It is currently Sat May 04, 2024 7:22 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Pui!
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 6:11 pm 
Offline

Joined: Tue May 31, 2011 9:28 am
Posts: 71
Location: Oradea
In sfarsit, dupa ce mi s-a ales o pereche de red Marlboro, au depus la fiecare 2 saptamani de cand i-am mutat singuri, de vreo 3 luni, au avut 6 depuneri, icrele se albeau de fiecare data. Acum au depus si am hotarat sa ii ajut, cu o bucata de plastic, un fel de linial subtire, am aruncat icrele care se albeau.
Pestii pareau putin nemultumiti, dar dupa 2 zile am inceput sa vad ca icrele se inegreau putin si intr`un final cred ca au iesit vreo 20 de pui care au cazut de pe con si se zbat pe fundu acvariului. Asta e a 3-a zi si unii deja incep sa inoate haotic, sper sa se lipeasca de parinti lor.
Pana aici e binisor. De aici in colo ce sa fac? Cum sa-i ajut sa se dezvolte? Mancare ce le dau? Infuzori? Daca are cineva de vanzare va rog sa-mi trimiteti si mie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: puiiiii !!!
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 8:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Pregateste-te mai serios de urmatoarea serie. Asta este deja compromisa. Pt a iti ecloza cum trebuie e nevoie in primul rind de o pereche buna si de apa la fel de buna. Apoi iluminarea necorespunzatoare a bazinului duce la eclozarea unui nr prea mic de pui, curentii prea mari din apa duc deasemenea la slabirea si moartea unor pui in primele zile sau la fecundarea unui nr prea mic de icre. Neprotejarea icrelor in mod corespunzator contra saprolegniei sau a altor ciuperci deasemenea duce la esec. Si mai sunt inca multe chestii...
Deasemenea nu este asa greu sa scoti pui daca ai o pereche si o apa buna, pe cit este de greu sa ii cresti pt a scoate discusi din ei.
Infuzorii nu se gasesc de cumparat, dar se poate face o cultura daca faci un ceai din iarba si pui citiva luati dintr-o baltoaca (poti gasi informatii pe net, banuiesc) dar totusi nu cred ca le vor prii....unii acvaristi se chinuie sa scape de ei...
Sincer, la cite informatii gasesti pe acest forum (ca sa nu spun pe net) despre discusi, stii mult prea putine lucruri pt a reusi sa ii reproduci si sa mai si cresti puiii cit de cit ok... Iti recomand sa pui mina sa :d_book:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: puiiiii !!!
PostPosted: Tue Jan 08, 2013 10:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Sfaturile lui Dragoș sunt pertinente, iar dacă vei ține cont de ele sigur vei reuși.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: puiiiii !!!
PostPosted: Wed Jan 09, 2013 5:29 pm 
Offline

Joined: Tue May 31, 2011 9:28 am
Posts: 71
Location: Oradea
azi s-au ridicat de pe fundul acvariului, ( miracol ) credeam ca o sa moara in mizeria de acolo, dar s-au ridicat si cauta parintii, parintii fiind tineri ii cam " arunca" cu aripioarele din fata, dar care " ataca" din spate reusesc sa se aseze pe ei !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: puii!
PostPosted: Tue Jan 22, 2013 12:05 am 
Offline

Joined: Tue May 31, 2011 9:28 am
Posts: 71
Location: Oradea
Prima experienta cu puii, a mai ramas 1 care dupa multe zile mananca tot mucusul de pe parinti e foarte sanatos si activ, pacat ca e singur. Greseala se pare a fi a mea, am cumparat oua de artemia cand inca ei mancau de pe parinti mucus si am zis sa le bag ouale de artemia, cand eclozeaza, in acvariu in care erau si parintii, nu i-am despartit, dar surpriza, cand am bagat artemia in acvariu au inceput parintii sa o ia razna, artemia foarte mica le intra in branhiii, am scos dupa cateva minute parintii din acvariu si i-am bagat in acvariu comun cu ceilalti discusi, lasand doar puii in acvariu cu artemia. Acvariu are 120 de litri si era plin cu artemia. Am reusit sa curat artemia cu multe schimburi de apa, iar a 2-a zi seara am bagat perechea inapoi. Multi pui nu au reusit sa supravietuiasca acelor schimburii de apa, sau a lipsei mucusului de pe parinti, pe care il mancau. Acum folosesc un filtru extern si reusesc sa tin apa curata. Singurul pui ramas e destul de mare si nu incape prin gaurile de la filtrul extern. Voi incerca sa cresc o ponta artificial, sa compar rezultatul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: puii!
PostPosted: Tue Jan 22, 2013 11:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
:o :evil: :shock: :cry:

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group