It is currently Sun May 05, 2024 8:17 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: probleme cu icrele dupa depunere
PostPosted: Sun Mar 18, 2012 2:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Salut Marius si bun venit printre noi. Daca tii pestii, indiferent de specie, in apa fara duritate carbonica risti sa-i omori, pentru ca poate sa creasca aciditatea foarte usor si repede pana la valori prea mari. E riscant sa te joci cu apa, daca nu-i cunosti chimia, chiar dac-o bei zilnic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu icrele dupa depunere
PostPosted: Sun Mar 18, 2012 6:06 pm 
Offline

Joined: Fri Mar 16, 2012 10:17 pm
Posts: 116
Location: Galati
daca pun numai apa de osmoza risc sa pateasca ceva? am vazut ca multa lumea foloseste numai apa de osmoza fara nimic altceva e recomandat?

_________________
:-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu icrele dupa depunere
PostPosted: Sun Mar 18, 2012 7:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Fiecare pe răspunderea sa. E nu mă pun să te învăț chimia apei, asta trebuie s-o faci tu însuți. Caută informații despre ciclul azotului și despre filtrarea biologică.
Nu e recomandat, chiar dacă o fac unii. Și nici nu-i nevoie să faci așa ceva. Icrele eclozeaza și în apă cu duritate mai mare decât 0. Apa cu duritate 0 are caracteristici foarte instabile pentru c-o influențează puternic factori aleatori, cum sunt bioxidul de carbon din atmosferă sau cel produs de bacteriile din filtre, sau de către pești, prin respirație, sau în apa devenită alcalină în urma aerisirii puternice care elimină bioxidul de carbon din apa, de către amoniul pe care-l secretă peștii , sau de catre acidul produs în procesul de nitrificare. Duritatea carbonică contracarează și echilibrează efectul acizilor.
Cauza nereușitei nu este duritatea prea mare a unei ape cu duritatea de 1-2°dKH, ci prea multe bacterii, amoniac, nitrit, nitrat, alte chimicale introduse în apă în centralele de distribuție, prea puțin oxigen, temperatura prea ridicată, consanguinizare, perechi care nu se tolerează reciproc, parteneri de același sex, pești neliniștiți cărora le este teamă de îngrijitor, alte viețuitoare, viermi, care distrug icrele, etc...etc...
Dacă vrei să îngrijești discusi cu succes, trebuie să iei în serios avertismentul că acești pești sunt cei mai dificili în acvaristica de apa dulce. Dacă reușești să-i menții în viată deja ai reușit o mică performantă, dar asta nu înseamnă că ai reușit să faci ceva deosebit cu ei. Cele mai mari performanțe pe care le reușesc cei mai buni discusari sunt pentru tine încă de neimaginat.
Ciclul azotului și filtrarea biologică sunt alfabetul acvaristicii. După ce le ști pe astea începi să înveți și ai ce învăța pana când începi să uiți mai repede decât înveți.
Atunci îi vei lasă pe alții mai tineri să continuie, cu regretul că n-ai învățat destul de repede, că să poți realiza telurile care au devenit, cu cat ai aflat mai mult, din ce în ce mai greu de atins. O viață de om e prea scurtă pentru așa ceva. :( Grabeste-te!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu icrele dupa depunere
PostPosted: Mon Mar 19, 2012 12:16 am 
Offline

Joined: Fri Mar 16, 2012 10:17 pm
Posts: 116
Location: Galati
revin peste cateva zile o sa va tin la curent cu ce se mai intampla

_________________
:-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu icrele dupa depunere
PostPosted: Tue Mar 20, 2012 6:51 pm 
Offline

Joined: Fri Mar 16, 2012 10:17 pm
Posts: 116
Location: Galati
ce ph ar trebui sa am?momentan am 6,4 6,8 ar trebui un pic mai mic zic eu dar cred ca ma insel gh il am <3 kh 0 no2 0 no3 0

_________________
:-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu icrele dupa depunere
PostPosted: Tue Mar 20, 2012 7:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca si NH3-NH4 este tot 0 e super ;)
Daca amoniul nu e 0 este cam naspa iar daca va creste ph peste 7-7,5 va fi chiar mai naspa.
Ca sa iti ecozeze puii pune cam 3-4-5 ml albastru de metil la 100 litri apa imediat dupa ce pestii termina de depus. Vezi ca sunt unele perechi la care daca le albastresti apa prea brusc maninca icrele. Invata perioada in care depun si daca ai saruri si apa de osmoza fa un schimb de 50% cu 2-3 zile inainte sa iti depuna dupa care nu mai schimbi nimic pina depun.Cel mai bun ph pentru eclozarea puilor este intre 5 si 6 si cel mai bun kh intre 0,5 si 1,5 dar apa pe care o ai pare ok daca nu cumva bazinul nu este ciclat.

PS: Totusi nu se merita sa te chinui sa scoti pui din rt cu marlboro.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu icrele dupa depunere
PostPosted: Tue Mar 20, 2012 7:23 pm 
Offline

Joined: Fri Mar 16, 2012 10:17 pm
Posts: 116
Location: Galati
am pregatit un cub unde am apa de osmoza cu valorile pe care le-am spus mai sus am burete cu talpa grea...incalzitorul si o improvizatie de cub din sticla pe care au mai depus cubul are 80 l ce saruri sai pun ?nu am mai facut asta si as vrea un ajutor:) in 2 zile ar cam trebui sa depuna dupa calculele mele azi am pus apa de osmoza in cub mai e nevoie sa schimb din apa ? inca nu iam bagat in cub urmeaza in seara asta sau maine sai bag

_________________
:-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu icrele dupa depunere
PostPosted: Tue Mar 20, 2012 10:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Vezi ca daca pui doar apa de osmoza fara saruri e posibil sa ramii fara pereche daca nu esti atent. Sunt in comert saruri special concepute sa poti prepara cu ajutorul lor si a apei de osmoza, apa numai buna de scos pui de discus . Cubul ar trebui sa il cicleziinainte sa te gindesti la pui...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu icrele dupa depunere
PostPosted: Tue Mar 20, 2012 10:16 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 19, 2011 11:05 am
Posts: 111
Location: bucuresti
Despre ce saruri vorbesti? Dragos fi mai explicit te rog.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: probleme cu icrele dupa depunere
PostPosted: Tue Mar 20, 2012 10:23 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 18, 2010 11:23 pm
Posts: 85
Location: Galati
Daca gasesti, una dintre cele mai recomandate variante ar fi Preis Diskus Mineral. Mai sunt variante de ex. de la Aquatic Nature - Remin parca ii spune.
Eu am folosit Preis si o recomand, daca ai de unde lua.

LE: uite si o varianta mai usor de gasit: Sera Mineral Salt. Nu am folosit, dar sigur altii au incercat-o. Mai asteapta opinii ;)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group