It is currently Thu Mar 28, 2024 11:40 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Trei in unu
PostPosted: Sun Aug 12, 2012 7:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
In filmul de mai jos puteti vedea o pereche cu 3 ponte (o serie iesita la zbor de 6 zile, o serie iesita la zbor de o zi si icre pe con depuse ieri dupa ce ponta precedenta a plecat de pe con) .Parametrii apei nu au fost tohmai optimi pentru reproducere asa ca au eclozat cite 10-15 pui din primele 2 ponte....,Cum era si normal ei s-au gindit ca nu se merita sa se chinuie sa creasca doar citiva pui asa ca acum se chinuie sa ajunga la un numar decent :lol: ... dupa vreo 4-5 depuneri vor face vreo 100 de puradei :hysterical: si vor fi multumiti.
Lucrul asta nu am mai vazut/auzit sa se intimple la nimeni....3 ponte in acelasi timp....
Perechea este foarte tinara .La prima depunere au crescut cca 80-100 de pui . In film vedeti a-2-a ,a-3-a si a-4-a depunere :download: :heat:


_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trei in unu
PostPosted: Sun Aug 12, 2012 5:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Sunt cu capu' pestii tai. :laugh1: Chiar ca este un eveniment interesant. De regula dispar icrele sau puii. Mai des icrele din cate am avut ocazia sa observ. Se ocupa numai de icre acum?

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trei in unu
PostPosted: Sun Aug 12, 2012 11:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Se ocupa mai mult de icre dar din cind in cind mai cheama sau aduna de prin bazin si puii. Oricum icrele sunt mai importante pt ei acum. La fel a fost si cu a-2-a serie, dupa ce au depus a-2-a oara au cam lasat puii deja iesiti la zbor sa se descurce singuri, care au fost destepti si au stat pe parinti au supravietuiti iar cei care s-au imprastiat prin bazin au murit de foame.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trei in unu
PostPosted: Mon Aug 13, 2012 9:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
este un eveniment mai rar intalnit. astfel de chestii se pot intampla in cazul unor perechi tinere si "nevinovate", "naive", la inceput de drum. aceleasi perechi de regula se "desteapta" dupa ce se rutineaza putin si intra in tiparele clasice ale reproducerii. oricum, felicitari atat tie, dragos, cat mai ales perechii :lol: .

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trei in unu
PostPosted: Wed Aug 15, 2012 1:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ieri au eclozat vreo 50-60 de larve din a-3-a ponta. Perechea in continuare are mai multa grija de ultima ponta iar pe pontele celelalte doar le lasa sa stea pe ei fara a le da importanta prea mare. Deasemenea din primele 2 ponte mi s-a parut ca sunt mai putini pui decit inainte dar nu i-am vazut pe parinti mincindu-i. Astazi i-am vazut insa tremurind, curatind conul si curtindu-se iarasi....cred ca sunt cu capu' :fool: ..... sper sa nu fie nebuni si sa depuna iarasi dupa ce ies larvele astea la zbor....Nu de alta dar ar trebui sa schimb numele topicului in ''4 in unu'' :hysterical:

Cipriane tare imi e teama ca astia doi cred ca e normal sa faca sex neprotejat non stop :mrgreen: ..... vad ca nu fac pauza decit atita timp cit conul e ocupat de puradei. In ziua in care acestia ies la zbor perechea depune iarasi....cred ca au impresia ca acel con e facut sa stea cu icre sau cu pui pe el permanent. Va trebui sa le cumpar prezervative :roll:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trei in unu
PostPosted: Wed Aug 15, 2012 2:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Atunci propun sa mai adaugi un con in bazin, daca spatiul si conditiile permit... macar de curiozitate :))

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trei in unu
PostPosted: Wed Aug 15, 2012 11:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Salut Dragos.
Daca vrei sa protejezi perechea scoate conul imediat cum au iesit puii la zbor deoarece conul reprezinta un stimulent pentru orice pereche. Vorbind la modul general chiar nu are ce cauta conul in cub dupa ce puii au iesit la zbor si asta din doua motive: primul l-am spus mai sus iar a-l doilea, incurca la mentinerea curateniei.
Energia pe care o consuma femela producand icre in serie o v-a epuiza in cele din urma si tot ce va ramane din pereche va fi aceasta poveste de dragoste cu nabadai.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trei in unu
PostPosted: Thu Aug 16, 2012 6:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Aceasta pereche nu depune si nici macar nu da semne ca ar vrea sa depuna cind sunt in comun. Doua luni au stat in comun dupa ce au scos prima serie de pui si nu am observat macar un tremurat la ei. Cind i-am separat au depus imediat. Daca vor continua astfel ii voi baga in comun la ingrasat.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trei in unu
PostPosted: Fri Aug 24, 2012 6:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ajunsesera sa aiba 4 serii pe ei + icre pe con iar puii cei mai mari ii mincau pe cei mai mici. Ultimii cca 50 de pui care eclozasera au fost decimati de prima serie de pui care ii vinau prin acvariu. Era ciudat sa vezi cum parintii incercau sa isi cheme/adune odraslele mici de prin bazin iar puii mai mari care stateau pe pereche le mincau sau le fugareau .Cind dintre puii mai mici au disparut majoritatea perechea a depus iarasi (acum citeva zile) si a-2-a zi a mincat toti puii pe care ii avea pe ea in afara de citiva dintre cei mai mari pe care doar ii fugarea fiind prea mari pt a ii mai putea minca. Puii mai mari (ultimii 3-4 ramasi) i-am scos eu din bazin. Din noua ponta au eclozat vreo 100 de larve.
Deci cum zicea si ciprian incep sa se destepte prostii si sa isi dea seama ca nu pot creste 4-5 serii diferite odata.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Trei in unu
PostPosted: Fri Aug 24, 2012 2:50 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
dragos wrote:
...iar puii cei mai mari ii mincau pe cei mai mici
Asta imi aduce aminte de o discutie mai veche, in care am fost contrazis cand am afirmat ca in dieta discusului intra si larvele sau puii de peste :)
Cel putin in perioada de juniorat, sunt convins ca si in habitatul natural, larvele si puii de peste sunt o constanta in meniul discusului.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group