It is currently Fri Mar 29, 2024 9:07 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Icre albe...
PostPosted: Mon Jan 02, 2012 4:33 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 07, 2011 9:46 pm
Posts: 34
Location: galati
Vreau sa urez an primul rand un an nou cu ampliniri la toata lumea si sa va cer sfatul cu privire la problema mea mea, ce consta in faptul ca detin doua perechi confirmate de :Red turq.si Ghost care depun regulat la intervale de 5-7 zile.Dupa fiecare depunere a doua zi icrele se albesc si la unii si la altii,calitatile apei sint: GH4,KH 3,PH 6.(aproximativ),tin sa va spun ca din precautie ca sa zic asa am folosit 100% apa de osmoza fara nici un alt amestec,iar pentru bacterii am folosit albastru de metil.
Sa fie cauza ca am folosit doar apa de osmoza?
Trebuie sa pun mai mult albastru de metil sau sa folosesc altceva?
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.
Multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre albe...
PostPosted: Mon Jan 02, 2012 7:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Nu am avut inca ocazia sa ma confrunt cu depunerile si reusitele/nereusitele acestora asa ca dau doar cu parerea, din ce m-am informat in astfel de cazuri un filtru cu u.v si-a facut foarte bine primita prezenta, numarul mare de bacterii atacand icrele. Cred ca un raspuns ai avea daca ai face si niste teste de no3, no2.... In privinta apei de osmoza nu stiu daca e bine sa folosesti 100% pentru ca odata cu eliminarea gh-ului, kh-ului...sunt eliminate si alte componente ale apei...incearca sa faci combinatia la scara mica, anume la 1l apa de osmoza adauga treptat 10%apa de retea si fa teste apoi 20%astfel incat sa nu treci de o limita maxima a gh-ului,ph-ului... si apoi iti calculezi la cati litri are bazinul tau aceiasi proportie de 10-20%apa de retea. Multa bafta cu icrele si te asteptam cu poze cu perechile si puii.
P.S.: Mai exista riscul ca perechile sa fie tinere iar masculul sa nu reusesasca sa le fecundeze sau chiar ca masculul sa fie tot o femela care "joaca" rol de mascul dar nu va reusi niciodata se fecundeze icrele. In momentul depunerii se poate observa daca e vorba de mascul si femela sau femela-femela.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre albe...
PostPosted: Tue Jan 03, 2012 1:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
prin pereche confirmata eu inteleg sa fi vazut macar codite
altfel mustang are dreptate,nu are rost sa ma repet
in alta ordine de idei rabdare si tutun multa bafta

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Icre albe...
PostPosted: Tue Jan 03, 2012 5:00 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 07, 2011 9:46 pm
Posts: 34
Location: galati
Deci in primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsuri si sa va raspund si eu dar cu alte antrebari,deci NO2,NO3 aproape inexistenti,perechi sant deoarece stiu sigur ca au avut pui frumosi si sanatosi,despre filtrarea cu UV am o intrebare pentru ca ma bate gandul sa cumpar unul, dar filtrul nu produce prea mult curent in apa? pentru fecundare vreau sa spun,despre ideea de a adauga 10% apa de robinet am dubii deoarece GH total e undeva la 21 apa de retea.Poate fi o solutie sa adaug saruri in apa de osmoza?
Oricum care credeti ca e cea mai buna alegere?
Multumesc.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group