It is currently Thu Apr 18, 2024 5:15 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: sfaturi de crestere
PostPosted: Mon Oct 08, 2012 7:39 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 10:24 am
Posts: 191
Location: Bucuresti, Pantelimon
Salutare la toata lumea. Dupa cum spune si titlul am nevoie de cateva sfaturi de crestere a puiilor de discus. dupa 4 ani de discusareala o pereche de BD mi-a facut pocinogul :) si au si ei vreo 25 de pui care au zburat pe parinti acum 5 zile.acum vin intrebarile :

1. cum naiba sa faca sa-mi iasa artemia aia si cum sa o adun sa o dau la puiuti ca mie nu imi iese !!!( mi-au iesit cateva artemii pe acolo dar f putine si asta la temp de 32 grade si dupa vreo 36 de ore)
2. artemia fluid de la jbl este buna de ceva? ( am incercat sa o dau in cub dar nu prea am vazut ca puii sa se desprinda de pe parinti si sa manance)
3. cat timp pot sa las parintii in cub cu puii?

ps: orice alte sfaturi sunt bine venite si le astept cu nerabdare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi de crestere
PostPosted: Tue Oct 09, 2012 7:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Salut,
Cumpara artemia de la un crescator,ce ai tu nu eclozeaza cum trebuie.Sunt baieti pe forum care vand artemia de calitate(Mircea-Cluj-Transilvania Discus,Ciprian-Busteni,Norby-Satu Mare,etc)
Tine puii cu parintii atata timp cat observi ca mananca de pe parinti,cat au mucus pe ei,in principiu o luna de zile.
Le dai artemia dupa doua saptamani de cand au iesit la zbor,timp in care ei mananca numai de pe parinti.
Dupa aceea trebuie sa le faci schimburi de apa zilnice,in primele zile schimbi foarte putina sa-i obisnuiesti cu apa mai dura.
Bafta multa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi de crestere
PostPosted: Tue Oct 09, 2012 9:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
cryvest wrote:
Salutare la toata lumea. Dupa cum spune si titlul am nevoie de cateva sfaturi de crestere a puiilor de discus. dupa 4 ani de discusareala o pereche de BD mi-a facut pocinogul :) si au si ei vreo 25 de pui care au zburat pe parinti acum 5 zile.acum vin intrebarile :

1. cum naiba sa faca sa-mi iasa artemia aia si cum sa o adun sa o dau la puiuti ca mie nu imi iese !!!( mi-au iesit cateva artemii pe acolo dar f putine si asta la temp de 32 grade si dupa vreo 36 de ore)
2. artemia fluid de la jbl este buna de ceva? ( am incercat sa o dau in cub dar nu prea am vazut ca puii sa se desprinda de pe parinti si sa manance)
3. cat timp pot sa las parintii in cub cu puii?

ps: orice alte sfaturi sunt bine venite si le astept cu nerabdare.

Intrebarile tale au deja raspunsurile pe forum.Ai rabdare si cauta.Artemia le dai dupa 1 saptamana nu 2 de cand stau pe parinti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi de crestere
PostPosted: Tue Oct 09, 2012 12:29 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 10:24 am
Posts: 191
Location: Bucuresti, Pantelimon
multumesc de sfaturi , ideea este ca eu sunt plecat de la 8 dimineata pana la 7 seara si atunci vroiam sa stiu cum este mai usor si pentru mine si pentru puii sa ii cresc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi de crestere
PostPosted: Tue Oct 09, 2012 12:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca in acest interval nu are cine sa-i hraneasca nu prea ai cum sa cresti pui decat cu Tetra pisata si hranitoare automata(exclus juwel) iar seara cand te intorci 2 mese de artemia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi de crestere
PostPosted: Tue Oct 09, 2012 12:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
-uite aici:
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=4526&start=20

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi de crestere
PostPosted: Tue Oct 09, 2012 9:13 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 10:24 am
Posts: 191
Location: Bucuresti, Pantelimon
multumesc de sfaturi , in sfarsit azi cand am venit de la munca am gasit si artemia :).
o alta problema am cu o pereche de lss x leopard in sensul ca au eclozat cam 200 si ceva de pui dar unii stau prin colturile acvariului si nu vor sa urce pe parintii :(. O eroare e ca nu am scos albastru de metil din apa si acum apa e cam albastra, rau . Mai pot face acum ceva ?
ps: si ceilalti puii din acvariu care nu stau in colturi se duc pe parinti dar apoi pleaca de pe ei chiar daca sunt inchisi la culoare si sunt cu ff mult mucus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi de crestere
PostPosted: Wed Oct 10, 2012 12:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Poti scadea nivelul apei ca sa-i gaseasca mai usor pe parinti si mai poti lasa un bec mic(de frigider) aprins pe timpul noptii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi de crestere
PostPosted: Sun Oct 14, 2012 10:39 am 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 10:24 am
Posts: 191
Location: Bucuresti, Pantelimon
salut, referitor la artemia, ca sa eclozeze, are nevoie de lumina tot timpul sau doar cand o recoltez?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sfaturi de crestere
PostPosted: Sun Oct 14, 2012 11:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nu e neaparat nevoie de lumina.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group