It is currently Wed May 01, 2024 2:56 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Bareless discus
PostPosted: Wed Jan 19, 2011 9:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Salut . Am o ponta de o luna (marimea de 2-2,5 cm) dintr-o pereche de lss la care aproximativ 10% (vreo 10-12 bucati) dintre puradei nu au bare de stres . De la perechea respectiva am mai scos mai multe ponte si niciodata nu au avut astfel de pui ...pina acum au scos doar lss si leoparzi .Sunt tare curios cum se vor face respectivii . Aveti vreo idee ce ar putea sa iasa din ei ? Nu par pigeoni deoarece la acestia se vad urmele unor bare de stres la marimea asta si nici BD nu sunt deoarece la astia culoarea e un fel de gri murdar la marimea asta .Nici nu imi dau seama ce am facut eu altfel de acum au iesit si astfel de discusi . Culoarea astora e la fel ca a fratilor lor doar ca le lipsesc dungile . O sa incerc sa fac si o poza sau un film sa vad cum se observa mai bine .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bareless discus
PostPosted: Wed Jan 19, 2011 9:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Bareless Red Spoted Snake :lol: (exista si nu are bare de stres) dar nu stiu daca o sa iasa din aceasta combinatie. Abia astept sa vedem peste cateva luni ce o sa iasa :o .

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bareless discus
PostPosted: Thu Jan 20, 2011 1:19 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Cu pigeonii asa este, cat sunt pui au "bare false". Tin sa-ti spun ca m-ai facut tare curios, deci ar cam fi cazul sa ne arati si o poza :D

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bareless discus
PostPosted: Thu Jan 20, 2011 5:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Am facut peste 10 filmulete si nu stiu cum sa fac sa focalizez pe ei ...nu se vede nimic .Pozele au iesit ceva mai bine dupa parerea mea dar daca le vad cei care intr-adevar se pricep sa faca poze cu siguranta nu vor fi de aceiasi parere :mrgreen: .E greu cu sapuniera .... dar voi pune pozele cele mai reusite asa cum au iesit .

Am pus pozele : http://www.discus-club.ro/cpg14x/thumbn ... ?album=300

Voi mai face altele cind puii vor fi ceva mai batrini si se vor vedea mai bine ... acum astea mi-au iesit...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bareless discus
PostPosted: Fri Jan 21, 2011 12:34 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Bune si astea. Interesant de urmarit evolutia...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bareless discus
PostPosted: Fri Jan 21, 2011 12:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Cate bare de stres au puradeii care le arata? Am vazut in una din poze un pui cu doar 9 bare. Cea ce ma duce cu gandul la un peste care nu este LSS. Este posibil ca puii respectivi, care tu ii consideri fara bare sa prezinte barele respective dar de o alta culoarte? Auriu? Se vede ceva cand te uiti la un unghi de 45 grade?

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bareless discus
PostPosted: Fri Jan 21, 2011 1:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
harry-ab wrote:
Cate bare de stres au puradeii care le arata? Am vazut in una din poze un pui cu doar 9 bare. Cea ce ma duce cu gandul la un peste care nu este LSS.


din orice ponta de snakeskin ies si throwback-uri adica cei cu noua bare de obicei proportia este de 40 % .

dragos ai mare grija de acei barless nu vor iesi foarte reusiti ca si desen dar au mare valoare dpdv genetic si vezi ca sunt mai sensibili decat restul fratilor si se vor dezvolta mai greoi. am avut si eu cativa asa din masculul de majestic .

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bareless discus
PostPosted: Fri Jan 21, 2011 10:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
harry-ab wrote:
Cate bare de stres au puradeii care le arata? Am vazut in una din poze un pui cu doar 9 bare. Cea ce ma duce cu gandul la un peste care nu este LSS. Este posibil ca puii respectivi, care tu ii consideri fara bare sa prezinte barele respective dar de o alta culoarte? Auriu? Se vede ceva cand te uiti la un unghi de 45 grade?


Hobbydiscus ti-a raspuns cam ce ti-as fi raspuns si eu . Pina acum din fiecare ponta mi-au iesit doar pui cu 9 bare sau snakeskini .Proportia e intr-adevar cam 60% snakeskini si cam 40% cu 9 bare .La ponta aceasta insa sunt cam 70-75 % snakeschini cam 15-20% cu 9 bare si cam 10% fara nici o bara .Initial au fost mai multi cu 9 bare dar au murit o parte dintre ei intre o saptamina si doua saptamini ca mincau nauplii ca prostii pina crapau . Crede-ma ca respectivii nu au bare de stres , am satat ore intregi sa ii examinez deoarece nici mie nu imi venea sa cred :D

hobbydiscus wrote:

dragos ai mare grija de acei barless nu vor iesi foarte reusiti ca si desen dar au mare valoare dpdv genetic si vezi ca sunt mai sensibili decat restul fratilor si se vor dezvolta mai greoi. am avut si eu cativa asa din masculul de majestic .


O mare parte sunt intr-adevar mai mici si mai prostuti decit fratii lor dungati dar sunt si vreo 4-5 care sunt foarte bine crescuti .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group