It is currently Thu Mar 28, 2024 11:40 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Praf de ou?
PostPosted: Thu Jun 23, 2011 1:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 14, 2010 3:43 pm
Posts: 169
Location: london
Buna, am o intrebare legata de praful de ou sau ce fel de mixtura/mancares a fac sa le dau la pui? I-am scos de la parinti ca au inceput sa inoate singuri azi si parintii tot voiau sa ii puna inapoi pe con dar cred ca ii si mancau ca au ramas putini, cam 15.
Am vazut in alt topic cu cresterea puilor de rsg cam ce trebuie facut si asa am si eu dar nu stiu compozitia cares a o pun pe ''placuta'' .
Cat rezista puii fara mancare? Azi au inceput sa inoate singuri si nu stateau nici pe parinti ca nu ii lasau,ii puneai inapoi pe con. Data trecuta i-au mancat pe toti si acum am zis sa incerc asa poate o sa salvez cativa.
Multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Praf de ou?
PostPosted: Thu Jun 23, 2011 9:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Fierbi un ou aproximativ 3 minute in asa fel incat galbenusul sa fie moale dar sa nu curga (destul de greu de anticipat), apoi separi galbenusul intr-un vas mic. Adaugi un varf mic de cutit de spirulina si o picatura de vitamine pentru pesti. Dupa ce amesteci bine de tot ar trebui sa obti o compozitie groasa, cleioasa, lipicioasa, de culoare verde inchis.
Daca nu e verde inchis ai bagat prea putina spirulina, deci mai adauga.
Daca e prea subtire adaugi la compozitie un praf de granulat pisat.
Daca e prea groasa o poti subtia cu apa.
Faci rost de o bucata de plastic negru sau cauciuc de dimensiunea unui discus (e bun si un compact disc, CD daca e negru), o dezinfectezi si o acoperi cu un strat subtire, aproape transparent din aceasta compozitie. Daca ai nimerit compozitia si grosimea stratului atunci puii vor avea hrana pentru 2-3 ore dar nu mai mult de 4 ore caci se altereaza. Daca nu ai nimerit-o atunci vei vedea ca se va desprinde de pe suport si va cadea pe fund sau se va dizolva repede.
Restul compozitiei se imparte in portii egale, nu mai mari decat se foloseste o data si se introduce la congelator urmand a se folosi ulterior.
Puii obisnuiesc sa innoate impotriva curentului si sa caute colturile mai intunecoase. Se va tine cont de acest lucru la amplasarea hranei. Ideal ar fi sa cream o zona de umbra in acvariu prin obturarea luminii. Daca aceasta zona este amplasata impotriva curentului creat de piatra de aer atunci avem locul ideal pentru amplasarea hranei. Cand vorbesc de curent ma refer la o miscare foarte usoara a apei, caci ar fi o greseala sa avem in acvariul cu pui o miscare viguroasa care sa le consume energia.
Schimburile mari si dese de apa sunt o conditie de baza la hranirea artificiala. Trebuie sa plecam de la un minim de 100% pe zi.
Daca puii nu se hranesc o zi sunt considerati pierduti chiar daca unii vor supravietuii.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Praf de ou?
PostPosted: Fri Jun 24, 2011 12:21 am 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
onisim wrote:
Am vazut in alt topic cu cresterea puilor de rsg cam ce trebuie facut si asa am si eu dar nu stiu compozitia cares a o pun pe ''placuta'' .

Am folosi praf de ou de la TA-Aquaculture sectiunea Additives, placuta mea fiind inchisa la culoare eu nu am adaugat nimic la praful de ou, se foloseste praf de spirulina ca sa inchida pasta la culoare daca este o placuta de culoare deschisa, incearca de citeva ori sa faci pasta pina vezi ca nu cade de pe placuta, nu cred ca o sa cada pasta si daca o sa o faci mai groasa pt ca este foarte lipicioasa.

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Praf de ou?
PostPosted: Sun Jun 26, 2011 8:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 14, 2010 3:43 pm
Posts: 169
Location: london
Multumesc de raspunsuri, din pacate o sa incerc la urmatoarea depunere informatiile date caci nu mai sunt puiutii, am comandat si praful de ou sa il am la indemana daca nu merge sa il fac eu.
Acum planific sa vin in tara luna urmatoare si posibil sa vand toti discusii inclusiv perechea care depune. Numai bine


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group