It is currently Fri Mar 29, 2024 8:04 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Criterii de selectie
PostPosted: Sun Dec 25, 2011 4:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
M-ar interesa foarte mult sa citesc citeva opinii in legatura cu selectia puilor.Ma intereseaza in mod special care sint criteriile de selectionat puii in functie de virsta!De exemplu,defecte de coloana vertebrala,lipsa de aripi,probleme de inot ,probleme de branhii...se pot vedea la o virsta foarte mica(citeva saptamini) si puii cu defectele acestea pot fi eliminati....
Intrebarea mea este: dupa ce criterii selectionati puii in continuare si la ce virste?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Criterii de selectie
PostPosted: Sun Dec 25, 2011 5:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Pai cind vezi defectul atunci trebuie sa arunci puii cu defect.Unele defectele cum ar fi problemele la vezica innotatoare,pesti cu defecte la scufiuta cu comportament anormal (se invirt in cerc, nu inoata ca si cum ar fi normali ....), lipsa unui ochi, piperul la pigeoni, aripioare crescute aiurea in unele cazuri,lipsa operculi, exemplare strimbe, slabe ,deformate, sau ramase in urma cu cresterea fata de frati, ,.... sunt vizibile la virste foarte mici (1-2-3 cm) si in privinta asta este usor de facut selectia. Mai tirziu (3-4-5-6 cm) pot sa devina vizibile alte defecte uneori mai putin evidente cum ar fi operculi strimbi sau incomplet dezvoltati, diferenta de marime a ochilor, alte defecte la aripioare, diverse malformatii ale corpului,carente in dezvoltatre, etc. si deasemenea acesti pui trebuiesc eliminati. Si mai tirziu pot sa apara la pui care initial pareau ok defecte de dezvoltatre ca forma ascutita ,defecte in dezvoltarea unor parti ale corpului,... sau cind incepe sa apara si sa se definitiveze desenul (8-12 cm) defecte ale desenului si culori la anumite varietati sau probleme ale sistemului imunitar la unele exemplare sau probleme de comportament iar aici depinde de fiecare cit de drastica este selectia facuta...
Pe aceasta tema se poate discuta foarte mult dar in final conteaza cum trebuie sa fie un discus dintr-o anumita varietate cind ajunge la maturitate.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Criterii de selectie
PostPosted: Sun Dec 25, 2011 6:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
Quote:
Pe aceasta tema se poate discuta foarte mult dar in final conteaza cum trebuie sa fie un discus dintr-o anumita varietate cind ajunge la maturitate.


Sper ca discutia sa mai continue!Este foarte interesant!

Multumesc "dragos"!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Criterii de selectie
PostPosted: Sun Dec 25, 2011 7:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Dragos a explicat foarte bine.
Din pacate, discusarii din Romania( nu acuz sau fac aluzie la cineva) nu prea au facut o selectie riguroasa de fenotip si mai ales genotip.
De aceea s-a ajuns la supraproductie si la preturi de chiar 10-15 RON...
Asa ne trebuie, sa ne fie invatare de minte ca legile economice sunt aplicabile si la piata de discus.
Off topic: Personal nu ma afecteaza, nu am timp sa ma ocup de pereche si pui si ma gandesc serios sa vand si a doua pereche si sa renunt.
In cel mai fericit caz, sa-mi fac un biotop cu o varietate cat mai aproape de origini.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group