It is currently Thu Apr 18, 2024 8:44 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Mascul violent
PostPosted: Mon Oct 29, 2012 8:12 pm 
Offline

Joined: Sat Mar 27, 2010 7:03 pm
Posts: 59
Location: Oradea
Buna seara. As avea nevoie de un sfat. Am o pereche relativ tanara de brilliant turqouise care a ridicat cateva serii de pui fara nici o problema de comportament. Timp de vreo doua luni in care apa nu era pregatita, pentru ca nu aveam unde sa mai pun puii,parintii au depus, dar fara succes pentru icre. Pe cand ma gandeam eu sa pregatesc apa pentru depunere, nu stiu ce l-a apucat pe mascul, dar a inceput sa fugareasca femela prin acvariu. Ok, am schimbat femela cu alta, si cu alta, dar pe fiecare o ia la bataie fara sa stea pe ganduri. Ce ar fi de facut?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mascul violent
PostPosted: Mon Oct 29, 2012 9:01 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Din pacate se intampla acest lucru la multi masculi.Am si eu cativa perechi asa.Eu folosesc un cotet din plasa in care inchid femela.Pun conul chiar pe langa cotet.Cand vad ca a venit momentul depunerii o las afara femela.Dupa ce au depus,femela iar o inchid in cotet.Masculul ingrijeste icrele,iar dupa zbor puii intra usor si pe femela.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mascul violent
PostPosted: Mon Oct 29, 2012 11:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
La tine problema a aparut din cauza ca masculul a dat vina pe femela ca nu au iesit puii. Varianta pe care ti-a spus-o albino este una buna.Ai mai putea sa bagi perechea in bazinul comun unde sa ai mai multi discusi maturi si acolo sa lasi masculul sa isi aleaga o femela. Ideal ar fi sa ai apa suficient de buna in comun ca sa eclozeze si niste larve sau sa scoti perechea chiar inainte sa depuna si sa o pui in bazinul de depunere unde apa sa fie buna.
Din proprie experienta iti spun ca unii masculi foarte greu uita o femela care le-a mincat o ponta .Am avut situatii in care un mascul care se intelesese foarte bine cu o femela pina aceasta a mincat icrele nu a mai putut fi cuplat cu acea femela in urmatorul an deoarece o lua la bataie cum o vedea.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mascul violent
PostPosted: Tue Oct 30, 2012 1:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
dragos wrote:
Din proprie experienta iti spun ca unii masculi foarte greu uita o femela care le-a mincat o ponta .Am avut situatii in care un mascul care se intelesese foarte bine cu o femela pina aceasta a mincat icrele nu a mai putut fi cuplat cu acea femela in urmatorul an deoarece o lua la bataie cum o vedea.

:) "barbatii".... :twisted:

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mascul violent
PostPosted: Tue Oct 30, 2012 5:48 pm 
Offline

Joined: Sat Mar 27, 2010 7:03 pm
Posts: 59
Location: Oradea
In conditiile in care si asa nu prea am mult timp sa ma ocup de pesti, treaba cu femela izolata intr-o cusca din plasa cade. Mai ramane varianta cu mutatul in acvariul comun. Eu oricum l-am mutat deja pentru doua zile intr-un acvariu populat cu discusi maturi, asta asa sa-l fac sa se mai gandeasca la compartamentul sau. Cat timp a fost acolo era baiat cuminte, dar cum s-a vazut in cub alaturi de femela a redevenit agresiv.
Multumesc pentru ajutor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mascul violent
PostPosted: Tue Oct 30, 2012 5:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Daca poti sa-i desparti(acvarii diferite) nu mai sta pe ginduri,nu-l mai baga niciodata cu femela.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mascul violent
PostPosted: Wed Oct 31, 2012 9:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Violenta nu este o boala, deci nu se trateaza. Comportamentul acelui mascul va ramane neschimbat in urmatorii 3-4 ani si va disparea doar dupa ce o sa devina steril.
Ar fi o optiune ar fi sa il cazezi intr-un acvariul comun supraaglomerat.
Daca vrei parerea mea personala, bataia de cap pe care ti-o da un mascul violent se va simti la portofel (femela ajunge la cabinetul medical, medicamentele si timpul pierdut costa) si la moralul tau, deci scapa de el.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mascul violent
PostPosted: Wed Oct 31, 2012 10:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Eu am cumparat un mascul de rt foarte violent(la el acasa),l-am bagat in acvariul comun ,unde era sefa o femela de bd si nu a zis nici pis,ba mai mult a facut si pereche tot cu o femela de rt.Concluzia ar fi ca el a stiut ca a gresit si a fost deportat.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mascul violent
PostPosted: Thu Nov 01, 2012 10:39 pm 
Offline

Joined: Sat Mar 27, 2010 7:03 pm
Posts: 59
Location: Oradea
L-am pus in acvariul comun, unde era un mielusel, dar cand a fost separat cu o femela a redevenit agresiv. Si am incercat, pe rand, cu trei femele. Cu doua din ele a ridicat pui, in trecut.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mascul violent
PostPosted: Sat Nov 03, 2012 9:41 pm 
Offline

Joined: Sat Mar 27, 2010 7:03 pm
Posts: 59
Location: Oradea
Si cata dreptate avea cand batea femela. Tocmai ma uitam mai atent la acvariul in care am o pereche formata si din prima femela care a luat bataie, pereche ce are pui iesiti de azi dimineata la zbor. Si ce credeti ca face femela? Aduna puii care se indeparteaza de con in gura, dar uita sa-i mai puna la loc, asa ca in scurt timp nu cred ca va mai ramane vreun pui. Si acum intrebare: Cum scap femela de acest obicei? Este o femela de leopard frumoasa care a ridicat fara probleme cateva serii de pui.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group