It is currently Fri Mar 29, 2024 8:37 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: pui peste pui,,,,
PostPosted: Thu Jan 13, 2011 11:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Azi au iesit la zbor(dupa vreo 10 depuneri la care mancau alevinii sau icrele)vreo 35-40 de pui.Am vazut ca perechea se pregateste sa depuna iar,dar nu ma asteptam sa se intample chiar azi. http://www.youtube.com/watch?v=rnrrFy3ahtM
Cand am venit de la job fapta era consumata. :x
Am aspirat icrele si am gasit ca bazin o cresa pt vivipari.
http://www.youtube.com/watch?v=VLGk8XW_oUY
Dupa ce vedeti filmuletul astept sfaturi.O sa incerc sa cresc ponta fara ajutorul parintilor.Sper ca o sa iasa ceva.
Numai bine !!!

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui peste pui,,,,
PostPosted: Fri Jan 14, 2011 10:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Spera ca nu vor incepe sa se bata si vor minca si puii ca le-ai aspirat icrele . Trebuia sa iei puii sau sa lasi si icrele si puii cu parintii sa aleaga ei ce vor sa pastreze .Daca mai iei vreodata icrele ia-le cu tot cu con ca sa nu se bata parintii .Asa e posibil sa se certe crezind ca unul dintre ei a mincat icrele .Iar in privinta cresterii puilor artificial ... sper ca ai mult timp liber :D . Daca eclozeaza puii din icrele scoase trebuie sa ii muti in alt vas deoarece din ala ies prin fantele laterale .Trebuie un vas unde ori sa faci cumva schimb continuu cu apa din bazinul mare dar sa nu se faca curent (sa curga apa pe un burete sau gasesti tu alta solutie) ori sa schimbi foarte des apa . Apoi trebuie sa ii hranesti cu ou fiert sau ou cu spirulina sau mincare speciala pentru crescut artificial discusi cit poti de des . Nu te astepta insa ca puii crescuti de tine sa creasca la fel de bine ca cei crescuti de parinti .... la mine cel putin nu au crescut asa de bine ca atunci cind sunt cu parintii dar adevarul e ca nici nu am avut timp suficient sa stau de fundul lor toata ziua .Mai ai vreo 4-5 zile (daca eclozeaza icrele ) pina incep puii sa ceara de mincare sa gasesti solutia care iti convine cel mai mult pentru a-i creste artificial ... Spor la treaba ;)

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui peste pui,,,,
PostPosted: Sat Jan 15, 2011 9:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Dupa ce am aspirat icrele,am scos imediat conul.Perechea nu s-a certat deloc,erau ocupati cu puii.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui peste pui,,,,
PostPosted: Tue Feb 22, 2011 1:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Am incercat orice:cu plasa,fara plasa,scos femela,scos mascul,cu lumina slaba,cu/fara lumina de noapte.....acelasi rezultat.Dupa maxim 48 de ore de la eclozare,mananca puii.Depun tot asa,adica saptamanal,rata de eclozare tot mai mare dar nici un pui nu ramane.Perechea e foarte blanda ,mananca din mana congelatele,dar nu vor sa creasca pui.Masculul a mai crescut pui dar cu o alta femela.Ieri au mai papat o tura,asta inseamna ca in maxim 2 zile depun sigur(sunt sigur pt ca deja a devenit rutina).Eu am ramas fara idei asa ca astep sa ziceti voi ce as putea sa mai incerc.
Numai bine!!!

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui peste pui,,,,
PostPosted: Tue Feb 22, 2011 3:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
RABDARE!Daca iti ies pui inseamna ca ce a depins de tine ai facut.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group