despartit mi-a fost asa mila de el incit a-2-a zi l-am bagat din nou cu puii . Oricum insa la un moment dat tot trebuie despartiti asa ca....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group