It is currently Tue Apr 30, 2024 11:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 241 posts ]  Go to page Previous  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Next
Author Message
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 4:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
@DrLeo,daca importatorul/vinzatorul nu e rau intentionat si tine la calitatea marfii nu ar trebui sa fie nici un fel de diferenta intre aceleasi varietati provenite din tari diferite.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 4:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
George_Dan wrote:
Ca tot spune-ti de ollieren ! omul a cumparat 2 pesti din ultimul import .......... si reclamatia de la el a venit dupa 3 saptamani de la achizitie !
Voua vi se pare normal si corect?
Mie da! Pentru ca exista o explicatie! Alex a reclamat problema abia dupa 3 saptamani, pentru ca abia atunci a aparut, dupa ce i-a scos din carantina si i-a pus impreuna cu ai lui. E clar ca nu conteaza cat ii tii in carantina. Inbolnavirea apare abia cand au contact unii cu ceilalti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 4:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Pana la urma, discusii de la ultimul import erau purtatori de bacterii necunoscute mediului local sau nu?

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 4:37 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:38 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti-Militari
Constat un curent ,, renascentist'' nascut batrin ! oare cine o fi mentorul ? faceti cumva lobby discusului german ? pregatiti piata sau doar face-ti valuri Gratis ? in loc de raspunsuri tendentioase prefer sa cugetati :

:cutu: :cutu: :cutu: :cutu: . . . si retul il deduceti voi !

_________________
Catalin : 0724 26 4444


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 4:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
DrLeo wrote:
M4rio wrote:
OT: Mie imi plac toti. Si "asiatici" si "germani". Un discus sanatos, e un discus frumos. Deja se "emana" prea multe orgolii, iar pestii nu au nicio vina.
Edit: :appl: Fooarte bine spus... Numai ca, initial era vorba de asiatici vs. salbatici, dar s-a deviat... Or avea ei ceva de impartit...
Si ce-i asa de greu de inteles la treaba asta? E simplu! Asiaticii apar in Asia, salbaticii in Germania! ;)
marian4232 wrote:
Pana la urma, discusii de la ultimul import erau purtatori de bacterii necunoscute mediului local sau nu?
Exact asa a fost. Problema a mai aparut si la alt cumparator, care a cumparat in urma lui Alex.
Sigur ca-i datoria fiecarui cumparator sa-si ia masuri de siguranta, dar e si datoria vanzatorului sa informeze clientul corect, si sa-i spuna la ce se poate astepta si cum sa se comporte daca apar probleme. Nu sa dea vina pe cumparator si sa se distanteze de raspundere. Toate problemele astea apar pentru ca nu exista o concurenta care sa ofere cumparatorilor posibilitatea de a alege de la cine cumpara.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 4:56 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:38 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti-Militari
Ioan , tin sa-ti aduc la cunostiinta ca nici macar tu nu ai cum sa multumesti pe toata lumea !

iar despre importuri ... ce sa mai vorbim la 6-700 de pesti vinduti de George 5-6 ... 10 pesti care se presupune ca au imbolnavit Romania ai aflat tu din Germania de ei ! hm ... nu vreau sa ma erijez eu in atotstiutor ,dar sint mai multi clienti multumiti decit prietenii tai NEmultumiti !
Oricum sint tare curios cum o sa salvati voi Romania cu discusii deparazitati , ATENTIE si la voi in Germania sint in proportie de 50 % ,,blamati" !
Astept explicatii plauzibile , despre discusii deparazitati adusi din D si crescuti Ro !
.... restul cred ca tot ce zboara se maninca !


marian4232 wrote:
Iti voi raspunde cand ai intrebari pe tema discutiei noastre si nu cand te comporti ca un copil.

tu care nu cunosti ce ai in bazin , ma refer la varietati , virsta , si mai ales la faptul ca sustii sus si tare ca ai discusii deparazitati (hm!) , nu ai cum sa-mi raspunzi ! cel putin mie . . . .
cum naiba sa-ti iei tu discusii din D fara o hirtie la mana ? in masura in care ai fost si consiliat ! aaaaa era usor sa o faca cineva la calculator ?
P.S. nici la Obor nu se mai face asa ceva !
:hysterical: :hysterical: :hysterical:

_________________
Catalin : 0724 26 4444


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 5:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
CtlVlad wrote:
Ioan , tin sa-ti aduc la cunostiinta ca nici macar tu nu ai cum sa multumesti pe toata lumea !
Stiam asta de cativa ani buni.
CtlVlad wrote:
sint mai multi clienti multumiti decit prietenii tai NEmultumiti!
Nu sunt prietenii mei, ci interlocutori ocazionali, sau cazuri de care am auzit.
CtlVlad wrote:
Oricum sint tare curios cum o sa salvati voi Romania cu discusii deparazitati,
Citesc acum pentru prima oara ca s-ar intentiona asa ceva!
CtlVlad wrote:
ATENTIE si la voi in Germania sint in proportie de 50 % ,,blamati"!
Da, stiu ca exista pareri pro si contra deparazitatilor.
CtlVlad wrote:
Astept explicatii plauzibile, despre discusii deparazitati adusi din D si crescuti Ro!
Mentioneaza te rog ce fel de explicatii doresti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 5:40 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Fratilor eu cred ca ar trebui sa ne axam pe subiecte care sudeaza comunitatea acestui forum si mai putin pe cele care o dezbina si nu aduc nimic bun. E limpede ca indiferent, ca ne place sau nu, la ora asta exista pe piata si discusi salbatici si asiatici, fiecare din cele doua categorii avand admiratorii si adeptii sai infocati. Nu stiu scum daca are sens sa i comparam si sa vedem care sunt mai frumosi sau mai valorosi si cred ca fiecare din ei este valoros si frumos in felul sau. Din punctul meu de vedere ar fi ca si cum as compara lupul salbatic cu cainele domestic. Fiecare din cele doua categorii are si puncte slabe si puncte tari. De asemeni, fiecare dintre noi are gustul si tacaneala sa proprie si atat timp cat nu vedem devieri foarte mari si aberante de la forma si aspectul general al acestui peste eu zic ca nu ar trebui sa fie o nenorocire.
Personal as avea repulsie fata de un discus tatuat cu nu stiu ce idiotenie, voalat sau cu un desen si colorit creat prin injectarea sau administrarea nu stiu caror substante (sunt patit cu asta), dar apreciez exemplarele reusite obtinute prin selectia facute de crescatori. Eu sunt mai incepator decat multi dintre voi si inca mai oscilez intre atractia pt. asiatici si tentatia tot mai teribila pt salbatici ( recunosc ca aveam ceva prejudecati vis a vis de ei). Nu stiu cu ce voi ramane in bazine peste 10 ani dar indiferent de aceasta, cel mai important lucru este sa realizam ca sunt mai multe lucruri care ne unesc decat cele care ne dezbina in aceasta pasiune comuna pe care o impartasim cu totii. Eu zic sa fie lasate atacurile pt ca nu aduc nimic bun acestui forum intr o disputa creata artificial. Sunteti in majoritate, oameni deosebiti si discusari cu experienta de la care, cei mai putin experimentati (ca mine de ex.) avem de invatat, asa ca vA rog faceti PACE. :calm:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 5:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 6:30 pm
Posts: 29
Location: Bucuresti TITAN
Va propun sa va impacati, iar la urmatorul transport Catalin si George sa aduca de la Ioan niste SS albastrii :muha: :sal:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 5:42 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:38 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti-Militari
ioanc wrote:
Mentioneaza te rog ce fel de explicatii doresti.
Doresc sa ma lamuresti daca :

A. marian4323 (sau oricine are deparazitati) poate reproduce d.p.v. bacteriologic conditii similare daca nu identice cu cele din mediul din care au fost nascuti/crescuti ?

B. este necesar in Ro sa se efectueze ca si in D teste gen antibiograma lunar (in D este obligatoriu pentru a sustine deparazitarea lor ... sa nu mai vorbim de exemplarele disecate lunar/trimestrial anterior si obligatoriu eliberarii certificatului de deparazitare ! )

_________________
Catalin : 0724 26 4444


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 241 posts ]  Go to page Previous  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group