It is currently Wed May 01, 2024 3:39 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Hormon care inhiba cresterea
PostPosted: Tue May 25, 2010 7:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Va pot da cateva puncte de referinta pentru a incepe documentarea.
-GHH (growt hindering hormone)
-Somatostatina (Somatostatina este un hormon care inhibă secreţia hormonului de creştere. Somatostatina este secretata de o gamă largă de ţesuturi, pancreas, tractul intestinal si regiuni ale sistemului nervos central în afara hipotalamusului. Somatostatina şi analogii săi sintetici sunt utilizati clinic pentru a trata o varietate de neoplasme. Datorită capacităţii sale de a inhiba secretia hormonului de creştere, somatostatina este utilizata pentru tratamentul de gigantism şi acromegalie).
-in 2005 la conventia ACA de la Fort Worth, Jack Wattley a sustinut aceasta teorie tinand un scurt discurs pe aceasta tema.
Despre eficienta in mediul natural, studiile s-au facut pe corali unde razboiul chimic stabileste cine va fi deasupra celuilalt.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hormon care inhiba cresterea
PostPosted: Tue May 25, 2010 12:54 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Cred ca se face o usoara confuzie... hormonii (de orice natura ar fi) stiam ca sunt substante secretate de catre anumite celule (specializate) ale unui organism, "sa faca ceva" in organismul respectiv, nu in afara lui. Intr-adevar, organismele (inclusiv pestii) produc o gama foarte larga de hormoni (inclusiv inhibitori), dar sa aflu faptul ca ii si raspandesc in mediul inconjurator (ca pe feromoni) este, intr-adevar, o noutate pentru mine. Nu am studii de specialitate in biologie, este foarte posibil sa ma insel, cunostintele mele in domeniu sunt la nivel "de liceu", dar avem pe forum destui care sa ne "lumineze".

Cand ai spus ca "s-a demonstrat stiintific" am crezut ca ai intrat in posesia vreunei comunicari stiintifice in care se face referire la mecanismul prin care pestele discus produce si elimina hormonul respectiv... interesant ar fi fost care sunt factorii excitanti, cum il mentine in zona sa nu-l ia apa la vale (sau poate, cumva, il elimina permanent, ceea ce este foarte greu de crezut) si cum de nu-l afecteaza si pe el insusi, ca daca-l afecteaza, n-ar mai avea nicio logica producerea si raspandirea lui. Asa, discutii pro si contra, ipoteze si teorii, cum sunt si cele de aici, de unde ne-ai oferit si un mic conspect (multumim pentru asta), am mai gasit :D

In legatura cu coralii... ei sunt totusi din alta poveste :D

Ok, mai citim...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hormon care inhiba cresterea
PostPosted: Tue May 25, 2010 1:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Am mai gasit ceva si din concluziile trase tind sa cred ca adevarul e undeva la mijloc.
Dand o cautare pe Wikipedia dupa Somatostatin, mi-a sarit in ochi faptul ca acest inhibitor este indus de ph-ul scazut. Atunci, aglomerare mare de pesti = scaderea ph-ului = inducerea somatostatinei.
Deci, faptul ca daca avem multi pesti intr-un bazin si nu schimbam apa des ar putea sa duca la incetinirea ritmului de crestere datorat acestui lant de evenimente petrecute in interiorul organismului si nu in exteriorul lui.
Dar si aceasta teorie e usor de atacat deoarece majoritatea crescatorilor de discusi tin sub control strict ph-ul.
Probabil m-am exprimat eu gresit cand am spus ca s-a demonstrat stintific cand de fapt trebuia sa spun ca s-a demonstrat experimental atunci cand s-a concluzionat ca discusii care au parte de schimbari dese de apa cresc mai repede si mai mari decat ceilalti.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hormon care inhiba cresterea
PostPosted: Tue May 25, 2010 3:58 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
mariusvlad wrote:
Atunci, aglomerare mare de pesti = scaderea ph-ului = inducerea somatostatinei.
Cam pe o logica asemanatoare ma gandeam si eu ca ar trebui mers... Generalizand, ar trebui sa existe un factor perturbator (excitant), care sa provoace o reactie in organismul individului (in speta, producerea unui hormon care inhiba cresterea).
Vreau sa fiu bine inteles, nu neg nicio varianta, evident, nici pe cea a eliminarii vreunei substante inhibitoare in mediul acvatic. Pentru mine, ramane un subiect deschis si interesant.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ozonizator v UV
PostPosted: Tue May 25, 2010 9:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
ADX wrote:
dar nu inteleg ce eficienta ar avea in biotopul natural.


Aici ar fi punctul interesant. Stiind ca in sezonul secetos aglomeratia este cam mare in amazon ma gandesc (aiurea ca deobicei dar iubesc sa aprind fitilul discutiilor :voces: :clapping: ) ca acest inhibitor sa afecteze concurenta de aceeasi specie sau alte specii deci = supravietuire. O ipoteza, alte idei?

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group