It is currently Thu Mar 28, 2024 11:29 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Femela LSS si mascul Green spotted leopard
PostPosted: Thu Jun 26, 2014 5:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 12, 2013 11:18 am
Posts: 18
Location: Bucuresti,Sector 6, Valea Rosie
Salutare,

Perechea din poze mi-a depus in acvariul comun saptamana trecuta. Am incercat eu sa iau icrele, sa le eclozez separat, dar nefiind in preajma lor, s-au albit toate si s-au umplut de fungi (desi am pus albastru de metil).
I-am separat de 2 zile intr-un cub si tot astept. Le schimb cam 10 litri de apa la 2 zile (de frica filtrului care nu si-ar face treaba ca filtrul extern JBL E1501 plin cu siporax si micromec, din acvariul comunitar). Am tot citit diverse despre reproducere, dar sunt atat de multe sfaturi diferite incat nu stiu ce sa aleg.
Momentan pestii stau in apa de la reteaua noastra din Sector 6, pentru ca nu am osmoza. Masculul vad ca o tot impinge pe femela si mai tremura din cand in cand.
As avea urmatoarele intrebari :
1. Am sanse sa vad codite in apa asta fara osmoza?
2. Sa incerc sa scad ph-ul cu niste conuri de arin si/sau frunze de catappa ?
3. Sa bag albastru de metil dinainte sa depuna icrele sau dupa ?
4. Mancare le dau de 2 ori pe zi granule Sera Discus, sa ma opresc din hranit ?
Urmeaza saptamana viitoare sa ma apuc sa imi fac singur mixtura, deoarece vad ca pe cea din comert au inceput sa o refuze.

https://www.flickr.com/photos/43114529@N07/14489725326


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Femela LSS si mascul Green spotted leopard
PostPosted: Thu Jun 26, 2014 7:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Trebuie doar sa ai rabdare si sa perseverezi, si toate se vor lega, pregateste-ti terenul cum trebuie si ai sa vezi rezultatele, ce vrei tu acum e o minune!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Femela LSS si mascul Green spotted leopard
PostPosted: Thu Jun 26, 2014 8:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salut,la mine depun fara probleme cu apa de la robinet atit ca i-am pus un saculet cu turba chiar ieri au depus mai exact,nu scazi ph ul lasa-i asa cum se simt ei bine .Albastru de metil pui citeva picaturi dupa ce au terminat de depus si mincare de doua ori pe zi mai putina sa nu se faca mizerie si nu mai scoate icrele lasa-le cu ei sa le ventileze nu te mai grabi ca faci greseli .Spor la treaba!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Femela LSS si mascul Green spotted leopard
PostPosted: Thu Jun 26, 2014 8:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 12, 2013 11:18 am
Posts: 18
Location: Bucuresti,Sector 6, Valea Rosie
Multumesc bobo35 !
Icrele le-am scos data trecuta deoarece au depus in acvariul comun si trebuia sa plec de acasa pentru 3 zile. O sa-i las in apa normala, fara sa scad ph, sa vedem ce se intampla. Mancare le dau putina si oricum o mananca pe toata. Dupa ce depun o sa ma opresc din schimburile de apa si o sa pun albastrul de metil.

Stiu ce inseamna rabdarea, vroiam doar sa aflu niste pareri de la cei care au reusit, in conditii similare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Femela LSS si mascul Green spotted leopard
PostPosted: Fri Jun 27, 2014 3:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
tonnydea wrote:
Salutare,

Perechea din poze mi-a depus in acvariul comun saptamana trecuta. Am incercat eu sa iau icrele, sa le eclozez separat, dar nefiind in preajma lor, s-au albit toate si s-au umplut de fungi (desi am pus albastru de metil).
I-am separat de 2 zile intr-un cub si tot astept. Le schimb cam 10 litri de apa la 2 zile (de frica filtrului care nu si-ar face treaba ca filtrul extern JBL E1501 plin cu siporax si micromec, din acvariul comunitar). Am tot citit diverse despre reproducere, dar sunt atat de multe sfaturi diferite incat nu stiu ce sa aleg.
Momentan pestii stau in apa de la reteaua noastra din Sector 6, pentru ca nu am osmoza. Masculul vad ca o tot impinge pe femela si mai tremura din cand in cand.
As avea urmatoarele intrebari :
1. Am sanse sa vad codite in apa asta fara osmoza?
2. Sa incerc sa scad ph-ul cu niste conuri de arin si/sau frunze de catappa ?
3. Sa bag albastru de metil dinainte sa depuna icrele sau dupa ?
4. Mancare le dau de 2 ori pe zi granule Sera Discus, sa ma opresc din hranit ?
Urmeaza saptamana viitoare sa ma apuc sa imi fac singur mixtura, deoarece vad ca pe cea din comert au inceput sa o refuze.

https://www.flickr.com/photos/43114529@N07/14489725326

Primul lucru care trebuie sa-l faci este sa masori duritatea apei tale.Apoi vedem daca ai sanse.Nu te lua dupa ce scriu altii. Aproape in fiecare oras este o duritate.Daca a ta este mai mare de 10, slabe sanse sa vezi codite.Discusii depun si la duritate 24 cum am eu, dar nu ies codite decat daca nu le schimb apa 3 saptamani lucru pe care nu te sfatuiesc sa-l faci in 100l.Cu toate astea ies ceva codite doar la cei bruni sau turquise, care sunt adusi de vreo 30 de ani la noi in tara.Cu cat sunt mai lucrati genetic discusii cu atat sunt mai pretentiosi la apa de reprodus.Hraneste perechea si bagi albastru dupa ce au depus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Femela LSS si mascul Green spotted leopard
PostPosted: Fri Jun 27, 2014 6:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 12, 2013 11:18 am
Posts: 18
Location: Bucuresti,Sector 6, Valea Rosie
Multumesc DrDiscus !

Nu am teste de apa la picatura, dar pe raportul de la apanova arata ca duritatea totala este de 10,98 grade germane.
http://www.apanovabucuresti.ro/!res/fls/44(28).pdf
Cand aveam plantat si masuram GH cu testele de 6 in 1 de la JBL, iesea mai mereu >4°d si >7°d (banuiesc ca si acestea sunt tot grade germane).
Poate un coleg din Sector 6 sa confirme cam ce GH avem la apa ?
Momentan le tot schimb apa ca sa fie cat mai curata si sper sa depuna. Daca nu ies codite nici de data aceasta inseamna ca renunt la imperechere, pana iau instalatie de osmoza sau sa gasesc alta metoda sigura de a scadea GH.

Multumesc inca o data !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Femela LSS si mascul Green spotted leopard
PostPosted: Sat Jun 28, 2014 3:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 12, 2013 11:18 am
Posts: 18
Location: Bucuresti,Sector 6, Valea Rosie
Pana la urma au depus astazi, dar masculul a mancat icrele imediat ce le lipea femela pe con. In acvariul comun nu a mancat niciodata icrele. E posibil sa-i fi fost foame ca l-am tinut la regim. Oricum ii las in cub sa se obisnuiasca. Poate in 2 saptamani depun iarasi.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group