It is currently Fri Mar 29, 2024 9:01 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Sistemul meu de crestere artificiala al puilor
PostPosted: Wed Sep 26, 2012 6:54 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Cand au ajuns sa manance artemia decorticata poti sa spui ca i-ai scos din necaz. Cea mai simpla pasta este facuta din galbenus de ou si spirulina la care se poate adauga ficat dar reteta variaza de la caz la caz.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sistemul meu de crestere artificiala al puilor
PostPosted: Wed Sep 26, 2012 12:00 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Exact cum scrie Marius. Ficat folosesc numai dupa a 4-a zi. Acum am cumparat un pachet de oua de artemia Ocean Nutrition 270 000 NPG si am incercat la puii de 24 ore. Din ciuda au inceput sa manance, deja sunt la 4 zile si crec foarte frumos. Totusi, de 2 ori pe zi mai bag si mama artificiala si sar pe ea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sistemul meu de crestere artificiala al puilor
PostPosted: Wed Sep 26, 2012 6:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
Albino wrote:
Exact cum scrie Marius. Ficat folosesc doar dupa a 4-a zi.Acum am cumparat un pachet de oua de artemia Ocean Nutrition 270 000 NPG si am incercat la puii de 24 ore.Din ciuda au inceput sa manance, deja sunt la 4 zile si crec foarte frumos.Totusi, de 2 ori de zi mai bag si mama artificiala si sar pe ea.
Citeva lucruri importante in postul asta sint scrise ca pentru oameni care deja stiu in mod amanuntit despre ce este vorba! Ca incepator in subiectul asta am citeva intrebari:
1)Nu inteleg ce ai incercat: naupli sau oua decorticate? Puii pot digera dupa 24 de ore artemia? Au deja enzimele necesare pentru asta in aparatul digestiv? (in litertura scrie ca nu au!)Au deja instinctul de a prinde hrana vie? (eu stiam ca pot doar musca mucus de pe parinti vi sau artificiali)
2)Poti, te rog, sa explici cum folosesti ficatul?
3)Din ce se confectioneaza mama artificiala?
@mariusvlad,
galbenus de ou moale+spirulina: la asta m-am gandit si eu, am sa incerc astazi!
multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sistemul meu de crestere artificiala al puilor
PostPosted: Wed Sep 26, 2012 6:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
mariusvlad wrote:
Cand au ajuns sa manance artemia decorticata poti sa spui ca i-ai scos din necaz. Cea mai simpla pasta este facuta din galbenus de ou si spirulina la care se poate adauga ficat dar reteta variaza de la caz la caz.


Poti te rog,sa explici ceva mai amanuntit?In functie de ce factori si in ce mod variaza reteta?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sistemul meu de crestere artificiala al puilor
PostPosted: Wed Sep 26, 2012 9:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Sunt un pic in criza de timp in momentul asta, dar poti sa te uiti la comentariile filmului unde am facut cateva descrieri poate-ti sunt de ajutor:
http://www.youtube.com/watch?v=RmeXw2DiGIo

Dupa ce am pus filmul cu piatra de aer pe post de suport(asta mi-a venit la indemana si mi s-a parut potrivit atunci) au aparut mai multe filme pe youtube cu pasta intinsa pe piatra de aer(pulverizator). :lol:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sistemul meu de crestere artificiala al puilor
PostPosted: Thu Sep 27, 2012 9:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
dan_h wrote:
mariusvlad wrote:
In functie de ce factori si in ce mod variaza reteta?
Ma refer la faptul ca fiecare crescator care a pus in practica cresterea artificiala are propria idee despre ce ingrediente ar trebui sa contina reteta. Incepand de la galbenus de ou simplu, fara altceva adaugat si mergand pana la galbenus de ou + spirulina + astaxantina + ficat + vitamine + aminoacizi + liant(gelatina) si multe altele.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sistemul meu de crestere artificiala al puilor
PostPosted: Fri Oct 19, 2012 9:22 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Am incercat o noua metoda de crestere artificiala.Pot zice ca functioneaza.Acum,sa nu inchipuiti ponte mari,insa un 50-70 pui pot creste dintr-o ponta de 150-200 bucati.

Am scos spirulina si vitaminele.Galbenusul fier am amestecat cu lapte praf degresat in proportie de 2/3 si 1/3."Mama artificiala" folosesc numai 48 de ore,in care in fiecare 3-5 ore ung cu materie proaspata.

Am cumparat oua de artemia marunt,270 000 oua intr-un gram.In primele zile folosesc nauplii de 12-16 ore in functie de eclozie.
Naupliile se adum in coltul acvariului spre lumina,alevienii chiar in coltul opus.Intr-o ora,naupliile incep sa cada pe fundul acvariului,iar fluctuatia apei le duce chiar sub pestisori,iar ei le mananca frumos de pe fund.La cam 80 de ore incep sa vaneze si cresc foarte frumos.
Pana acum am crescut asa 5 ponte.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group