It is currently Thu Mar 28, 2024 11:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Femela care se hraneste in timpul depunerii
PostPosted: Fri May 17, 2013 2:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jan 11, 2013 10:48 am
Posts: 31
Location: Bucuresti, Sector 2
Salut tuturor,
Pentru prima oara de cand am inceput sa cresc discus o femela mi-a depus in acvariu, pe un geam lateral. Intrebarea mea este daca este normal sa se hraneasca si inainte si dupa depunere ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat? Si masculul cu care s-a ales a prezentat aceleasi "simtome". Si a doua intrebare ar fi cand ar fi cazul sa-i separ pentru a incerca sa scot pui?
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Femela care se hraneste in timpul depunerii
PostPosted: Fri May 17, 2013 3:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Salut! Comportamentul referitor la hranire, pe timpul depunerii difera de la exemplar la exemplar, indiferent daca este mascul sau femela. Din ce am observat eu, se poate intampla ca atunci cand incep sa inoate puii sa le scada pofta de mancare si toata atentia sa fie concentrata catre acestia. M-am intalnit si cu situatia in care niciunul dintre parinti nu a mancat nimic timp de 2 saptamani, iar dupa ce i-am scos din cub si i-am introdus intr-un bazin comun au mancat dupa 30 de minute, dar am avut si perechi care au mancat normal pe toata perioada cat au avut puii pe ei. Oricum, este recomandabil ca in aceasta perioada sa li se dea mai putina mancare.
Referitor la separare, asta este decizia ta. Daca tu consideri ca sunt 2 exemplare reusite si compatibile, poti sa incerci. Poate reusesti si pui o poza cu cei 2 pentru ca ceilalti colegi sa-si spuna opinia. Numai bine!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Femela care se hraneste in timpul depunerii
PostPosted: Sat May 18, 2013 9:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jan 11, 2013 10:48 am
Posts: 31
Location: Bucuresti, Sector 2
Multumesc pentru raspuns. Nu cred ca valoarea genetica a exemplarelor este foarte mare dar vreau sa am satisfactia si sa capat experianta pentru prima ponta scoasa.
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Femela care se hraneste in timpul depunerii
PostPosted: Sat May 18, 2013 2:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Arata bine, sunt 2 exemplare de red turqoise. Poti sa incerci sa-i separi. Cunosc sentimentul de bucurie la alegerea primei perechi. Bafta !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Femela care se hraneste in timpul depunerii
PostPosted: Sat May 18, 2013 2:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
mariustheodor wrote:
....Nu cred ca valoarea genetica a exemplarelor este foarte mare ....


Discusii aceia nu sunt deloc rai. ]
Sunt niste turqoaz ok din care poti sa scoti pui fara teama ca cineva te va critica iar daca ai grija sa ii cresti cum trebuie poti obtine exemplare care se vor face mai frumosi ca parintii.
90% dintre cei care scot primii pui nu au norocul sa aiba o pereche ca a ta.
In privinta intrebarii de la care a plecat topicul Stefan ti-a spus cam tot ce era de spus....sunt discusi care atunci cind au pui maninca ca spartii, altii care maninca mai putin si altii care nu maninca deloc.
Eu ii prefer pe cei care se hranesc si in timpul in care au pui si ii hranesc asa cum trebuie.
Cei care nu maninca deloc cit au pui/icre dupa 1 maxim 2 ani in care ai scos 2-3 serii de pui/an sunt praf si este foarte probabil ca la un moment dat dupa o depunere la care sunt mai slabiti sa se imbolnaveasca si sa dea coltul, in timp ce perchile cele mai bune care maninca normal pot ridica 5-8 serii pe an pina la virsta de 3-4 ani iar apoi inca vreo 2-3-4 ani mai pot ridica cu putin noroc cite 2-3 serii/an.
In concluzie ....bine ca se hranesc :lol:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Femela care se hraneste in timpul depunerii
PostPosted: Sun May 19, 2013 11:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jan 11, 2013 10:48 am
Posts: 31
Location: Bucuresti, Sector 2
Multumesc mult tuturor ptr raspunsuri!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group