It is currently Fri Mar 29, 2024 9:28 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: pereche pestrita
PostPosted: Thu Jul 04, 2013 10:11 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Salutare!
Am si eu o intrebare.... mi s a ales o pereche de discusi formsta dintr o femela de super red melon si mascul blue cobalt. Din ce am auzit puii vor fi piperati. Intrebarea este daca in proportie de 100% vor fi piperati sau am sanse sa am si pui curati?
Prima depunere a avut loc in vasul comun, acuma sunt separati au con si de maine vreau sa ii trec pe apa de osmoza.
Am de ce ma chinui?
Multam


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pereche pestrita
PostPosted: Fri Jul 05, 2013 5:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
grammy wrote:
Am de ce ma chinui?


Nu.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pereche pestrita
PostPosted: Fri Jul 05, 2013 10:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
de acord cu dragos dar ...daca e prima tura de pui iti poti forma mana bineintelesc cu riscuriile si cheltuielile asumate

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pereche pestrita
PostPosted: Fri Jul 05, 2013 3:03 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Mamaaaa ce pareri hotarate...dat fiind faptul ca este prima pereche din activitatea mea de amator in cresterea discusilor...si ca nu vor fi costuri care sa ma dea peste cap am sa ii las sa incerce sa scoata pui chiar si numai pentru a-mi da mana, pt a vedea ce inseamna pe propia piele cresterea puilor.
Si daca toti vor fi piperati atunci la o varsta de la care sa nu mai puna probleme vor fi donati catre cei ce isi doresc discusi si nu au posibilitatea de a achizitiona exemplare de calitate ridicata....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pereche pestrita
PostPosted: Fri Jul 05, 2013 3:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
grammy wrote:
Mamaaaa ce pareri hotarate...dat fiind faptul ca este prima pereche din activitatea mea de amator in cresterea discusilor...si ca nu vor fi costuri care sa ma dea peste cap am sa ii las sa incerce sa scoata pui chiar si numai pentru a-mi da mana, pt a vedea ce inseamna pe propia piele cresterea puilor.
Si daca toti vor fi piperati atunci la o varsta de la care sa nu mai puna probleme vor fi donati catre cei ce isi doresc discusi si nu au posibilitatea de a achizitiona exemplare de calitate ridicata....

:good:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pereche pestrita
PostPosted: Fri Jul 05, 2013 8:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Din ce ai scris in primul post am impresia ca mai ai discusi maturi in acvariu. De ce nu incerci sa separi masculul, sa lasi femela in acvariu poate se combina cu ceva mai pe gustul privitorilor?

Seara faina,
Harry

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pereche pestrita
PostPosted: Fri Jul 12, 2013 11:10 am 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
[/img] https://plus.google.com/photos/10782512 ... 1028949351 [/img]
Si pentru ca efectiv nu ai cum sa nu ii lasi sa isi faca treaba cat mai natural...se pare ca vor si reusi ...iata primele icre de care au grija ca de ochii din cap...la aproape 48 de ore sunt doar 4 icre albite dintr-un total de aproximativ 100
Dupa cum am mai spus daca vor iesi piperati vor fi donati catre pasionati fara bugete mari si pretentii de linii pure...
Doritorii din Constanta se pot inscrie deja pentru ca nu am de gand sa ma complic cu trimiterea lor in alte localitati
Daca stie cineva chiar si o casa de copii care ar fi bucuroasa sa primeasca asa ceva, atunci propun sa le facem si un vas, un suport, si ce mai trebuie pentru un acvariu steril la care sa contribuim mai multi pasionati din cta...si eu deja vre-o 3 stiu care nu cred ca ar refuza sa aducem zambetul pe fata unor copii nevinovati...pentru ca stiu bucuria mea la 34 de ani cand ma uit la niste pesti pe care ii ingrijesc, vad bucuria din ochii fetei mele la 3 ani si jumatate...si pe deasupra ii si ajuta in formarea ca indivizi in momantul in care au o responsabilitate placuta...
Acuma Doamne ajuta sa iasa si puii sa avem ce dona


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pereche pestrita
PostPosted: Fri Jul 12, 2013 10:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Apreciabil gestul grammy!Acum trebuie sa-ti sacrifici o parte din timpul liber pentru a-i aduce la o dimensiune cand pot fi dati. Spor la treaba!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pereche pestrita
PostPosted: Fri Jul 12, 2013 11:12 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Uite ca surpriza neplăcuta s-a produs.....au halit 80% ddin icre cu 24 ore inainte de alocare...sa vedem dc scapa vreuna...dc nu o luam de la capat...o pun pe lipsa lorr de experienta, sau pe greseala mea de a nu le da mâncare de la depunere..circa 48 de ore...azi le am aruncat unvub de mixtura pe care l au halit insa când deja icre erau decimate...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group