It is currently Sun May 05, 2024 4:47 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Numarul maxim de icre?
PostPosted: Thu May 17, 2012 11:39 am 
Offline

Joined: Wed Nov 09, 2011 2:35 am
Posts: 59
Location: Craiova
Neata :roll:

Dupa indelungi cercetari, am gasit o mare nedumerire care ma framanta de cateva zile, dar totusi parerile sunt impartite drastic, de aceea va cer si voua o parere. Care este numarul maxim de icre pe care le poate depune o pereche de discusi in captivitate si care sunt aceste influente?

Pana acum am gasit un documentar dupa indelungi cercetari pe google, unde o pereche a depus aproximativ 500 de icree, intr`o apa cu un pH de 5.5, nitrat 0, nitrit 0.025, iar duritatea apei daca nu ma insel in jur de 8-10 ( asta daca tin eu minte bine ). Tot acolo spunea referitor la calitatea apei ca este factorul principal, urmand de conditiile de stres la care sunt supusi pestii, mancarea si volumul acvariului, dar in special ca "black worms", care in traducere am dedus ca ar fi larvele negre de tantari ( sper sa nu ma insel ) fac ca depunerea discusilor sa fie intr`un numar mai mare.

Intreb acest lucru, deoarece sunt fericitul posesor a unei perechi, care a depus pe 1/3 din con ( JBL DisCon ) icre fecundate, care se prezinta super. Perechea a fost hranita doar cu granule, apa de osmoza neschimbata de 2 luni, fara teste, fara nimic. Cand am vazut ieri, dupa ce cu 2 saptamani inainte au depus 10-15 icre si le`au papat in mai putin de 24 ore, am pus mana pe testul de pH si de nitrit, iesind un 5.5 pH-ul si 0.05 nitritul. Acvariul are 120l, dar nu am coloana de apa care sa depaseasca 80l, deoarece acum cateva luni au iesit aprox 100-150 pui care nici un ruptul capului nu au vrut sa se urce pe parinti ( cert, nitritul era monstruos in perioada respetiva, fiind alt acvariu de depunere ).

Deci... as dori o parere, revin cu poze astaseara, cel tarziu maine, cand voi opri filtrarea la acvariu si voi face curat inainte sa iasa larvele, deoarece icrele sunt pe partea din spate a conului. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Numarul maxim de icre?
PostPosted: Thu May 17, 2012 1:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Ombladon wrote:
Dupa indelungi cercetari, am gasit o mare nedumerire
:drinks:
Ombladon wrote:
Perechea a fost hranita doar cu granule, apa de osmoza neschimbata de 2 luni, fara teste, fara nimic. Cand am vazut ieri, dupa ce cu 2 saptamani inainte au depus 10-15 icre si le`au papat in mai putin de 24 ore, am pus mana pe testul de pH si de nitrit, iesind un 5.5 pH-ul si 0.05 nitritul.
Deci pana la urma ai teste sau nu? Esti sigur de rezultatul testelor avand in vedere la ce perioada ai schimbat apa (chiar daca ai bagat de osmoza)?
Mult succes cu pestii!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Numarul maxim de icre?
PostPosted: Wed May 23, 2012 9:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Ombladon wrote:
Neata :roll:

Dupa indelungi cercetari, am gasit o mare nedumerire care ma framanta de cateva zile, dar totusi parerile sunt impartite drastic, de aceea va cer si voua o parere. Care este numarul maxim de icre pe care le poate depune o pereche de discusi in captivitate si care sunt aceste influente?

Pana acum am gasit un documentar dupa indelungi cercetari pe google, unde o pereche a depus aproximativ 500 de icree, intr`o apa cu un pH de 5.5, nitrat 0, nitrit 0.025, iar duritatea apei daca nu ma insel in jur de 8-10 ( asta daca tin eu minte bine ). Tot acolo spunea referitor la calitatea apei ca este factorul principal, urmand de conditiile de stres la care sunt supusi pestii, mancarea si volumul acvariului, dar in special ca "black worms", care in traducere am dedus ca ar fi larvele negre de tantari ( sper sa nu ma insel ) fac ca depunerea discusilor sa fie intr`un numar mai mare.


Fondul genetic, varsta, nutritie, distanta dintre depuneri/serii de pui, presupunand ca apa e curata si nu sunt stresati din diferite cauze, sunt printre principalii factori care influenteaza numarul de icre.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Numarul maxim de icre?
PostPosted: Fri May 25, 2012 4:05 pm 
Offline

Joined: Wed Nov 09, 2011 2:35 am
Posts: 59
Location: Craiova
Icrele celelalte au fost mancate, toate au facut fungus.... acum 3-4 ore au depus iarasi, nu acelasi numar de icre ca data trecuta, dar este okay.

Scuzati claritatea pozei, dar este facuta cu telefonul...

Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group