It is currently Wed May 22, 2024 3:40 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Mon Nov 21, 2011 12:31 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Hm... si ce forma au, in rest... eu as fi tentat sa merg pe ideea unei predispozitii genetice. In concluzie, rezolvarea va veni cu siguranta, in urma selectiei.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Mon Nov 21, 2011 4:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
ADX wrote:
Hm... si ce forma au,(?)
Pectoralele crescute in directii anormale, toata zona frontala deviata lateral, zone crescute disproportionat fata de restul corpului, cu diferente exagerate de crestere intre pesti de aceeasi varsta etc.
Probabil ca si formolul are o mare influenta in cazul de fata.
Toate astea nu par a deranja pestii, sunt vioi, agili, se hranesc normal, au desen si culori bine formate, dar spre deosebire de asteptari, din parinti care aveau de mai multe generatii culoarea albastra, a aparut la pui predominant culoarea rosie. Incerc sa fac poze, dar acvariul se afla intr-un loc greu accesibil, nu poate fi fotografiat decat dintr-un unghi foarte mic.
Image
Asa arata acum:
Image
ADX wrote:
In concluzie, rezolvarea va veni cu siguranta, in urma selectiei.
Poate ca am obtine rezultate mai importante daca ne-am ocupa mai intens de domeniul asta, dar nu cu scopul de a satisface cererea de kitsch de pe piata de desfacere, ci pentru perfectionarea unor exemplare care sa intruneasca toate caracteristicile aparute si selectionate in natura, ca sa putem numi acesti pesti din nou cu numele lor adevarat, fara sa ne mustre constiinta ca-l dam unora care nu-l merita, doar pentru a obtine venituri banesti, sau un renume indoielnic si efemer.
Nu ma refer aici la cei care si-au facut o afacere din raspandirea acestor pesti, are si asta sesnsul sau bun, ci la cei care mai au o afinitate pentru hobby, care o fac pentru ei insisi. Nu ma pot abtine sa nu mentionez un gand care ma roade de mai multa vreme: mi-as fi dorit ca un discusar de talia lui Marius, de o valoare deosebita pentru Romania, sa duca mai departe munca din care au rezultat pesti deparazitati. Poate ca e prea devreme pentru Romania sa faca acest pas, dar sunt convins ca el ar fi fost unul dintre cei extrem de putini care ar fi reusit.

PS.
Bag de sama ca iara deviez de la subiect, sorry, asta numa cu mancarea nu mai are treaba! :offtopic2:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Mon Nov 21, 2011 10:35 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Quote:
Pectoralele crescute in directii anormale, toata zona frontala deviata lateral, zone crescute disproportionat fata de restul corpului, cu diferente exagerate de crestere intre pesti de aceeasi varsta etc.

Zona frontala este, de fapt, problema lor. In rest (la acest "rest" m-am referit), celelalte abateri de la "forma ideala", se regasesc la majoritatea discusilor de prin bazinele noastre (ba chiar mult peste). Ultima poza pe care ai pus-o, este edificatoare. Evident, rebuturile nu intra in discutie...

p.s. nu-ti face probleme cu topicul, o sa-l splitez eu.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Mon Nov 21, 2011 11:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
Nu ma pot abtine sa nu mentionez un gand care ma roade de mai multa vreme: mi-as fi dorit ca un discusar de talia lui Marius, de o valoare deosebita pentru Romania, sa duca mai departe munca din care au rezultat pesti deparazitati. Poate ca e prea devreme pentru Romania sa faca acest pas, dar sunt convins ca el ar fi fost unul dintre cei extrem de putini care ar fi reusit.

Multumesc pentru apreciere dar eu nu ma consider un portstindard in discusarie din 2 motive: in primul rand practic acest hobby la scara redusa si doar din placere chiar daca imi mai scot parleala cu cate o ponta si in al doilea rand sunt altii mult mai vechi in bransa de la care am mai furat cate ceva.
Cat despre deparazitati, probabil o sa le vina si lor vremea caci am un plan de bataie dar nu vreau sa iau totul de-a gata ci vreau sa incep de la zero, sa imi produc proprii deparazitati.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Tue Nov 22, 2011 8:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
mariusvlad wrote:
...practic acest hobby la scara redusa si doar din placere chiar daca imi mai scot parleala cu cate o ponta si in al doilea rand sunt altii mult mai vechi in bransa de la care am mai furat cate ceva.
Mda, nu-s sigur c-as mai cere neaparat alte calitati pentru a defini un discusar ideal, parerea mea. Daca mai pun si pasiunea de care dai dovada,...10-. (-pentru deparazitati!)
Pe tine si pe Olieren as vrea sa va am vecini pe aceeasi strada scurta.:lol:
mariusvlad wrote:
Cat despre deparazitati, probabil o sa le vina si lor vremea caci am un plan de bataie dar nu vreau sa iau totul de-a gata ci vreau sa incep de la zero, sa imi produc proprii deparazitati.
Viata-i ceea ce faci, nu ce-ti doresti sa faci.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 7:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Mixtura cu inima de porc foloseste cineva pentru discusi maturi?
Eu le dau mixtura cu inima de vita,peste-carne de pui si inima de curcan(separat).
Am inteles de la Marius Vlad ca este buna pentru pui.
Astept pareri.
Multumesc anticipat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 9:20 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Vara asta,din cauza lipsei de inima de vita si curcan,eram nevoit sa fac mixtura din inima de porc.Pestii au mancat cu pofta,nu am observat nici o diferenta la comportamentul lor.Singura problema era,ca orice ramasita mica,in cateva ore s-a mucegait in apa.
Perioada cu inima de porc a durat 2 saptamani.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 10:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Am folosit de mai multe inima de porc ori in ultimii ani atunci cand nu gaseam inima de vita. E ceva mai tare la razuit decat inima de vita. In rest are aproximativ aceleasi valori in ce priveste concentratia de proteine si lipide ca si inima de vita.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 11:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Si eu folosesc momentan inima de porc la mixtura dar observ ca adultii nu sunt incantati de ea. Parca o manaca doar sa nu moara de foame.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Retete pentru mixturi
PostPosted: Sat Sep 08, 2012 12:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Daca le-ai schimbat meniul cam asa se mai intampla pentru ca nu-s obisnuiti cu gustul. Chiar zilele trecute a trebuit sa termin o portie de mixtura de inima de vita facuta dupa alta reteta(+ustoroi) decat ce mancau in mod normal. Cei din cuburi erau obisnuiti cu asa ceva si au rontait-o, maturii din alte bazine mai ca nu m-au intrebat daca am ceva cu ei. :lol: Au mancat si ei dar mai cu "jumatate de gura", tocmai pentru ca nu era gustul cu care erau obisnuiti.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 82 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group