It is currently Fri Mar 29, 2024 8:03 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 2:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
[youtube]http://youtu.be/3vjZe0_wwsk[/youtube] . Acesta este acvariul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 3:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
bobo35 wrote:
[youtube]http://youtu.be/3vjZe0_wwsk[/youtube] . Acesta este acvariul.




Am si eu o intrebare: ne poti spune dimensiunile sticlei in centimetri? Adica Lungime - Latime - Inaltime....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 5:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Nu le stiu exact, dar pot sa spun ca are 40 de litrii, apa care am pus-o eu. Acvariul mi l-a facut un prieten care vinde pesti la noi la piata, in Ploiesti si 90% din pestii pe care ii vinde sint scosi de el. Cindva a avut si discusi, adica a scos din ei. El a adus citeva transporturi din China si credeti-ma ca pestii pe care i-a dat cindva traiesc si acum, chiar i-am vazut. Deci acvariul pe care mi l-a facut l-a facut cu coloana de apa mai mare, adica inaltimea. Eu am vazut la baiatul de la Cimpina, de unde am luat discusii, in ce acvarii ii scotea si credeti-ma nu erau exagerat de mari. Cuburi de vreo 50 de litrii si mizerie cit cuprinde. Am vazut pui in mai multe stadii, de la icre la 1 luna. Eu il stiu de John pe acest baiat si chiar ii iese, de aceea am luat si pestii de la el, ca sint crescuti mai neglijent. Cind au ajuns la mine au zis ca au ajuns in rai.
Cam asta ar fi povestea in citeva cuvinte. Pe mine m-a deranjat ca am fost luat asa de genul la misto ca tu n-ai, da poti face discusi, in loc sa mi se dea un sfat pentru ca eu nu fac o afacere din asta ca altii ca sa fiu pus la colt.
Va multumesc daca ati citit aceste rinduri.
Cu stima!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 5:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Decat sa scrii 5000 de cuvinte... incearca sa recitesti al 2-lea raspuns al lui DrDiscus: SCURT - LA OBIECT - CLAR!

Eu unul.... nu te-am intrebat istoria cubului... te-am intrebat SIMPLU: CENTIMETRI!
Mai simplu de atat... este cand ajungi acasa... cauti o ruleta si vezi, apoi scrii SIMPLU:
Latime = 30cm
Lungime= 30cm
Inaltime= SAMD..... (si asa mai departe)

In felul asta putem sa iti dam si noi raspunsuri CLARE.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 5:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Hai sa-ti mai dau un sfat "ciudat" si sa-ti explic de ce am fost atat de scurt in rapunsul precedent.Nu te lua dupa exemple negative de genul "la acel crescator era o mizerie crunta si acvarii mici iar pestii erau bine merci".Nu erau bine deloc.Pentru o pereche de discusi ideal este un bazin cu laturile de 50 sau 40cm sau combinatii intre aceste dimensiuni.In acest bazin stau bine atat parintii cat si viitorii pui.Intr-un bazin mai mic nu reusesti sa gestionezi variatiile de Ph, nitriti si nitrati.Ti se va tulbura apa, Ph-ul va scadea brusc si in scurt timp vei pierde discusii.De ce am fost scurt in primul mei raspuns?Pentru ca mi-am dat seama ca nu te-ai documentat si ca deja ai luat o hotarare cu bazinul de 40l.Mai bine ma injuri acum si faci ce trebuie decat sa te descurajezi pe viitor.Si daca tot ma injuri iti mai dau un sfat.Ai rabdare si scrie corect gramatical.Tot pentru tine este acest sfat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 6:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Salut,
Te rog sa nu o iei in nume de rau dar in primul rand scrie corect gramatical pentru ca nu pot citi ce vrei tu sa spui (si se pare ca nu sunt singurul). Nu ai virgule, nu ai punct, nu ai nimic. E foarte greu sa intelegi!
In alta ordine de idei baietii de aici cu siguranta te vor ajuta.
Din experienta mea (mica) iti pot spune ca un cub cu laturile mai mici de 40cm (cam 55L de apa) e greu de intretinut si greu de tinut parametrii apei corecti. Eu am reusit sa scot intr-un cub cu latura de 40 si dupa mi-am luat unul mai mare si se simte diferenta. Cred eu ca cel mai bun cub este cu latura de 50cm sau macar 45cm.
In rest gasesti majoritatea raspunsurilor aici pe forum, cand sa incepi hranirea, cu ce, ce cantitate, schimburi de apa, etc. Trebuie doar sa le cauti. Daca ai vreo intrebare la care nu gasesti raspuns pune-o aici si cu siguranta unul dintre baietii cu experienta de aici te va ajuta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Thu Jan 23, 2014 9:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Gramatical asa este, am scris de pe telefon de la servici si eram sigur ca asa va iesi, dar am vrut sa transmit un mesaj celor care vor sa ma inteleaga si sa ma ajute in acelasi timp.
Acvariul are urmatoarele dimensiuni:
Lungime:45 cm
Latime: 28 cm
Inaltime:33,5 cm
Iar pentru Dl.Ioan:
deocamdata nu am nici o veste cu puii. Icrele sint bine, sau albit citeva pe care le-au indepartat parintii. Chiar in acest moment am schimbat putina apa. Va tin la curent si orice sfat pozitiv imi va fi de folos si-l voi lua ca o invatatura.
Cu stima!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Fri Jan 24, 2014 4:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Larvele discusilor eclozeaza cam dupa 56h de la depunere. Ai grija sa nu le aspire vreun filtru. Larvele intra si de buna voie in filtre si mor de foame acolo!
Daca vezi ca apar puncte negre in icre care nu s-au albit, sau daca ies larvele, incearca cat mai repede sa vezi daca eclozeaza nauplii din ouale de artemia, ca sa nu te trezesti ca nu iese nimic din ele si n-ai ce sa dai puilor sa manace.
Pregateste instalatia de eclozat, 3 "sticle" de 250-500 ml, pompa de aer, furtunuri, 3-4 robineti, o dulie cu bec de neon de 8-11 W pentru incalzit apa si iluminat, min. 500g sare grunjoasa fara iod. La 250-300 ml de apa pui o lingurita de sare (ca. 6-7 g) si cam atatea oua cate crezi ca incap pe o moneda cu Ø = 15 mm. T = 28-29°C. Cand arunca bulele de aer ouale afara din apa clatini sticla ca sa le amesteci din nou, tot la 1-2 ore. Apa trebuie doar sa se agite, nu sa clocoteasca! Daca se tulbura apa trebuie sa schimbi sarea cu alta care-i mai pura, eventual cu sare pentru acvarii marine.
Restul informatiilor il scriu daca va mai fi nevoie. Trebuie sa mai afli cum se separa nauplii de cojile goale ale oualor si inca cateva chestii, la cat timp adaugi o alta sticla, etc...etc...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Fri Jan 24, 2014 9:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salutare,
astazi de dimineata au iesit si puiutii, stau acolo pe pompa si dau din codite.Parintii stau linga ei si ii ventileaza.
Pe pompa aceea care se vede au depus, dar nu este alimentata.
Cum ies la zbor am sa o scot. Am vrut sa pun con dar daca au depus de 2 ori pe acea pompa am zis ca este mai simplu pentru ei. Artemia am sa iau de la prietenul meu care pune tot timpul de le da la puii de scalari.
In prima faza merg la el si imi pune intr-un borcan ceva ca sta aproape de mine. Am vazut eu, sau poate mi se pare ca sint mai putini pui decit au fost icre?
Cu stima!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intrebari hranire pui
PostPosted: Sat Jan 25, 2014 12:58 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
bobo35 wrote:
Am vazut eu sau poate mi se pare ca sint mai putini pui decit au fost icre
Culmea ar fi sa fie mai multi... :twisted:
Cea mai mare problema, din acest moment, este mentinerea unei calitati acceptabile a apei. Pregateste de urgenta un burete cu talpa si fiole cu bacterii denitrificatoare. Pui cateva picaturi direct pe burete, dupa ce l-ai tinut cateva minute in bazin, sa ia apa.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group