It is currently Fri May 03, 2024 10:10 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Prima pereche
PostPosted: Sat Sep 17, 2011 9:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 25, 2011 11:38 pm
Posts: 45
Location: Braila
Salutare din nou.
Femela inca n-a mancat nimic, a inceput sa stea retrasa iar fecalele au inceput sa fie din ce in ce mai gelatinoase.
Avand in vedere cele de mai sus, am luat masura aplicarii tratamentului lui @valypetre, adica cel de aici.

Daca am facut bine sau nu, numai voi imi puteti spune sau ........ imi va arata timpul :(

Eu sper sa fi facut bine. Pot sa va spun ca ....... am trecut prin niste emotii, mai mari decat cele pe care poate doar la examenul de bacalureat le-am mai avut si au trecut mai bine de 16 ani de atunci ;).
Dupa 2-3 incercari am reusit sa scot femela din acvariu cu mana si apoi totul a decurs fara probleme dar, cu foarte mari emotii.
Temperatura in acvariu este in continuare 33 de grade.
Va tin la curent cu evolutia lucrurilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prima pereche
PostPosted: Mon Sep 19, 2011 12:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 25, 2011 11:38 pm
Posts: 45
Location: Braila
Salutare din nou. Revin cu noi informatii. Dupa tratament femela parca arata mai bine dar ...... s-a intamplat un lucru ciudat. La vreo 2-3 ore dupa ce am reintrodus-o in acvariu, a inceput sa "se ia in gura" cu masculul in ceva ce pare a fi cearta. Face in contiunare fecale gelatinoase (dupa spusele lui vali la el a durat 4 zile pana a inceput sa manance deci mai astept). De mancat tot nu mananca. Pun mai jos un videoclip pentru a exemplifica noul comportament al perechii.
Astept pareri referitoare atat la comportament cat si la aspectul perechii, cu multumirile anticipate.



p.s. fundalul sonor este asigurat de echipa de lucratori de la Electrica. De azi au inceput lucrarile de schimbare a contoarelor pe casa scarii :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prima pereche
PostPosted: Mon Sep 19, 2011 3:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Perechea arata bine. Ai putea sa scoti pui frumosi din ei. In privinta comportamentului nu iti face probleme deoarece nu sunt asa de agresivi incit sa se raneasca .Urmareste-i si nu ii separa decit daca incep sa se raneasca. De multe ori un peste tinut singur se vindeca mai greu decit cind este cu perechea sau cind este intr-un grup .In ce priveste faptul ca femela nu maninca si ca nu are fecale normale .... asta este o problema pe care trebuie sa o rezolvi cit mai repede posibil.Daca nu o vei rezolva prea mult timp (1-2-3 luni... depinde de forma in care este femela) se va ajunge la un punct in care chiar daca pestele se va vindeca va ramine cu sechele pentru restul vietii.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prima pereche
PostPosted: Mon Sep 19, 2011 6:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 25, 2011 11:38 pm
Posts: 45
Location: Braila
Multumesc pentru raspuns Dragos.
M-am uitat mai atent la ei azi (am fost liber) si observ ca nu prea se mai "inghit" unul pe altul. In majoritatea timpului cum se vad cum se "iau in gura".
Intrebari:
E normal comportamentul ? (ma refer la perechi e normal sa se mai certe ?)
Ce inseamna "daca incep sa se raneasca" ? (se vad vreo 2-3 solzi prin acvariu)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prima pereche
PostPosted: Mon Sep 19, 2011 10:05 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Da, se intampla sa se mai si bata. Depinde foarte mult, atat de personalitatea cat si de dispozitia de moment a fiecaruia dintre cei doi. Este posibil chiar ca indispozitia femelei sa-l irite pe mascul...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prima pereche
PostPosted: Tue Sep 20, 2011 6:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
la mine odata ce incepeau sa se cotonogeasca foarte rar mai depuneau si atunci isi mancau icrele, trebuia sa despart perechea, asta se intimpla cam dupa trei-patru ani de convietuuire si era valabil cam la toate perechile


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prima pereche
PostPosted: Tue Sep 20, 2011 10:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 25, 2011 11:38 pm
Posts: 45
Location: Braila
multumesc pentru raspunsuri.

azi parca n-au mai fost asa certareti dar femela face in continuare fecale gelatinoase (parca mai groase ca pana acum), cu toate ca nu mananca (eu cel putin n-am vazut-o sa manance)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prima pereche
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 2:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nu mai amina si incearca sa afli de la ce sunt fecalele albe. Cel mai probabil pot fi 2 cauze : flagelatele sau bacteriile .Problema cea mai mare este ca tratamentul pentru flagelate iti poate omori pestele daca vinovate pt boala sa sunt bacteriile interne .Daca are bacterii interne problema este ca uneori acestea sunt foarte rezistente la majoritatea antibioticelor si daca nu ai noroc repede sa reactioneze favorabil la un antibiotic poti sa inebunesti pestele cu tratamente prea multe. Situatia in care este femela respectiva nu este prea buna si tu nu trebuie sa subestimezi problema.Daca ar fi fost un peste fara prea mare importanta pentru tine te-as fi sfatuit sa il omori dar asa .... trebuie sa faci tot ce poti sa il tratezi. Daca alte tratamente nu dau rezultat ai mai putea incerca urmatorul lucru :
Un ''tratament'' bun contra flagelatelor si bacteriilor pe termen lung (adica sunt sanse mari sa se insanatoseasca in citeva saptamini) este sa tii pestii in ph=4-5 + duritate mica + sare (o lingurita/20 litri) si eventual metronidazol (250 mg/20-30 litri o data la 12 ore cu schimburi mari de apa inainte de fiecare admimistrare) dar este destul de greu sa mentii apa respectiva stabila .Eu apa nu reusesc sa o prepar astfel si sa ramina stabila decit intr-un singur fel :Apa de osmoza cu saruri care sa ii dea o stabilitate mare la kh mic (cele mai bune pe care le-am folosit sunt ''sera mineral salt'' pentru ciclide africane din care pun pina obtin kh=1-1,5 adica cca 0,7-1g/10 litri de apa de osmoza) + turba pe care o tii in apa pina cind scade ph la 5 .Apa astfel preparata ar trebui sa isi mentina destul de mult ph-ul pina cind scade sub 4 .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prima pereche
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 6:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 25, 2011 11:38 pm
Posts: 45
Location: Braila
ok, Dragos multumesc pentru sfaturi. daca nu va reusi nimic din tratamentul lui @valypetre pe care l-am aplicat deja, voi incerca si tratamentul recomandat de tine.

noutati: femela a ciugulit azi cativa enhitrei dar nu s-a omorat dupa ei in sensul ca alegea doar ce era in masa apei si nu ciugulea de pe jos. oricum, dupa atata timp, cat a stat nemancata, zic eu ca e un lucru bun. in continuare pare mai interesata sa il "hartuiasca" pe mascul decat sa manance.

va tin la curent cu evolutia


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Prima pereche
PostPosted: Wed Sep 21, 2011 9:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca a inceput sa manince este pe drumul cel bun.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group