It is currently Fri May 17, 2024 4:20 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Wed Mar 10, 2010 11:54 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
au inceput eclozarea, am vazut primii 4 arici mici, am reusit si o poza dar trebuie marita putin pt a se vedea. Ii muta in spatele conului, e interesant ritualul. Maine va povestesc mai multe


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 11:14 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
Aseara o parte din pui i-au mutat in spatele conului, o alta parte i-au lasat in acelasi loc, am rotit putin conul sa vad puii mutati, moment in care interesul lor pt pui a scazut la zero... au stat peste o ora intr-un colt amandoi nemiscati. Ulterior au inceput timid sa mai mishune prin bazin, poposind cca 10-15" in zona conului. Am completat apa noaptea trecuta, am aspirat mizeria de la baza acvariului, azi la fel, exista pui i-am vazut, nu stiu cati (20-30 buc) pt ca sunt imprastiati pe toata supraf conului... dar fara parinti - din pacate - eu nu-i pot ajuta... sper ca pana maine sa-si revina parintii (maine normal puii ar trebui sa se desprinda de con). O alta remarca: nu s-au innegrit si nici nu au mucus, am inteles ca mai au timp pana la desprinderea puilor...
Nu stiu ce sa zic: ori sunt prea putini pui pt a-i intersea (dar atunci de ce nu-i mananca) ori i-am speriat intr-atat de tare incat au prins o aversiune legata de con, ori e si lipsa lor de experienta... eu ii iubesc la fel de mult si ei stiu asta, am cautat sa vb cu ei inainte, sunt f atenti cand le vb, chiar se joaca, isi gasesc ceva pe jos de strans... sunt scumpi de tot!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 11:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
E lipsa de experienta din partea parintilor. In momentul cand ai introdus mana in acvariu ar fi trebuit sa devina agresivi. Daca puii supravietuiesc si isi gasesc parintii, incep sa produca si mucus.
La pontele urmatoare va incepe sa apara mucusul tot mai devreme.
A fost o mica greseala schimbarea pozitiei conului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 11:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
mariusvlad, perechea mea m-a lasat mereu sa bag mana in acvariu, sa fac curat, etc...
E adevarat ca am pestii astia de aproape 1 an si s-au invatat cu mine...
Si eu le-am mutat conul vreo 4 cm dupa depunere, m-au urmarit atenti si apoi si-au reluat paza si aerarea icrelor.
Sigura data cand au devenit agresivi a foat aseara, cand le-am "rapit" puii. :mrgreen:
Dadeau cu botul in minciog incat imi vibra in mana. :lol:
Ar fi trebuit sa folosesc un furtun, dar puii erau deja prea mari.
ANKA1968, bazinul tau e prea mare(lung) si puii nu-si gasesc parintii.
Fa-ti un cub!

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Fri Mar 12, 2010 10:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 9:58 am
Posts: 156
Location: giurgiu
ceva vesti despre puiuti?

_________________
DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE,DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sat Mar 13, 2010 8:33 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
Buna dimineata,
din pacate mai am 3 pui nedesprinsi de con, restul s-au desprins si sunt pe undeva prin bazin, pe parinti nu! E straniu ca s-au ocupat 1 minut/ora de larve, le curatau si le plasau in alt loc, ieri chiar le-au grupat pe o singura parte a conului. Am preferat sa nu curat acvariul tocmai pt ca poate se vor "responsabiliza" vazandu-si puii... nu s-a intamplat (inca)... mai au 3 pui pe con, poate pe astia o sa-i puna pe ei...eu sunt de acord si sa cresc un puisor, va fi primul meu puiut!
Am inteles un alt lucru, fiind o pereche sperioasa (din cauza ca nu ma cunoaste, ca se afla intr-o alta casa, ca in jur mai sunt animale...) trebuie "stresata" cat mai putin spre deloc (vorba lui Mircea Badea) atunci cand are icre/larve/pui... pe de alta parte ma bucur ca de fievcare data au facut un pas inainte, iar in ritmul lor de depunere peste 2 zile de la schimbarea apei din bazin voi avea alte icre.
weekend placut
anca


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sat Mar 13, 2010 9:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Poate incerci varianta a doua si anume cresterea fara parinti.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sat Mar 13, 2010 9:47 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
am inteles ca e greu, voi discuta azi cu un prieten care are vreo 300 de icre eclozate pe snake skin SE, deseara trebuie sa se desprinda de con, eu am 4 (am mai vazut unul in spate) pui inca nedesprinsi, sper sa reziste sa-i duc la EL, sa aibe alti parinti pt 2 saptamani...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sat Mar 13, 2010 9:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Mai bine lasa perechea sa invete . Doar daca vezi ca dupa vreo 10 depuneri nu ridica puii incearca cresterea artificiala si atunci doar daca au o depunere destul de mare .Nu de alta dar nu cred ca se merita sa te chinui pt citiva pui .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 3 PUI RING LEOPARD
PostPosted: Sat Mar 13, 2010 3:41 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 am
Posts: 119
Location: Bucuresti
Am schimbat deja apa din acvariu, am spalat con, sticla, incalzitor... acum curata conul, ultima depunere a fost pe 8 martie...
1. Cresterea lor artificiala presupune spirulina, galbenus de ou si praf de ou... imi lipseau 2 ingrediente
2. Cresterea de catre o alta pereche, presupune depunere si eclozare in acelasi timp a ambelor perechi, lucru greu realizabil
3. Exista varianta de crestere artificiala dar avem nevoie de niste mancare greu de gasit in Europa, in USA se gaseste (aceste informatii le detin de la un crescator bucurestean, cu o experienta de invidiat in acvaristica). Vom cauta (el ori eu) sa aducem aceste "alimente" care ne vor ajuta sa ne crestem puii fara parinti si sa eliminam orice pierdere a vreunui suflet... din acest pct de vedere ma simt vinovata de cateva sute...din pacate.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group