It is currently Sun May 05, 2024 11:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Forma puilor functie de marime si de hrana
PostPosted: Fri Jan 27, 2012 12:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Buna.

Am o serie de mozaic x lss .Initial au fost cca 120-130 dar dupa ce am facut o selectie foarte riguroasa au mai ramas cca 20-30... cei mai buni dintre cei mai buni.Puii au iesit la zbor pe 12.12.2011 deci acum au o luna si jumatate .Astazi am masurat pe unul dintre cei mai mici si pe unul dintre cei mai mari .Cel mai mic are 4,4 cm iar cel mai mare 5,5 cm .Este o crestere mai mult decit ok dupa parerea mea la 6 saptamini.Toti au forma frumoasa dar am observat ca cei mai mari parca nu sunt la fel de rotunzi ca cei de marime medie ci parca sunt mai alungiti. Sunt constient ca forma se va mai modifica mult pina la maturitate dar ma intreb daca nu cumva o crestere foarte accelerata poate sa faca pestii sa fie mai mult lungi decit inalti.M-am uitat si la discusii lui stendker si am observat acelasi lucru. Nu sunt perfect rotunzi .Oare ce ar trebui sa contina hrana ca sa creasca puii armonios, oare apa ce elemente ar trebui sa contina apa, oare e necesara adaugarea anumitor vitamine in apa si in hrana ?
Eu i-am crescut astfel :
Schimburi de apa zilnice de 100-200%/zi (apa are kh 8-10, gh 15-20, ph 7,5-8)
Vitamine:Dupa fiecare schimb de apa adaug vitamine cf prospect (fishtamin)
Hrana:
In primele 2-3 zile artemia franciscana, mucus de pe parinti si food U
In primele 2 saptamini: mucus de la parinti, FoodU, sera micron, pui grindal, arctic copepods si artemia
Saptamina 2-6: Mixtura (ingrediente principale: cozi de creveti, inima, spanac, galbenus ou,usturoi, astaxanthina, spirulina,etc) ,grindal, granule (hikari, tetra, jbl amestecate),nauplii.
Tratamente: Fara nici un fel de tratament .Toti cei cu imunitatea mai slaba au fost aruncati.

La alte serii am avut probleme cu aparitia gropii din frunte.La astia aceasta serie problema cu groapa in frunte nu a aparut dar dupa cum v-am spus unii dintre cei mai mari nu sunt asa rotunzi ca altii mai mici.
Mai jos este un film cu pestii .Deasemenea in filmul respectiv se vad si ceilalti discusi pe care ii am.


Haideti sa incercam sa facem un topic care sa ne ajute sa aflam cit mai multe din micile ''secrete'' prin care putem sa crestem puii a.i. sa scoatem din ei discusi ''ca pentru concurs'' .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Forma puilor functie de marime si de hrana
PostPosted: Fri Jan 27, 2012 1:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Tocmai aceasta problema am ridicat-o si eu intrun topic, doar ca in cazul meu cei cu cresterea mai rapida s-au dezvoltat mai mult pe inaltime, eu am achizitionat puii tot de pe la 4-6cm...iar acum la 6luni au cam 10-12cm.
Sifonat zilnic cu schimburi de apa 35% apa are kh=10, gh=12, ph=7.5-8
Hrana mixtura(ingredienta inima de vita, spanac, banana, mar,usturoi, granule tetra, fulgi,spirulina)
viermi white worms, grindal, tetra discus, inima simpla congelata si data prin razatoare o dau odata cu viermii(in felul acesta ii "pacalesc" si pe cei mai mofturosi si nu prea mai fac diferenta intre viermi si inima, papa tot).
Hrana 7.20 tetra, 12.00 mixtura,14.00grindal+mixtura 16.00tetra+mixtura 18.30 mixtura, 20.00viermi+inima rasa, 21 schimb de apa + sifonat si odata la 2zile sters acvariul cu buretele.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Forma puilor functie de marime si de hrana
PostPosted: Fri Jan 27, 2012 1:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
:goodpost:
Eu cred ca schimburile de apa si hrana vie,influenteaza cel mai mult forma puilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Forma puilor functie de marime si de hrana
PostPosted: Fri Jan 27, 2012 2:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Eu nu cred ca este o carenta, ci se datorează creșterii prea repide. La carasi întâi le creste corpul si apoi coada. De multe ori am văzut carasi mici cu un voal mare si toată lumea ii lauda ce frumosi sunt, dar ei erau vai de mama lor. Eu cred ca in următoarele 2-3 luni se vor transforma. Oricum, este un subiect bun de cercetat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Forma puilor functie de marime si de hrana
PostPosted: Fri Jan 27, 2012 2:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
scuze de off-topic: foarte frumosi toti discusii spotted din clip. da' aia rosii, care imi plac mie cel mai mult, de unde-i ai? :mrgreen: :crazy:

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Forma puilor functie de marime si de hrana
PostPosted: Fri Jan 27, 2012 10:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
@Ciprian cei rosii sunt de la tine :mrgreen: .Au cca 12 luni.In clip poti vedea doi care curata buretele da' inca nu e vremea sa ii pun la depus.Sunt prea tineri...

@Catalin stiu ca se va mai schimba/imbunatati mult forma lunile urmatoare dar as vrea ca cei mai bine crescuti sa iasa cum vreau eu...macar 1 sau 2 din toti astia si as fi multumit.
Deasemenea vreau sa intelegem toti niste chestii si sa adunam niste informatii pe care altfel nu le-am putea obtine doar din experimentari individuale decit cu pretul a foarte multe serii de pui din care nu am scoate tot ce se poate scoate mai bun.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Forma puilor functie de marime si de hrana
PostPosted: Sat Jan 28, 2012 7:26 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 19, 2011 9:17 am
Posts: 5
Location: Tecuci
discusmaniac wrote:
scuze de off-topic: foarte frumosi toti discusii spotted din clip. da' aia rosii, care imi plac mie cel mai mult, de unde-i ai? :mrgreen: :crazy:

Aveti pesti frumosi, spor la vanzari, dar la asa pesti nu cred ca aveti nevoie de urarile mele. Apropos, ati avut si din astia in pachetele de 12 pesti 150 ron?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Forma puilor functie de marime si de hrana
PostPosted: Sat Jan 28, 2012 9:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
dragos wrote:
Puii au iesit la zbor pe 12.12.2011 deci acum au o luna si jumatate. Astazi i-am masurat pe unul dintre cei mai mici si pe unul dintre cei mai mari. Cel mai mic are 4,4 cm iar cel mai mare 5,5 cm
Daca nu ai gresit data spune-ne si noua secretul hranirii. Eu nu reusesc decat la doua luni jumate sa-i aduc la dimensiunea aia... :oops:

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Forma puilor functie de marime si de hrana
PostPosted: Sat Jan 28, 2012 10:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
harry-ab wrote:
dragos wrote:
Puii au iesit la zbor pe 12.12.2011 deci acum au o luna si jumatate .Astazi am masurat pe unul dintre cei mai mici si pe unul dintre cei mai mari .Cel mai mic are 4,4 cm iar cel mai mare 5,5 cm
Daca nu ai gresit data spune-ne si noua secretul hranirii. Eu nu reusesc decat la doua luni jumate sa-i aduc la dimensiunea aia... :oops:
Exact pe 12.12.2011 au iesit la zbor. Dimensiunea este cea pe care am spus-o. Nici eu nu am reusit pina acu sa cresc puii asa de frumos, deoarece nu am avut posibilitatea cu nici o alta serie sa ii pup in fund ca pe astia. Sincer ieri cind l-am masurat pe unul dintre cei mai mari nu imi venea sa cred ca are 5,5 cm. Pina acum nu ajungeau nici la mine la 4,5-5,5 cm mai devreme de 2-2,5 luni. Modul in care i-am crescut inclusiv hranirea a fost descris in primul topic. Cred ca sunt mai multi factori cumulati care ii fac sa creasca repede : burtile pline permanent, hrana diversa si de calitate, apa proaspata tot timpul, temperatura potrivita, numarul nu prea mare de pesti din bazin, eliminarea permanenta a celor mai slabi (daca de exemplu dupa hranire unul nu are burta nu il intreb de ce nu a mincat...), pastrarea doar a celor mai frumosi 15-20% din ponta, ....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Forma puilor functie de marime si de hrana
PostPosted: Sun Jan 29, 2012 1:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Cate hraniri pe zi? Hai...nu fi sfios! :evil:

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group