It is currently Fri Mar 29, 2024 12:32 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Sat Aug 24, 2013 3:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca pastrezi apa si acvariul curate nu-ti trebuie lampa. Daca ai omis sa schimbi apa la timp si depun pestii in apa intesata cu bacterii crescute pe hrana si excremente, in loc sa expui icrele la apa cu alte proprietati, alta duritate, alt PH, alta temperatura, eventual clor, etc., este preferabil sa diminuezi cantitatea de bacterii cu o asemenea lampa. In acest caz insa, nu poti sa pui in apa substante care o coloreaza, de ex. albastru de metil, sau Mycopur, care ar preveni aparitia fungilor si a unor paraziti externi, dar care nu elimina bacterii.
Ideal este sa ai in momentul depunerii apa foarte curata si potrivita. Pentru asta trebuie sa apreciezi cat mai corect cand va avea loc urmatoarea depunere, sa schimbi multa apa cu vreo 6-12 ore inainte si sa nu mai hranesti pestii. Apa slab acida, cu turba, pregatita cu cateva zile inainte, cu PH-6-6,5 ar fi foarte buna. Dupa depunere poti sa adaugi Mycopur, ca sa eviti aparitia fungilor pe icre. Inlocuieste in adresa literele at cu semnul care apare in toate adresele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Sun Aug 25, 2013 10:05 am 
Offline

Joined: Mon Apr 01, 2013 9:52 am
Posts: 11
Location: canada
Vineri seara au depus din nou o gramada de icre, vreo 200 cred. Au depus pe o radacina din acvariul mare.
Am scos radacina, am bagat-o intr-un vas cu apa si albastru de metil, apoi am pus-o impreuna cu perechea in acvariul pentru depus, la temperatura 30 grade, PH 7 si am lasat aprinsa o lampa mica de birou deasupra acvariului, chiar daca nu au inca pui.
Am cumparat alt burete cu talpa mult mai mare si care are in el o piatra ptr. bule, ca celalalt nu avea asa ceva si are si teava de plastic mult mai inalta pe unde ies bulele. Cred ca este mai bine asa.
Deocamdata nu s-au albit icrele si de data asta nu le-au mai mutat in alt loc, ci sunt tot pe radacina. Este bine sa fie hranita perechea in perioada asta? Sau pot sa le dau de mincare dupa ce ies puii, s-au mai bine nu, si ptr. cit timp? Este bine ce am facut pina acum, s-au am gresit ceva?
Ioan C adresa de email care mi-ati dat-o nu merge. Trimite-ti adresa pe adresa mea de email pe care v-am dat-o mai sus si poate asa o sa fie bine si nu este publica. In rest rabdare si tutun. De abia astept sa iasa puii, sa vad daca acum urca pe parinti.
Sper.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Sun Aug 25, 2013 12:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu stiu dac-ai gresit ceva. Totul depinde de calitatea apei prin care ai trecut icrele, si in care se afla acum. De obicei apar dificultati cand procedezi asa, dar eu am facut asta de multe ori si in cele mai multe cazuri am reusit sa-i cresc fara parinti. Nu-i hrani, ca umpli apa cu bacterii si fungi. Discusii rezista lejer 2 luni fara hrana si fara sa pateasca ceva rau, daca au fost hraniti bine si sanatosi inaintea depunerii. La o saptamana dupa ce au inceput sa manance puii poti sa incepi sa hranesti si parintii cu artemia si larve albe de chironomide, pe care le poti cumpara congelate din pet-shop. Sa nu dai discusilor hrana vie colectata din ape naturale, ca-i umpli cu paraziti si-ti faci o multime de probleme.
Mi-ar place sa te vad ca te bucuri de primii pui, dar o sa te tezesc eu la ralitate: in hobbyul asta cu cat inveti mai mult, cu atat ti se pare ca sti mai putin. E ca si cum ai sta intr-o incapere intunecata si te apropii de fereastra: abia atunci vezi cat mai ai de vazut si-ti dai seama ca n-o sa vezi niciodata tot.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Sun Aug 25, 2013 8:34 pm 
Offline

Joined: Mon Apr 01, 2013 9:52 am
Posts: 11
Location: canada
Ce sa zic m-ati incurajat de m-ati rupt. sper sa nu fie chiar asa. am vazut filmuletele de pe you tube si am vazut ca aveti in acvariu si bureti cilindrici cu teava la mijloc ptr. iesirea bulelor pe linga buretele de baza. eu am cumparat cum v-am zis burete cu talpa mare mare dar am si genul de bureti cu teava la mijloc. sa-l bag si pe acela? ajuta ? eu m-am gindit ca ar fi bun si ala ca ar misca apa ca sa am temperatura constanta in acvariu dar in acelasi timp mi-a fost frica sa nu agite apa prea mult acum ca puii vor fi foarte mici si sa nu creeze probleme cind vor incerca sa se alature cu parinti. Apropo, cind mi-ati scris prima data a-ti zis ca o faceti pentru ca ceilalti cu experinta poate nu au timp, dar din cele vazute pe you tube este impresionant. cum va numiti atunci?
CLAR ca aveti experienta in ce priveste discusii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Sun Aug 25, 2013 10:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Puii incearca sa se ataseze de tot ce-i inchis la culoare. Cu cat ai mai multe obiecte in acvariu, cu atat creste riscul ca unii sa-si gaseasca parintii mai tarziu sau prea tarziu. Puii cresc in primele zile mult mai repede decat in tot restul vietii. Daca nu-si gasesc repede parintii, acei pui vor ramane in urma in crestere fata de puii care incep sa manance imediat dupa ce inoata liber.
Daca folosesti bureti cu pori mari, unii pui vor intra intre pori, vor ramane prinsi acolo si vor muri de foame.
Daca am multe filme pe YouTube nu inseamna ca am multa experienta, ci doar ca s-ar putea ca colegii nostri mai eperimentati sa nu fie asa pasionati de YouTube. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Mon Aug 26, 2013 8:01 pm 
Offline

Joined: Mon Apr 01, 2013 9:52 am
Posts: 11
Location: canada
nu mai inteleg. Aseara si-au mincat icrele. au stat linga ele 2 zile si le ventilau si aseara cind m-am uitat iar nici urma de icre. nu stiu care sa fie cauza. singura diferenta fata de data trecuta este ca nu am mai bagat UV-ul in acvariu si nu le-am dat sa manince nimic. poate ca de ce n-au nu l-eam dat de mincare? nu stiu ce sa zic. Apropo in spatele acvariului ce se pune ? ceva de culoare alba,neagra s-au nimic si de ce? dar pe laterale?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Tue Aug 27, 2013 12:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ioan C. wrote:
De obicei apar dificultati cand procedezi asa.
Discusii nu-si manaca icrele doar pentru ca le-ar fi foame, nici nu cred ca stie cineva din calea laptelui de ce o fac. Exista multe ipoteze si presupuneri, fiecare incearca sa gaseasca o explicatie. Adevarat este ca daca au liniste, apa potrivita, daca nu-s stresati si daca au mai depus de cateva ori impreuna, candva vor ingriji si pui. Cat va dura pana atunci, depinde de cat de "buna" este perechea, de cum armonizeaza intre ei si cu mediul inconjurator. Doua perechi, intr-un acvariu lung de 120-150 cm depun mai repede decat una intr-un cub de 120L, pentru ca se stimuleaza reciproc. In asemenea cazuri isi ingrijesc si puii mai bine. Hrana congelata, Artemia, larve albe, enhitrei, larve negre de tantari stimuleaza depuneri, ca si racirea apei de la 30 la 26°, cu ocazia unui schimb de apa.
Peretii acvariului ar fi bine sa fie de culoare deschisa. Niste placi de ampora/plistiren expandat ar rezolva treaba.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: reproducerea discusilor
PostPosted: Tue Aug 27, 2013 1:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
semaka wrote:
Apropo in spatele acvariului ce se pune ? ceva de culoare alba,neagra s-au nimic si de ce? dar pe laterale?


Reisz:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Zj99F504tzE

Dragan:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vtBV-W7CY3s

Max:
http://s583.photobucket.com/user/ovidiu ... lid%20Blue

http://s583.photobucket.com/user/ovidiu ... ed%20Melon

http://s583.photobucket.com/user/ovidiu ... %20Diamond

Eu:
Image

Concluzia o tragi singur daca se pune ceva.... iar la intrebarea "si de ce?" v-a trebui sa gasesti singur raspunsul ;) (il gasesti in forum)

Ps: nu mi-o lua in nume de rau.... e doar un mod de "motivare"

Cat despre faptul ca au mancat icrele.... uite un link interesant: http://www.discus-club.ro/phpBB3/search.php?keywords=isi+mananca+icrele&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Search

Spor in continuare....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group