It is currently Fri Mar 29, 2024 9:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: un nou proiect
PostPosted: Fri Jun 26, 2015 11:58 am 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Salutare si sper ca postez in sectiunea potrivita..... Dupa o pauza de cativa ani m-am hotarat sa ma intorc la vechea mea dragoste :D ..... de data asta cu un bazin mai mare. ce am acum : bazin 150x50x55 (aprox 400 l ) si un sump 120x40x40 momentan necomprtimentat. Acvariul vreau sa-l fac plantat. Iluminatul va fi cu leduri. In sump ma gandesc sa pun asa: burete, 25 de litri de siporax, ceva carbune activ si mai am si un litru de Purigen de la Seachem. Mai am si un uv de 55w. Ca si pompa de recirculare ma gandesc la un Eheim Compact 2000+ (2000 de litri pe ora). Inca nu m-am hotarat ce discusi sa-mi iau. Cam asta ar fi in mare deocamdata. Astept pareri si sfaturi. Multumesc! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un nou proiect
PostPosted: Fri Jun 26, 2015 2:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Salut, UV-ul lasa-l pentru perioadele cand/daca ai probleme(boala) in rest nu are rost, ce te-as sfatui mai pune la latime daca poti macar 10cm (ai sa vezi diferenta cand ii faci aranjamentul intern, iar la inaltime macar 5 cm desi as spune 10-intodeauna la acvarii mai mare e mai bine iar la discusi (si altumi) conteaza mult inaltimea, stiu ca multi spun/considera ca e bine si asa mai joase dar la fel se spune si despre democratia si politica noastra ca merge si asa si rezultatele se vad, te rog sa ma crezi diferenta va conta si se va vedea pe dezvoltarea pestilor tai


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un nou proiect
PostPosted: Fri Jun 26, 2015 2:36 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Salut, bazinul sumpul si mobilierul sunt deja facute...... initial nu au fost concepute pt discusi....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: un nou proiect
PostPosted: Fri Nov 27, 2015 10:35 am 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Bazinul este in functiune de aprox o luna.Are o recirculare Eheim de 2000 de litri,un burete de 25x40x15, 30 de litri de siporax , uv de 36v cu pompa de 1000de litri si lumina 1x54w t5 (momentan) Este semiplantat. Momentan gazduieste 30 de neoni 8 cory si un ancistrus.... :) Urmeaza discusii (in jur de zece ).... inca nu m-am decis ce fel dar in orice caz ceva pe albastru (nu blue diamond) saaau brun :) ....... pe viitor, dupa ce mai cresc discusii vrea sa mai adaug vreo 30 de rodostomus vreo cativa ramirezi si poate ceva apistograma.....


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group