It is currently Fri Apr 26, 2024 10:29 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Pomaceea in acvariul de reproducere
PostPosted: Fri Apr 30, 2010 8:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Eu nu am in acvariu de reproducere pomaceea dar am vazut pe net multe forografii in care apar melci pomaceea in acvariul de reproducere. Pareri?

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomaceea in acvariul de reproducere
PostPosted: Fri Apr 30, 2010 10:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Daca o sa aibe ocazia o sa iti manance icrele si/sau puii. :(

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomaceea in acvariul de reproducere
PostPosted: Sat May 01, 2010 8:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
La mine tin macar 2 pomacea in orice acvariu . Inclusiv in cele de reproducere daca se poate .....adica daca macar unul dintre parinti are grija sa nu lase melcii sa se apropie de icre sau de pui .Sunt si perechi care nu ataca melcii daca se duc sa haleasca icrele si ai ocazia sa pierzi toata ponta din cauza lor .Sunt deasemenea perechi care uneori ataca melcii iar la ponta urmatoare ii lasa sa-si faca de cap...chiar acum vreo 3-4 saptamini am pierdut o ponta din cauza unui melc pe care-l lasasem in bazin deoarece stiam ca perechea apara icrele de melci .
Cel mai bine e sa bagi totusi melcii la 3-4 zile dupa ce ies puii la zbor .
Puii de discus uneori vad in cite un melc un parinte adoptiv si chiar ciugulesc de pe el si din jurul lui .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomaceea in acvariul de reproducere
PostPosted: Sat May 01, 2010 10:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
dragos wrote:
Cel mai bine e sa bagi totusi melcii la 3-4 zile dupa ce ies puii la zbor .
Puii de discus uneori vad in cite un melc un parinte adoptiv si chiar ciugulesc de pe el si din jurul lui .
:good2:
Conteaza mult dimensiunea melcilor? Am avut unul urias dar in acvariul plantat.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomaceea in acvariul de reproducere
PostPosted: Sat May 01, 2010 12:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Pentru ce sa conteze dimensiunea melcilor??? Am inteles din primul tau post ca nu ai melci in acvariul de reproducere, si nu inteleg de ce "te mananca" sa ii bagi acolo. Doar sa vezi daca merge?
In afara de parintii reproducatori nu cred ca iti recomanda cineva sa mai bagi ceva in acvariul de reproducere. Daca mai bagi si niste ancistrusi si niste SAE nu mai e de reproducere. Devine acvariu comun.
Referitor la afirmatia cu parintii adoptivi...nu prea cred ca merge sa crestii puii de discusi cu pomaceea pe post de parinti...secreta ei ceva mucus dar nu in partea care trebuie!

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomaceea in acvariul de reproducere
PostPosted: Sat May 01, 2010 12:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
harry-ab wrote:
Referitor la afirmatia cu parintii adoptivi...nu prea cred ca merge sa crestii puii de discusi cu pomaceea pe post de parinti...secreta ei ceva mucus dar nu in partea care trebuie!


Nici nu am zis asa ceva .Am zis doar ca uneori puii se tin dupa melci ca dupa un parinte .Mie melcii mi se par utili totusi mai ales daca nu vrei sa stai sa sifonezi toata ziua deoarece consuma toate resturile si toti nauplii care mor .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomaceea in acvariul de reproducere
PostPosted: Sat May 01, 2010 1:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
harry-ab wrote:
Pentru ce sa conteze dimensiunea melcilor???
Tot cautand pe net diverse articole si poze de afara am vazut mai multe crescatorii in care tineau melci pomaceea mici si foarte multi iar altele aveau melci foarte foarte mari, de aici si curiozitatea mea :heat: .
harry-ab wrote:
Am inteles din primul tau post ca nu ai melci in acvariul de reproducere, si nu inteleg de ce "te mananca" sa ii bagi acolo. Doar sa vezi daca merge?
De ce ii mananca pe ei sa bage in acvariile de reproducere melci pomaceea? cam asta.
dragos wrote:
Mie melcii mi se par utili totusi mai ales daca nu vrei sa stai sa sifonezi toata ziua deoarece consuma toate resturile si toti nauplii care mor .
:good2:

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomaceea in acvariul de reproducere
PostPosted: Sat May 01, 2010 1:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Nu merita efortul....Teoretic la puii de discusi schimbi 10% pe zi. De ce sa nu sifonezi mizeria de pe fund in acei 10% ???

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomaceea in acvariul de reproducere
PostPosted: Sat May 01, 2010 3:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cand pui nauplii in acvariul de reproducere, cei care mor ajung pe fund, unde-i iau bacteriile in primire. Se formeaza o pojghita gelatinoasa care adera de fundul acvariului si ingreuneaza aspirarea. Cine n-are chef sa se chinuie, lasa melcii sa curete. Nu-i mai rea o metoda dacat alta, pana cresc puii si nu mai intra in filtre. Incepand de atunci se poate sterge pojghita cu o pensula si se lasa restul in seama filtrului. Se poate intampla in unele cazuri sa apara conflicte intre personalul serviciilor igienice si locatari!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomaceea in acvariul de reproducere
PostPosted: Sat May 01, 2010 4:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
De unde ideea ca daca ai melci in acvariu scapi de sifonat? Eu am avut si nu imi amintesc sa fi mancat rahatul pestilor. Resturi de mancare consuma, dar nu la fel de rapid precum as vrea si tot ramane destul in urma lor. Cand sifonezi, nu te incalzeste cu nimic daca pe furtun arunci cu 25% mai putina mizerie, ca tot trebuie luat la rand fundul acvariului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group