It is currently Mon Apr 29, 2024 7:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 77 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Mon Oct 04, 2010 9:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
Salutare, dupa cum o parte din voi stiti am o pereche depunatoare. Un san merah si un red marlboro. De 2 zile i-am mutat in bazin steril, un cub cu laturile de 38cm. Din pacate nu am avut un bazin mai mare la indemana , dar discusii nu au dimensiuni f mari asa ca este ok. Toate bune si frumoase. In seara asta dupa ce le-am dat de mancare, la cca 30min au inceput sa depuna. Asta ar fi prima zi .

Ce stiu eu ...dupa depunere pus albastru de metil pt sterilizare, o lumina de veghe sa fie mai tot timpu la ei, fara hrana pana eclozeaza puii.

Nu stiu in schimb dozaju de albastru, 1ml/10L ? mai putin?

Vreau sa va rog pe voi, daca sunteti binevoitori sa ma indrumati pas cu pas. Am citit destul de mult, dar stiti cum e, cand vine un sfat la problema ta altfel te descurci. Iata si cateva poze :
Image Image Image Image


Scuzati zgomotul de imagine dar lumina din bazin este foarte slaba, un neon de 9w si am fost nevoit sa fac la un iso foarte mare :D

Mentionez ca perechea e la a 3-a depunere. Prima au mancat icrele dupa 24-36 ore , a doua i-au mancat cand si-au luat zborul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 05, 2010 6:56 am 
Offline

Joined: Mon Sep 20, 2010 3:16 pm
Posts: 48
Location: Constanta
Hai ca a treia e cu noroc! Iti urez sa ai parte de un jurnal cat mai lung!!

Albastru de metil cateva picaturi doar..dar sunt sigur ca iti va spune cineva cu mai multa experienta exact cat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 05, 2010 7:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Albastru de meti;l e bine un ml/10Litri sau chiar mai putin .Lumina de veghe vezi sa nu fie prea puternica . Eu de obicei ii las fara lumina de veghe .Noaptea mai e un pic de lumina in camera de la un neon de luminat stradal care e la cca 20-30 m de geamul meu . In rest parintii ar trebui sa stie ce trebuie sa faca . Daca tot vor minca puii urmareste-i sa vezi care e capul rautatilor si tura viitoare scoate-l si lasa puii doar cu un parinte .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 05, 2010 11:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
Am rezolvat-o si cu lampa de veghe. Aveam o lampa de citit cu un led, i-am facut alimetare continua de la un traf cu mai multe valori, o rezistenta in serie preventiv si merge brici. Au o lumina perfecta, nici puternica ci cat sa se vada ei intre ei si daca misuna ceva pe langa acvariu :D

Cand au depus ultima oara in bazinul plantat am avut un UV care mergea non stop . Am uitat sa pun albastru de metil si totusi aproape toate icrele au eclozat, de aici imi vin in cap 2 intrebari


1: UV-ul a avut un rol important in treaba asta? chiar daca nu am pus albastru de metil?
2: Ledurile UV pot fi folosite intr-un anumit mod la bazinele de reproducere ? sau ma complic degeaba?


Si ca si intrebari legat de inmultire....
ce fac cu no2`u ? ca si in ala e cam maricel.
Primele schimburi de apa cand e bine sa le fac?
Inca nu am pus albastru de metil, in ideea ca poate mai imi scade din no2 buretele bolborositor. Imi da unpic cu virgula aici, adica nu inteleg f bine cum functioneaza un acvariu steril. Imi este frica sa nu zapacesc perechea cu un no2 mare. Din pacate nu am un test de amoniac sa imi fac o idee. Cum va ziceam mai sus, au inceput sa depuna imediat dupa ce au mancat, deci pe jos e ceva mizerie, faza e ca nu am mai bagat mana la ei, in ideea sa nu ii stresez.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Wed Oct 06, 2010 7:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ar trebui sifonat cu grija sa scapi de mizeria de pe fund si fa schimburi de apa zilnice dar nu mai mult de 20%. Sper sa nu se sperie dar alta varianta ca sa ti NO2 in frau nu ai.
Leduri UV??? Nu exista. E doar o gaselnita a comerciantilor. Daca ar exista asa ceva si ai aprinde unul in mediu deschis ai orbi in cateva secunde.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Wed Oct 06, 2010 9:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
pc.ciprian wrote:
Scuzati zgomotul de imagine dar lumina din bazin este foarte slaba, un neon de 9w si am fost nevoit sa fac la un iso foarte mare :D
Nici o problema, am dat volumul mai incet. :D
Vad ca te joci cu rezistente la leduri, asa ca o sa intelegi ce-ti scriu eu acum.
Radiatia luminoasa (Adi, te rog inchide ochii, sau citeste altceva, sau corecteaza-ma daca scriu prostii) este alcatuita din oscilatii magnetice cu diferite lungimi de unda, iar noi vedem frecventele lor diferite ca si culori diferite. Domeniul frecventelor nu se termina acolo unde nu mai vedem lumina, ci se continua in infararosu, cu lungimi mai mari de unda, si in spectrul ultra violet, cu lungimi de unde din ce in ce mai scurte. Domeniul UV il impartim in trei zone, care au frecvente si lungimi de unde diferite.
Zona "UV-A si B", cu cele mai lungi unde este vizibila pentru noi si se foloseste de ex. la bronzat.
Zona "UV-C" este si ea vizibila, chiar daca nu in totalitate, dar este foarte periculoasa pentru vedere, pentru ca poate sa produca usor daune ireversibile.
Acum, revenind la pestii nostrii, lampile cu radiatii ultraviolete se folosesc la distrugerea bacteriilor si radiaza in domeniul "C".
Bacteriile fiind cele mai raspandite daunatoare ale icrelor, odata distruse de catre radiatii, cresc mult sansele de supravietuire pentru larve.
Ledurie cu ultraviolete radiaza foarte probabil in domeniile "A" si "B", sau chiar daca ar radia in domeniul "C", ar fi probabil prea slabe ca sa fie eficiente, daca se stie ca nici lampile cu neon mai slabe de 10 Watti nu dau un randament multumitor.
Amoniacul si nitritul, ba chiar si nitratul, sunt daunatoare pentru icre. Iti trebuie apa in cantitati suficiente, cu proprietati identice, ca sa poti schimba asa de multa incat sa mentii permanent concentratiile de toxine foarte aproape de 0,00. Asta va fi foarte greu fara permeat si saruri, daca ne amintim ca se permite o concentratie de 50mg/L Nitrat in apa potabila. Apa foarte moale (KH-1°) cu putina turba (prea multa coaguleaza invelisul icrelor) si usor acida (PH-5-6)ar fi un inceput bun.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Wed Oct 06, 2010 7:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
am pus azi dim 4ml albastru de metil, apa este destul de albastra, adica nu ma asteptam la o concentratie atat de mare. sticluta pe care o am scrie 1% . Ca si parametrii ai apei de schimb nu prea pot sa ii tin la fel pt ca apa are kh0/1 iar gh in jur de 13, voi face in seara asta un schimb de cca 10L de apa la aceeasi temperatura, scoasa si in acelasi timp pusa usor ca sa nu ii stresez. Din ce am observat cca 50% din icre sunt compromise :( trebuie sa invat neaparat cum sta treaba cu no2`u si amoniacu ...mama lor , asteptam vedem evolutia si numarul icrelor eclozate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Wed Oct 06, 2010 9:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca hranesti pestii apar toxine in apa, care trebuie eliminate. Asa simpla-i treaba. Ori folosesti un filtru biologic, ori schimbi apa. Cand vezi ca incep sa se pregateasca de depunere mai faci un schimb marisor de apa si nu-i mai hranesti deloc, pana dupa ce incep larvele sa manance bine de pe parinti. Pentru ca schimbul de apa lasa mereu o parte din toxine in acvariu, e de preferat sa folosesti metoda cu filtrul, acesta eliminand amoniacul si nitritul complet, imediat dupa ce apar. Si daca ai filtru biologic ciclat trebuie sa schimbi apa ca sa elimini nitratul, dar mai rar, si-ti raman cateva zile timp sa pregatesti alta apa, ca sa fie buna cand ti-o trebuie pentru schimb.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Wed Oct 06, 2010 9:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
ok, asta da , dar in mom in care pui albastru de metil in apa, acesta nu iti decicleaza bazinul? eu unu asa stiam.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Thu Oct 07, 2010 7:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Albastru de metil nu decicleaza . Pe acesta trebuie sa il adaugi imediat dupa ce perechea a terminat de depus . Vezi sa nu il arunci pur si simplu in acvariu ca va forma un nor albastru inchis de care pestii se vor speria . Adauga cite putin astfel incit pestii sa nu se sperie .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 77 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group