It is currently Sun May 05, 2024 12:23 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Blue cobalt
PostPosted: Tue Dec 18, 2012 4:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
In mod normal cam pe la ce varsta ar depune blue cobalt?

viewtopic.php?f=10&t=2853&start=70 m-am uitat asta seara la ei si am observat o chestie, au impartit bazinul in doua (in dreapta un cobalt cu acel brown si in stanga doi cobalti, la mijloc a ramas unul care cam mananca bataie de ambele parti, se vede si in filmulet). Ocazional vad brownul din dreapta tremurand pe langa cobalt si acelasi lucru se intampla si in stanga bazinului intre cei doi cobalti.

De ce nu depun totusi? sa fie vorba de stres? probleme de alta natura? de as vedea ca depun i-as muta intr-un cub. Nu imi doream sa am de a face cu puii dar cred ca pot incerca si asta in perioada urmatoare.

Cum pot stimula "perechiile" sa depuna? cum pot identifica daca formeaza pereche? pe vremuri aveam niste discusi modesti din toate punctele de vedere si depuneam in bazinul comunitar intr-o veselie si acum :( nimic. Multumesc anticipat


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Blue cobalt
PostPosted: Tue Dec 18, 2012 8:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Eu zic să-i laşi deocamdată în pace, să-i urmăreşti şi să nu-i stresezi. Îşi vor face ei treaba şi fără intervenţia ta :P

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Blue cobalt
PostPosted: Tue Dec 18, 2012 8:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Tezeu wrote:
În mod normal cam pe la ce vârstă ar depune blue cobalt?
Dacă-mi scri ce vârstă au ai tăi, iți scriu și eu cam pe la ce vârstă încep să depună cobalții.
Tezeu wrote:
De ce nu depun totuși? să fie vorba de stres? probleme de altă natură? de aș vedea că depun i-aș muta într-un cub.
Nu-i nici stress, nici alte probleme, doar că ei au mai mult spirit de răspundere dacat noi, :( vor să se cunoască bine înainte de a se reproduce. Eu i-aș muta. Urgent!
Tezeu wrote:
Nu îmi doream să am de a face cu puii dar cred că pot încerca și asta în perioada următoare.
Cunosc persoane care deja așteaptă cu sufletul la gură să scri că vinzi pui de la peștii tăi!
Apropos,... trimiți și în Germania?
Tezeu wrote:
Cum pot stimula "perechiile" să depună?
Mai contează acum câteva zile mai devreme sau mai târziu?
Tezeu wrote:
cum pot identifica dacă formează pereche?
Așa:
Tezeu wrote:
Ocazional văd brownul din dreapta tremurând pe lângă cobalt și același lucru se întâmplă și în stânga bazinului, între cei doi cobalti.
Tezeu wrote:
pe vremuri aveam niște discusi modești din toate punctele de vedere și depuneam în bazinul comunitar într-o veselie și acum :( nimic. Mulțumesc anticipat
De ce? Astia de acum nu te mai lasă să intri în bazin? :twisted: Nu-i nimic, lasă că vor depune ei în locul tău. :lol:
Cu plăcere, Ioan.

Ps.:
Ce-o fi rezultând dintre maro și albastru?! Riști să rămâi cu ei până la adânci bătrânețe!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Blue cobalt
PostPosted: Tue Dec 18, 2012 10:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Daca reusesti sa aduci apa la sub 150 µS/cm si ph sub 6, o sa depuna saptamanal .
Nici o pereche in formare nu a rezistat la parametri acestia mai mult de 10 zile fara sa depuna.
Cel putin asa tin minte ca era la domestici.
Frumosi pesti!
Mai pune niste poze!

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Blue cobalt
PostPosted: Tue Dec 18, 2012 2:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Ioan C cred ca doi dintre ei se apropie de 18 luni iar restul de 3 undeva la 15 luni (se poate sa ma insel si sa fie cu +/- 2luni la ambele generatii).
Sa ii mut unde? intr-un cub? acolo sa ii astepte aceasi apa si un con?
Dintre maro si albastru au rezultat pui deopotriva maro si albastri, daca tin bine minte si Ollieren a avut o pereche mixta (acel mascul frumos cobalt si o femela brown). Ai mei au rezultat dintr-o pereche de cobalti dar tot au fost printre frati, brown si cativa turquoise (eu am avut 2 brown si un turquoise frati de generatie cu cobaltii de acum). Dar pentru ca m-ai atentionat pe cat posibil nu voi folosi brownul. De ar fi sa reusesc sa ridic o ponta faina si cineva s-ar ocupa cu trimiterea lor peste hotare, cu drag as trimite. Multumesc :)

aronmures uite ca mi-am dat seama de ceva, au inceput sa aiba comportamentul descris mai sus dupa ce a aparut aparut co2 in apa, banuiesc ca a mai scazut ph-ul. Poate am sa pun si un saculet de turba in bazin dar nu as vrea sa ma "joc" cu valorile apei.
viewtopic.php?f=10&t=2853&start=10 aici este jurnalul complet al pestilor. Filmulete mai recente sunt printre ultimele mele postari. Multumesc

reisz-medre eu ii las in taina lor ei in schimb mi-au cam dat teme de gandire.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Blue cobalt
PostPosted: Tue Dec 18, 2012 5:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nu o data am scos la ghici doi discusi din comun (care mi se pareau mie ca sunt femela si mascul), sa ii bag la depus intr-un bazin cu apa moale si in 2-3 zile daca nu in aceiasi zi au aparut si icrele pe con. Daca tot nu depun nici asa intr-o saptamina le ridici temperatura la 30 gC citeva zile apoi le faci un schimb de apa dupa ce vreo 4-5 zile nu le-ai mai schimbat deloc (tot cu apa moale) care sa le coboare temperatura la 25-27 gC si apoi lasi sa creasca t doar pina la vreo 28 de grade....
Daca vor sta speriati dupa mutare ii lasi intii sa se linisteasca si apoi faci cum ti-am spus mai sus dar niste discusi cumsecade ar trebui ca in cca o ora dupa mutare sa inceapa sa danseze ;) . Am avut masculi pe care nici nu i-am lasat bine din micioc in bazinul de reproducere ca au si inceput sa curteze femela iar in comun cu 15-20 de minute inainte nu dadeau nici un semn.
Eu nu tin cont de cum se aleg ei perechi ci ii cuplez cum vreau eu dar daca la tine sunt care tremura unul la altul si esti multumit de cum arata poti sa ii bagi pe aia. Stiu brunii si cobaltii din linia aceia, daca ii combini vor iesi asa cum ai spus si bruni si cobalti si posibil si citiva BD (din cobalt x cobalt). Bafta cu ei si stai linistit ca nu vei ramine cu puii daca ii cresti cum trebuie.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Blue cobalt
PostPosted: Tue Dec 18, 2012 6:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Am inteles! de as lua un bazin 80L X 30l x 35h in care sa am circa 70 de litri de apa ar fi in regula pentru o pereche? dar pentru pui? ma gandesc ca dimensiunile sunt problematice pentru pui in momentul in care se indeparteaza de parinti.

Ideea este urmatoarea: am un bazin (cel de 180l resendinta pestilor) si inca unul de 35l in care am 15 pui de ciclide de malawi. As vrea sa iau un singur bazin care sa aiba rol de camera conjugala pentru pereche si mai apoi sa ramana puii in el atat cat le ajunge spatiu (cateva luni ma gandesc). Am mai avut un bazin ca acela din HB si a fost ok ca pret si placut realizat.
Foarte tare nu ma pot aventura la cheltuieli suplimentare pentru ca am alte prioritati (lapte, pampersi etc...) dar un bazin de genul mi-as permite sa cumpar si sa intretin la o adica.

Eu plec de la ideea ca daca reusesc sa concretizez cu o ponta, doua o fac pentru mine in special. Sa imi pot alege alti 10 pesti buni care sa arate cum imi doresc si este de ajuns, daca totusi reusesc sa recuperez si ceva din banii cheltuiti pentru ponta respectiva iarasi bine. Odata inhamat la povestea asta trebuie sa imi iasa bine, ma refer la cei 10 pesti mentionati. Daca nu ar fi ca miza acei cativa pesti, pe care mi-as dorii sa ii am si pe cat posibil mai buni decat ceea ce am deja, nici nu as vrea sa aud, chiar de poate as castiga ceva la sfarsit. Am primit confirmarea ca sunt pesti buni si mi-a activat dorinta de a consuma energie si timp pentru a incerca sa am ceva mai bun. Sunt si raman un simplu detinator de discus, numai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Blue cobalt
PostPosted: Tue Dec 18, 2012 8:30 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
http://imageshack.us/photo/my-images/81 ... 95113.jpg/ este un mascul de cobalt din aceaşi linie.formează o pereche cu o femela de bd,după mai multe depuneri i-am pus într-un cub de 40x40x40 mi-au depus şi am 30 pui.au ieşit bd,cobalti şi un brown.sînt mai uşor de întreţinut în cub,cureti mai bine mizeria.te asigur că ai de muncă,trebuie schimbat apă zilnic după ce începi să le dai artemia eclozata.dacă doreşti mai multe detalii sună mă 0723634531,şi îţi spun cum am procedat eu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Blue cobalt
PostPosted: Wed Dec 19, 2012 12:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Ms frumos wolverine pentru informatii. Poate am sa iti dau un telefon zilele astea sa imi spui cate ceva.

http://www.youtube.com/watch?v=5po8k8-FTek le-am mai facut un filmulet pe seara asta si se poate observa ceea ce spuneam. Bazinul este impartit in doua. De ar fi sa judec dupa comportament as putea spune ca am 2 masculi si 3 femele. Cei mai mari imi par a fi masculi. Nu vad de ce s-ar comporta altfel decat o fac daca nu ar fi pereche (ma gandesc ca doi masculi sau doua femele nu se comporta asa si de ar face-o imi vine greu a crede ca se intampla in doua laturi diferite ale bazinului acelasi lucru). Nu cred ca am fost mai atent la comportamentul pestilor cum am fost zilele astea.

Se strang la comun decat la masa, in rest cele ce imi par femele se tot impung si cei ce imi par masculi sunt mai linistiti, se mai bat intre ei dar rar se intalnesc.

Inoata impreuna, mai dau sa curete impreuna si de la distanta se vede ca sunt impreuna. Acum poate ma insel.

Acum va intreb: ar fi ok bazinul mai sus descris pentru a incepe aventura? In caz ca nu concretizez cu discusii nimic il fac decor pentru cativa africani si aia e, oricum il aveam in calcul dar acum a devenit prioritara povestea cu discusii.

Am pus si ceva turba de la eheim in canistra filtrului extern, co2-ul pompeaza, cred ca va scade si ph-ul la un moment dat. Chiar voi cauta testul de ph, sa vad de mai stiu sa il folosesc, si sa vad cum se prezinta situatia. Fac asta in ideea ca poate vor depune totusi in bazinul mare si astfel voi stii sigur ca am o pereche.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Blue cobalt
PostPosted: Wed Dec 19, 2012 1:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Doua femele pot sa se comporte exact ca o pereche, pot chiar sa si depuna si sa isi pazeasca icrele, doar ca nu ies pui. Bazinul de 70 litri e ok pt a scoate pui in el dar in ce priveste cresterea lor e mai dificil, adica atunci cind puii or sa aiba peste 2 luni nu vei putea sa mai tii in el decit maxim 10-15 bucati pina pe la 3-4-5 luni (8-9-10 cm), dupa care va trebui sa le faci rost de un spatiu mai mare . Daca ai reusi sa faci rost de un cub de 50x50x50 sau alt bazin de 100-120 litri net ai putea sa cresti in el pina pe la 12 cm 10-15 pui si apoi pina aproape de maturitate 6-8 bucati.
Bineinteles ca se pot creste si mai multi pui decit ti-am spus eu in acelasi spatiu dar presupunind ca nu vrei sa scoti o gramada de rachete intre ei cam asta e numarul optim .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group